Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
Diamantová liga 2025

Trenér Sáblíkové žehrá na dopingová pravidla

Calgary/Praha - Rychlobruslařka Martina Sáblíková na MS ve víceboji v Calgary třetí zlatou medaili za sebou nezískala. Trenér Petr Novák si spíše než na pád na pětikilometrové trati po závodě stěžoval na dopingová pravidla. Dvojnásobná olympijská vítězka totiž musela v sobotu jakožto nejrychlejší ze závodu na 3000 metrů na povinnou kontrolu, což podle kouče značně poznamenalo její výkon v druhém dnu víceboje.

"Po sobotních výkonech si Martina mohla jít pro zlatou medaili a tvrdil jsem, že může vyhrát i patnáctistovku, ale místo 1:53 jela 1:55, což byl důsledek dopingové kontroly. Po vítězství na trojce totiž musela jít na doping, nalévala se vodou a tři hodiny musela být zavřená v místnosti. Až ji chytaly křeče," řekl Novák. Zkušeného kouče hodně rozladilo, že Sáblíková, která absolvovala dopingovou kontrolu stejně jako její soupeřky v pátek, ji musela znovu podstoupit v sobotu. "To, že tady vyvíjejí činnost (dopingoví kontroloři) i v sobotu, není dobré. Závodníci musejí relaxovat a ne jít na doping," podotkl Novák.

Sáblíková měla podle jeho slov s absolvováním kontroly podobný problém poprvé. Poté, co odevzdala první vzorek, musela na dopingu zůstat, neboť moč byla příliš řídká. "Musela tam čekat a chytaly ji křeče do nohou, protože nemohla relaxovat. Tahle kontrola vzala Martině cennější medaili," zlobil se Novák.

Rozhodl se, že pošle vedení Mezinárodní bruslařské unie dopis s žádostí, aby se současný systém změnil. "Kdyby šla za půl hodiny pryč, tak se nic nestalo. Bohužel tam ale byl problém, proto tam byla tři hodiny a pak se nemohla ani pořádně navečeřet," uvedl Novák. Ideální by podle něj bylo, kdyby závodníci absolvovali dopingovou kontrolu v pátek před závodem a v neděli po jeho skončení.

Útok na světový rekord Sáblíkové nevyšel

"Viditelnějším" důvodem, proč Sáblíková přišla o možnost bojovat o zlatý hattrick, byl její pád čtyři kola před koncem pětky. "Neudělala to schválně. Podle televize prý najela do rýhy a nemohla zpět, protože jí brusle odjela," popsal Novák důvod pádu držitelky světového rekordu na této trati. Ocenil ale, že se rychle zvedla a pokračovala v závodu. "Smekám před ní, protože zvednout se s naraženým bokem, ještě se rozjet a zachránit medaili, to vyžaduje velké srdce. Martina si odváží bronzovou medaili, já jsem spokojený," řekl Novák. "Zkoušela jet na světový rekord, a kdo ví, jak by to dopadlo," podotkl kouč.

Sáblíková potřebovala k zisku zlaté medaile porazit nakonec vítěznou Ireen Wüstovou z Nizozemska o téměř 16 sekund. Novák věří, že nebýt pádu, mohlo se to podařit. "Věřil jsem tomu. Po trojce je možnost najíždět tři vteřiny na kolo. Ireen by Martinu atakovala ještě kolo a pak by přišlo najíždění. Ireen ale podala dobrý výkon a klobouk dolů před ní," ocenil Novák výkon vítězky.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články