ACF Fiorentina - FC Viktoria Plzeň

Plíšková a Strýcová nadělily soupeřkám kanáry, Šafářová vypadla s Williamsovou

Melbourne - Suverénním způsobem postoupily do třetího kola Karolína Plíšková a Barbora Strýcová. Světová pětka si poradila s Ruskou Annou Blinkovovou jednoznačně 6:0 a 6:2, Strýcová zase překonala Němku Andreu Petkovicovou 6:0 a 7:5. Naopak na Australian Open skončil Radek Štěpánek, který nestačil na jedenáctého nasazeného Davida Goffina 4:6, 0:6 a 3:6. Šest brejkbolů proti Sereně Williamsové nevyužila Lucie Šafářová a skončila v druhém kole po prohře 3:6 a 4:6.

Karolína Plíšková
zdroj: AP autor: Aaron Favila

Plíšková nedala ruské soupeřce v Aréně Margaret Courtové prakticky žádnou šanci. Zaznamenala 24 vítězných úderů, vyhrála prvních deset her utkání a teprve za stavu 6:0, 4:0 dovolila kvalifikantce Blinkovové (189. WTA) získat dvě podání.

"Jsem šťastná," řekla loňská finalistka US Open Plíšková na dvorci po utkání dlouhém 59 minut. "Soupeřka, nechci říct, že nebyla tak dobrá, ale já byla prostě lepší. Hrála jsem lépe než v prvním kole, ale v dalším to musí být ještě lepší."

Stejné skóre jen s prohozenými sety předvedla nasazená pětka i v úvodním utkání proti Španělce Saře Sorribesové. Postupem do třetího kola si vyrovnala v Melbourne své maximum. "Věřím, že letos konečně přidám ještě další," řekla.

Příští soupeřkou Plíškové bude Lotyška Jelena Ostapenková (38.), kterou loni porazila v Cincinnati. "Takže trošku vím, co od ní čekat. Bude to těžké, ale doufám, že zvednu o něco svoji úroveň hry, a to bude stačit," řekla Češka.

Plíšková a Strýcová jsou v Austrálii ve 3. kole, Šafářová vypadla

Čtyřiadvacetiletá Plíšková letos ještě neprohrála zápas. Spolu s titulem v Brisbane už má svěřenkyně Davida Kotyzy sedm výher v řadě. "Cítím se na kurtu výborně a sebevědomě," řekla na tiskové konferenci v Melbourne. "Hraju slušně, a i když úroveň soupeřek ještě nebyla na nejvyšší úrovni, tak je to dobré. Lidé mluví o tom, že mám šanci vyhrát grandslam, ale jsem teprve ve třetím kole, tak uvidíme."

Turnajová šestnáctka Strýcová tak trochu kopírovala s Petkovicovou krajanku Plíškovou. V první sadě nadělila Němce "kanára" a ve druhé vedla 2:0. Za stavu 5:4 sice zápas ještě nedopodávala, ale nakonec druhý set získala 7:5.

"Před zápasem jsem měla zdravý respekt, Petkovicová je hodně dobrá. Snažila jsem se nemyslet na to, jak jsem nervózní, ale myslet na svou hru," uvedla Strýcová po utkání dlouhém 77 minut. Ve třetím kole se loňská osmifinalistka utká s Francouzkou Caroline Garciaovou.

Štěpánek držel krok s Goffinem jen v prvním setu. Od stavu 4:5 ale soupeř získal sedm her v řadě. V druhé sadě si český veterán za stavu 0:3 nechal ošetřit levé koleno. "Po prvním setu se rozsvítila kontrolka na mém těle v podobě bolesti v koleni. Zvažoval jsem, že bych zápas skrečoval, ale doporučili mi zkusit prášky a počkat čtvrt hodiny, než zaberou. Trochu to utichlo, ale jen na chvíli," popsal Štěpánek. Zápas dokončil, ale je otázkou, jestli bude fit na 1. kolo Davisova poháru v Austrálii.

Šafářová večer na centrkurtu odehrála solidní zápas s dvaadvacetinásobnou grandslamovou vítězkou Williamsovou. Nevyužila však ani jeden z šesti brejkbolů. "Na všechny zahrála super," řekla Šafářová, která ve druhém setu při brejkbolu udělala dvojchybu, zatímco Američanka při hrozbě ztráty podání dala eso.

V každé sadě přišla Šafářová jednou o servis. "Nemyslím si, že jsem podávala špatně, ale v každém setu byl jeden game, kdy jsem netrefila tolik prvních servisů. To byla její šance a ona ji využila. Nehrála jsem špatně, ale Serena prostě předvedla Serenu," dodala předloňská finalistka French Open Šafářová.

Výsledky Australian Open (tvrdý povrch, dotace 50 milionů australských dolarů):

Muži

Dvouhra - 2. kolo: Goffin (11-Belg.) - Štěpánek (ČR) 6:4, 6:0, 6:3, Istomin (Uzb.) - Djokovič (2-Srb.) 7:6 (10:8), 5:7, 2:6, 7:6 (7:5), 6:4, Monfils (6-Fr.) - Dolgopolov (Ukr.) 6:3, 6:4, 1:6, 6:0, Karlovič (20-Chorv.) - Whittington (Austr.) 6:4, 6:4, 6:4, A. Zverev (24-Něm.) - Tiafoe (USA) 6:2, 6:3, 6:4, Raonic (3-Kan.) - Müller (Luc.) 6:3, 6:4, 7:6 (7:4), Bautista (13-Šp.) - Nišioka (Jap.) 6:2, 6:3, 6:3, Dimitrov (15-Bul.) - Čong Hjon (Korea) 1:6, 6:4, 6:4, 6:4, Gasquet (18-Fr.) - Berlocq (Arg.) 6:1, 6:1, 6:1, Ferrer (21-Šp.) - Escobedo (USA) 2:6, 6:4, 6:4, 6:2, Simon (25-Fr.) - Dutra Silva (Braz.) 6:4, 6:1, 6:1, Carreňo (30-Šp.) - Edmund (Brit.) 6:2, 6:4, 6:2, Kohlschreiber (32-Něm.) - Young (USA) 7:5, 6:3, 6:0.

Ženy

Dvouhra - 2. kolo: Karolína Plíšková (5-ČR) - Blinkovová (Rus.) 6:0, 6:2, Strýcová (16-ČR) - Petkovicová (Něm.) 6:0, 7:5, Cibulková (SR) - Hsieh Su-Wei (Tchaj-wan) 6:4, 7:6 (10:8), Gibbsová - Falconiová (obě USA) 6:4, 6:1, Kontaová (9-Brit.) - Ósakaová (Jap.) 6:4, 6:2, Vesninová (14-Rus.) - Minellaová (Luc.) 6:3, 6:3, Wozniacká (17-Dán.) - Vekičová (Chorv.) 6:1, 6:3, Garciaová (21-Fr.) - Dodinová (Fr.) 6:7 (3:7), 6:4, 6:4, Makarovová (30-Rus.) - Erraniová (It.) 6:2, 3:2 skreč, Ostapenková (Lot.) - Putincevová (31-Kaz.) 6:3, 6:1, Bradyová (USA) - Watsonová (Brit.) 2:6, 7:6 (7:3), 10:8.

Čtyřhra - 1. kolo: Golubicová, Kristýna Plíšková (Švýc./ČR) - Bondarenková, Ostapenková (Ukr./Lot.) 6:3, 7:5, Krejčíková, Voskobojevová (ČR/Kaz.) - Irigoyenová. Soyluová ( (Arg./Tur.) 6:4, 4:6, 6:4, Peschkeová, Grönefeldová (ČR/Něm.) - Hradecká, Siniaková (10-ČR) 7:6 (11:9), 4:6, 6:1, Hlaváčková, Pcheng Šuaj ((12-ČR/Čína) - Doiová, Naraová (Jap.) 6:1, 7:6 (7:1), Klepačová, Martínezová (Slovin./Šp.) - Karolína Plíšková, Görgesová (7-ČR/Něm.) 7:5, 4:6, 7:6 (7:5).