Sportovci už si na paralympiádu nemusí brát dovolenou, těší se Sýkora na nové centrum
Domácím handicapovaným sportovcům se blýská na ještě lepší časy. Od dubna začne fungovat nové specializované sportovní centrum pro vrcholové sportovce s handicapem. Sjednocení podpory parasportů by mělo přípravu zjednodušit a zefektivnit. Jak přesně?
"Rok 2024 je za námi, hodnotíme ho jako úspěšný. Středobodem byla paralympiáda, kterou jsme si vyhodnotili jako úspěch," říká v rozhovoru pro ČT sport šéf Paralympijského výboru Zbyněk Sýkora.
"Podařilo se nám zastavit pokles sportovců účastnících se paralympiád a také pokles medailí. Největší měrou k tomu přispěl náš paraplavec David Kratochvíl a klobouk dolů před ním," těší Sýkoru.
V Česku je registrováno více než pět tisícovek sportovců s handicapem a ti, kteří se mu věnují na vrcholové profesionální úrovni, teď získají větší organizační, personální i finanční podporu.
Resortní centrum vzniká pod ministerstvem práce a sociálních věcí, které by ho mělo spustit v nejbližších měsících. Český parasport tak bude moci držet krok se světovou konkurencí, protože na vrcholných akcích narážejí čeští reprezentanti v drtivé většině na profesionální soupeře.
"O speciálním resortním centru se hovoří možná od devadesátých let, opravdu hodně dlouho. Loňské Hry nás navštívil pan prezident a mě napadlo, že se ho zeptám na to, zda by byl ochotný tuhle myšlenku podpořit," vzpomíná Sýkora.
Sídlo centra bude v Praze
"S ministrem Jurečkou jsme pak myšlenku začali rozpracovávat a od 1. ledna existuje přípravný tým na půdě ministerstva práce a sociálních věcí, který má za úkol rozjet procesní kroky tak, aby mohl být od 1. dubna spuštěn ostrý provoz centra," vysvětluje.
Správné fungování centra v budoucnu přinese lepší podmínky i nastupující generaci, která tak na dalších paralympijských hrách může navázat na úspěchy současných hvězd Davida Kratochvíla, Jiřího Suchánka nebo Šárky Pultar Musilové.
"Český paralympijský výbor má v přípravném týmu odbornou roli, sídlo centra bude někde v Praze, konkrétní kancelář nebyla dána," pokračuje Sýkora.
Podle něj se nebude jednat o zřizování nových sportovišť. "Je to systémový způsob, jak zabezpečit to, aby naši sportovci mohli nastoupit do profesionálního režimu a mohli trénovat v pracovní době. Naši sportovci si nově nebudu muset brát dovolenou, když budou reprezentovat Českou republiku," popisuje.
Sýkora: Chceme být vidět
Svou roli sehrála i Národní sportovní agentura. "Předseda Ondřej Šebek byl od začátku této myšlence přítomen. Rola agentury je nepostradatelná a koordinuje veškeré kroky," říká Sýkora.
Od centra si slibuje, že umožní důležitý krok – dostat se z částečné podpory do profesionálního režimu. Na rok by mělo mít centrum částku 76 milionů korun na rok. "S premiérem Fialou jsme se bavili v nějakém rozmezí a toto číslo zapadá do plánů centra. Letos může být tato částka poměrově krácena, vzhledem k tomu, že centrum začne v dubnu," doplňuje Sýkora.
"Navíc chceme být viděni, chceme pracovat s veřejností. Svými příběhy mohou sportovci motivovat veřejnost. Na to se nabalují sponzoři, noví sportovci. To je jeden z hlavních pilířů. Dalším je inkluze. My věříme, že sport je jen jeden," tvrdí Sýkora.