Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Dostál je potřetí mistrem světa na neolympijské pětistovce, Fuksa má bronz

Josef Dostál je mistrem světa na 500 metrů. Finále na šampionátu rychlostních kanoistů v kanadském Halifaxu ovládl český kajakář s velkou převahou a má pátý světový titul, z této neolympijské trati třetí po letech 2017 a 2018. O druhou českou medaili se postaral rovněž na pětistovce kanoista Martin Fuksa, který získal bronz.

Dostál se už před MS nechal slyšet, že na své oblíbené distanci bude útočit minimálně na jedenáctou světovou medaili. Vyrazil za ní rázně, už v polovině trati těsně vedl.

Pak ještě zrychlil a zbytek startovního pole neměl nárok. Druhý Jean Westhuyzen z Austrálie na Dostála ztratil více než sekundu.

"Posledních sto metrů už jsem věděl, že mi titul nikdo nemůže vzít, už jsem si to užíval. Poslední dvě bójky před cílem už jsem si zakřičel, byl jsem radostí bez sebe, že mám pátý titul mistra světa v kapse," uvedl.

Čtyřnásobný olympijský medailista Dostál pak bojoval ještě o jeden cenný kov, hodinu po finále pětistovky ho čekal kilometr.

V něm obsadil páté místo s více než sekundovou ztrátou na bronzového Jakoba Schopfa z Německa. Zvítězil olympijský šampion Maďar Bálint Kopasz o pět setin před Portugalcem Fernandem Pimentou.

Náročný program se na Dostálovi podepsal. "Mám toho dost. Já jsem spíš na jeden výkon, prostě to tam narvat. A potom chcípnu. Ten první závod se povedl perfektně. Ten druhý nebyl špatný, je z toho krásné páté místo," řekl.

Splnil, co si pro šampionát po tréninkovém manku ze zimní přípravy předsevzal. "S víkendem naprostá spokojenost," dodal.

Zatímco Dostál v jarní části sezony tápal, Martin Fuksa kraloval na Světových pohárech. Na MS ale nedominoval, ani v jedné disciplíně si nezajistil přímý postup do finále.

To na neolympijské pětistovce nezahájil rychle, v polovině se s poměrně velkou ztrátou na čelo pohyboval mimo medailové pozice.

Ve druhé části se posouval dopředu a nakonec měl šanci na další stříbro, na druhého Rumuna Catalinu Chirilu ztratil jen necelé tři desetiny.

Dnešní bronz je pro Fuksu jedenáctou medailí z MS. "Pocity jsou super. S tím, jak jsem se tady trápil, tak být třetí na mistrovství světa je úplně skvělé. Samozřejmě před šampionátem jsem myslel trošku výš, ale musím být v tomhle skromný. Tady jsem momentálně na nic lepšího neměl," řekl Fuksa, kterého v neděli čeká ještě finále na kilometru.

Jeho mladší bratr Petr byl na dvoustovce šestý. Od medaile ho dělily necelé tři desetiny sekundy, od čtvrtého místa třináct setin.

"Dneska to byl asi nejlepší závod, co jsem tady jel. Se šestým místem jsem spokojený. Lepší místo jsem ještě na mistrovství světa neměl, takže paráda," pochvaloval si.

Naopak ambice na umístění v lepší polovině finálové devítky, které měl po výhře v semifinále, nenaplnil elitní český čtyřkajak Jakub Špicar, Radek Šlouf, Jakub Zavřel a Daniel Havel.

Ve finále pětistovky měli Češi tradičně pomalejší start, ale tentokrát se ani ve druhé polovině neposouvali dopředu a skončili devátí. Nenavázali tak na loňský bronz posádky, ve které byl místo Zavřela Jan Vorel.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články