Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio ČT sport

Minařík i Dostál si na MS v Duisburgu vyjeli čtvrtá místa na neolympijské pětistovce

Kajakář Josef Dostál dojel na mistrovství světa v Duisburgu na neolympijské pětistovce na čtvrtém místě. Stejný výsledek na stejně dlouhé trati zapsal i kanoista Jiří Minařík, pro jednadvacetiletého závodníka jde o velký úspěch na seniorské akci. Olympijské naděje zhasly čtyřkajaku, který nedokázal postoupit ze semifinále.

Dostál skončil čtvrtý více než tři desetiny sekundy za bronzovým Fernandem Pimentou z Portugalska. Vyhrál Maďar Bálint Kopasz před Australanem Jeanem van der Westhuyzenem. Čtvrtou příčkou překvapil na pětistovce jednadvacetiletý kanoista Jiří Minařík, pro něhož to byl debut v individuálním závodě na MS.

Pětinásobný mistr světa Dostál se na čtvrté příčce pohyboval už po polovině trati. V závěru se nedokázal protlačit na medailovou pozici a poprvé pětistovku nevyhrál, pokud se na její start na MS postavil. Na této neolympijské distanci má světové tituly z let 2017, 2018 a 2022.

"Mrzí mě, že jsem neurval medaili. Ten závod byl hodně těžký. Kluci, kteří jeli vedle mě, šli dozadu poměrně rychle. Já byl jediný na této straně, který byl vepředu. Jestli to mohlo být výhodou, nebo nakonec nevýhodu, to už se nedozvíme. Čtvrté místo na mistrovství světa je pěkné, ale teď mě to mrzí," uvedl.

Nebyl úplně zdravotně v pořádku, před šampionátem se potýkal se střevními potížemi. "Chyběla mi šťáva. Kluci jeli rychle, za to jim patří gratulace," doplnil jedenáctinásobný medailista z MS. O cenný kov a především účastnické místo pro Česko na OH v Paříži bude v sobotu bojovat na kilometru. Finále je na programu jedenáct minut po poledni. K jistotě postupu bez čekání na přerozdělování míst potřebuje dojet nejhůře šestý.

Ve finálovém bloku, který kvůli bouřkám začal s dvouapůlhodinovým zpožděním, se prosadil na čtvrté místo i kanoista Minařík, jenž na neolympijské pětistovce startuje vzhledem k neúčasti tuzemské jedničky Martina Fuksy. Ten se soustředí na olympijské disciplíny, individuální kilometr a deblkánoi na 500 metrů s bratrem Petrem.

Minařík startoval na MS dospělých jen před dvěma lety, kdy se šampionát konal po olympijských hrách v Tokiu. Tehdy závodil na deblkánoi a čtyřkánoi. Na šampionátu v Duisburgu využil šanci, která se mu naskytla, a ve finále byl necelou sekundu od medaile.

"Nepovedl se mi teda úplně start, ale od přechodu do tempa si myslím, že jsem moc chyb neudělal. S výsledkem jsem dost spokojenej, závodil jsem proti starým borcům, takže fakt super," zhodnotil Minařík závod, který vyhrál Rumun Catalin Chirila.

Už v semifinále ztratil šanci na olympiádu čtyřkajak Radek Šlouf, Jakub Brabec, Jakub Zavřel a Jakub Špicar. Dojel šestý a doplatil na nevydařenou rozjížďku, která ho poslala do boje s elitními posádkami. "Mezi rozjížďkou a semifinále byla jednodenní pauza. Myslím si, že to zamávalo s psychikou. Věděli jsme, že i když kluci podají stoprocentní výkon, tak se může stát, že do toho finále neproklouznou," uvedl trenér čtyřkajaku Jan Štěrba.

Semifinálová jízda se jeho svěřencům nevydařila a stejně jako před OH v Tokiu se olympijská vidina rozplynula. Finále B pak čeští reprezentanti vypustili v zájmu deblkajaku Špicar, Daniel Havel, který v sobotu čeká semifinále na olympijské pětistovce.

"Čtyřkajak skončil a chtěli jsme, aby Kuba Špicar byl co nejméně unavený. Proto jsme obětovali malé finále, kluci se na tom shodli a projeli to v tréninkovém vytrvalostním tempu," vysvětlil Štěrba, proč český čtyřkajak dojel ve finále B s velkým odstupem poslední.

Obdobně jako čeští muži dopadl ženský čtyřkajak Anežka Paloudová, Kateřina Zárubová, Barbora Betlachová, Adéla Házová. Ve finále B obsadil šestou příčku.

Mistrovství světa v rychlostní kanoistice v Duisburgu (Německo):

Finále:

Muži:
200 m: C1: 1. Gulijev (Uzb.) 38,729, 2. Moreno (Šp.) -0,040, 3. Koliadych (Pol.) -0,317.
500 m: K1: 1. Kopasz (Maď.) 1:36,262, 2. Van der Westhuyzen (Austr.) -0,370, 3. Pimenta (Portug.) -0,646, 4. Dostál (ČR) -0,958. C1: 1. Chirila (Rum.) 1:45,373, 2. Scheibner (Něm.) -0,350, 3. S. Tarnovschi (Mold.) -1,373, 4. Minařík (ČR) -2,324. K4: 1. Německo (Rendschmidt, Lemke, Schopf, Liebscher-Lucz) 1:19,183, 2. Maďarsko -0,387, 3. Ukrajina -0,448.

Ženy:
200 m:
C1: 1. Cirilová (Kuba) 44,799, 2. Jacomeová (Šp.) -0,619, 3. Lin Wen-ťün (Čína) -0,824. K2: 1. Klattová, Wišniewská (Pol.) 36,681, 2. Paszeková, Hakeová (Něm.) -0,196, 3. Kussová, Luczová (Maď.) -0,621. C2: 1. Šuaj Čchang-wen, Lin Wen-ťün (Čína) 42,516, 2. Jacomeová, Corberaová (Šp.) -0,244, 3. Jahnová, Kliemkeová (Něm.) -1,107.
500 m: K4: 1. Nový Zéland (Carringtonová, Hoskinová, Brettová, Vaughanová) 1:30,606, 2. Polsko -0,714, 3. Španělsko -1,349.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články