Fuksova doba stříbrná nebere konce, v Duisburgu byl druhý i na pětistovce

Martin Fuksa byl na Světovém poháru v Duisburgu stejně jako před týdnem v Poznani druhý na neolympijské trati 500 metrů. Šestadvacetiletý nymburský kanoista tak obsadil stříbrnou pozici i ve čtvrtém individuálním závodu v sezoně.

Martin Fuksa
zdroj: ČTK autor: Šulová Kateřina

Fuksu ve finále porazil o téměř sekundu úřadující mistr světa Isaquias Queiroz dos Santos z Brazílie, jenž vyhrál i v Polsku. Český kanoista za sebou o další sekundu nechal Němce Conrada-Robina Scheibnera a po dvou stříbrech z Poznaně skončil podruhé druhý i v Duisburgu. Na německém kanále Fuksa obsadil druhé místo v sobotu na olympijském kilometru.

"Chtěl jsem hodně, možná až moc získat nějaké zlato, protože jsem měl tři stříbrné medaile, tak jsem ten závod trochu přepálil. Vedl jsem, bohužel jsem neměl síly do finiše, kde mě Brazilec předjel," popsal Fuksa závod, v němž i přes porážku viděl několik kladů. "Jedno pozitivum je, že mě Brazilec porazil menším rozdílem než v Poznani, za což jsem docela rád. Druhé pozitivum je, že nepřekonal můj světový rekord, a třetí je, že mám čtyři medaile ze čtyř závodů," dodal Fuksa.

Vítěz sobotního závodu na 1000 m na kajaku Josef Dostál absolvoval finále ve dvojici s Radkem Šloufem a v prvním společném mezinárodním startu skončili osmí. Po nadějném začátku v závěru nestačili. "Měl jsem možná trochu víc povolit tempo ve druhé čtvrtině závodu, abychom pak tolik nevytuhli v posledních dvou stech metrech, tam nám nejvíc uskočili," uvedl Dostál.

Čtyřkajak Jakub Špicar, Lukáš Nepraš, Daniel Havel, Jakub Zavřel obsadil ve finále pětistovky po pokaženém startu poslední deváté místo. "Dostali jsme zásek, ale pak se nám dařilo držet od ostatních lodí stejný odstup. Nebyly síly na to, je dojet, spíš jsme drželi ten samý odstup až do cíle," řekl nejzkušenější člen posádky Havel.

Teď už jen vrcholy sezony

Světový pohár v Duisburgu byl letos druhý a zároveň poslední. Vrcholy sezony budou Evropské hry v Minsku a především mistrovství světa v Szegedu, kde se bude bojovat o místa na olympijských hrách 2020 v Tokiu.

Právě kvůli olympijské kvalifikaci nepojede Fuksa na srpnovém MS svou oblíbenou pětistovku, na níž je dvojnásobným mistrem světa a trojnásobným mistrem Evropy. Dá přednost olympijskému kilometru a debklanoi s bratrem Petrem, jenž naopak vynechal Světový pohár.

Výsledky SP v rychlostní kanoistice v Duisburgu

1000 m:

Muži - K2: 1. Carré, Hubert (Fr.) 3:07,015, ...8. Dostál, Šlouf (ČR) 3:10,993; C2: 1. Liou Chao, Čeng Pcheng-fej (Čína) 3:25,394.

500 m:

Muži - K4: 1. Německo 1:18,660, ...9. ČR (Špicar, Nepraš, Havel, Zavřel) 1:20,924; C1: 1. Queiroz Dos Santos (Braz.) 1:44,731, 2. M. Fuksa (ČR) 1:45,740, 3. Scheibner (Něm.) 1:46,743, ...finále B: 4. Dvořák (ČR).

Ženy - K1: 1. Pulawská (Pol.) 1:48,283; K4: 1. Německo 1:31,175; C2: 1. Ballaová, Takácsová (Maď.) 1:51,587, ...finále B: 4. Jandová, Ježová (ČR).

200 m:

Muži - K2: 1. Rizza, Di Liberto (It.) 31,312; C2: 1. Segura, Benavides (Šp.) 35,739.

Ženy - K2: 1. Ponomarenková Janičová, Ostermanová (Slovin.) 36,477; C2: 1. Lin Wen-ťün, Čang Lu-čchi (Čína) 42,014.