Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
Tipsport ELH 2024/2025

Vznik centra Agitos je krokem k profesionalizaci sportovců s handicapem

Český paralympijský sport se profesionalizuje, od května bude mít své první specializované centrum Agitos. Vzniklo v rámci ministerstva práce a sociálních věcí a jeho ředitelem bude Roman Suda z Českého paralympijského výboru.

Jiří Suchánek
zdroj: Reuters autor: Gonzalo Fuentes

Název Agitos vychází částečně ze symboliky paralympijského hnutí. V překladu znamená "uvádět do pohybu" nebo "rozhýbat".

"Rozhodně je to velký krok k profesionalizaci, která je ve většině zemí běžná. A je to něco, po čem jsme jako sportovci určitě hodně dlouho toužili," říká stolní tenista a olympijský medailista Jiří Suchánek. " Hlavní je to, že budeme zaměstnaní jako sportovci. To znamená, že nám odpadnou problémy s dovolenou, problémy s tím, že musím nadělat hodiny, když se vrátím z turnaje nebo ze soustředění. To je zásadní krok, který pro nás udělá to, že nemáme potřebu řešit, zda nám zůstává dovolená, či nezůstává. Tady prostě pracujeme jako sportovci," dodal s tím, že donedávna byl parasport brán pouze jako nástroj resocializace po úrazech.

Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Roman Suda a Jiří Suchánek ke vzniku centra Agitos

Vznik centra reaguje na potřebu sjednotit dosavadní roztříštěnou podporu parasportovců, která byla dosud poskytována v rámci několika resortních center jiných ministerstev. Jeho cílem je výrazně zlepšit podmínky pro přípravu vrcholových parasportovců a posílit jejich konkurenceschopnost na mezinárodní scéně.

"Centrum bude zajišťovat podporu nejen parasportovcům, kteří jsou účastníky paralympijských her, ale také sportovcům se sluchovým postižením, tedy sportovcům z deaflympijských her," upřesnil Suda. Peníze, které bude MPSV investovat do vznikajícího sportovního centra, nebudou na úkor stávající státní podpory sportu, dodal předseda Národní sportovní agentury Ondřej Šebek.

"Jako čeští paralympionici jsme do dneška byli spíš takoví profesionální amatéři, takže mám velkou radost, že tohle centrum vzniká. A že se konečně v budoucích dnech a týdnech staneme opravdu profesionálními sportovci a budeme mít možnost držet krok se světem," uvedla paralympijská atletka Anna Luxová. Dodala, že vznik centra bude motivací k pohybu pro další lidi s handicapem.

Podle dřívějšího vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) je v Česku registrovaných 5300 sportovců s handicapem, kteří na paralympiádách a dalších mezinárodních soutěžích získali desítky medailí. Centrum má sportovcům zajistit podmínky, aby se mohli své disciplíně věnovat vrcholově a profesionálně. Budování nového sportovního zázemí se ale nepředpokládá. Myšlenka na zřízení centra vznikla loni v létě na paralympiádě v Paříži. Vznik koordinuje Národní sportovní agentura.

Podmínky, jaké mají sportovci splnit, aby se do centra dostali, zatím zveřejněny nebyly. "Obecně řečeno, jsou to ti nejen nejlépe připravení sportovci. Aktuálně to znamená sportovci s výkonností na úrovni paralympijských medailistů, deaflympijských medailistů, medailistů z mistrovství světa a pak těch nejvýkonnějších sportovců na těchto úrovních," řekl Suda.

TK ke vzniku centra pro profesionální parasportovce Agitos
zdroj: Český paralympijský tým autor: Český paralympijský tým

MPSV předpokládá, že letos centrum podpoří 55 miliony korun. Roční rozpočet bude činit 72,4 milionu korun. Z toho 46,4 milionu tvoří výdaje na mzdy a odvody. Dvě třetiny této částky mají pokrýt výdělek sportovců. Plný úvazek na letní paralympiádu a deaflympiádu by mohlo podle podkladů mít 11 reprezentantů a reprezentantek, poloviční 21. U zimních sportů jsou plné úvazky čtyři a polovičních 20. Dalších 40 polovičních úvazků je pro účastníky paralympiád a deaflympiád.

Na služby pro sportovce, tedy třeba na fyzioterapeuty či akutní lékařskou péči, by se mělo využít 20 milionů korun. Vybavení, administrativa, nájemné, jednotné oblečení a další by měly stát šest milionů korun. Chod centra a podporu má zajišťovat asi desítka úředníků ministerstva.

"Je pro mě velkou ctí a zároveň závazkem stát v čele projektu, který parasportu v České republice otevírá zcela novou kapitolu. Naším cílem je vytvořit podmínky, které umožní sportovcům s handicapem plně rozvinout svůj potenciál, dosahovat skvělých výkonů a zároveň inspirovat ostatní k aktivnímu životu," uvedl Suda, který se paralympijskému hnutí věnuje od roku 1997. Během své kariéry působil jako trenér, sportovní asistent, rozhodčí, zdravotní klasifikátor i organizátor sportovních akcí. Jeho zkušenosti zahrnují například vedení českých paralympijských výprav na Hrách v Londýně, Soči a Riu de Janeiro. Aktuálně zastává funkci prvního místopředsedy Českého paralympijského výboru.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články