Martin Fuksa vyhrál v Poznani drtivým finišem kilometr, Dostál byl první ve finále B

Kanoista Martin Fuksa zvítězil na Světovém poháru v Poznani v závodě na 1000 metrů. Druhého Poláka Wiktora Glazunowa překonal díky silnému finiši o 16 setin sekundy a připsal si už 16. výhru v elitním seriálu. Kajakář Josef Dostál stejně jako na posledním místinku v Szegedu dojel na kilomtru první ve finále B.

Fuksa zvítězil na Světovém poháru v Poznani na kilometru

Dvojnásobný mistr světa a jedenáctinásobný evropský šampion Fuksa absolvoval první individuální start v sezoně. V neděli ho čeká ještě finále deblkanoí na 500 metrů s bratrem Petrem. Před dvěma týdny v Szegedu skončili třetí ve finále B.

"První mezinárodní závod na singlu a hned vítězství. Upřímně jsem to nečekal, ale chtěl jsem to a jsem hrozně rád. Včera to nebyl pocitově úplně ideální den, ale řekl jsem si, že si pojedu na krajní dráze svůj vlastní tréninkový závod, nebudu se na nikoho ohlížet a podívám se až v cíli. To jsem dodržel," komentoval úspěch spokojený Fuksa.

Josef Dostál vyhrál na kajaku finále B na 1000 metrů stejně jako před dvěma týdny v Szegedu. O tři desetiny sekundy porazil Švéda Martina Nathella a obsadil celkové desáté místo.

Čtyřnásobný olympijský medailista může zabojovat o medaili v nedělním finále na 500 metrů, kam postoupil díky výhře v semifinále. "Mně se podařilo hrozně dobře trefit start, takže už od startu jsem měl náskok. Kolem 150 metrů jsem přešel do traťového tempa kiláku. To jsem držel až do čtyřstovky, kde jsem to musel zvednout, protože soupeři na mě trošku dotírali. Chtěl jsem postoupit z prvního místa, což se povedlo," pochvaloval si.

Kajakářka Anežka Paloudová obsadila osmé místo v závodu na 200 metrů. Na vítěznou Polku Katarzynu Kolodziejczykovou ztratila 1,22 sekundy. Další finále pojede v neděli na pětistovce, která je pro kajakářky olympijskou disciplínou. I když měla za sebou dvě dvoustovky, v semifinále skončila druhá a s přehledem postoupila. Z úspěchu na pětistovce měla velkou radost. "Ale nechci usnout na vavřínech a zítra ukázat, že do toho finále A doopravdy patřím," řekla.

Světový pohár v rychlostní kanoistice v Poznani:

200 m:
Muži: K1: 1. Akmens (Lot.) 36,79, ...finále B: 7. Cerman (ČR) 38,67.
Ženy: C1: 1. Luzanová (Ukr.) 47,65. C2: 1. Lin Wen-ťün, Šuaj Čchang-wen (Čína) 46,95. K1: 1. Kolodziejczyková (Pol.) 41,43, ...8. Paloudová (ČR) 42,65. K2: 1. Klattová, Wisńiewská (Pol.) 38,95.

500 m:
Muži: C4: 1. Polsko 1:36,16. K4: 1. Ukrajina 1:23,68.
Ženy: K4: 1. Polsko 1:38,38.

1000 m: Muži: K1: 1. Varga (Maď.) 3:42,94, ...finále B: 1. Dostál (ČR) 3:43,33. C1: 1. M. Fuksa (ČR) 4:02,56. C2: 1. Craciun, Santini (It.) 3:59,27.