Cyklistika ČR 2024

Sáblíková drží po dvou disciplínách víceboje čtvrtou příčku

Hamar (Norsko) - Program světového šampionátu začal v norském Hamaru. Martina Sáblíková zajela nejrychlejší čas na trati 3000 m, průběžně je čtvrtá. Vede Japonka Takagiová. Nikola Zdráhalová je sedmnáctá.

Sport
zdroj: ČT4

Sáblíková zajela na pětistovce čas 40,11 sekundy, což je její sezonní maximum. Z pohledu víceboje na své nejslabší části ale na nejrychlejší poměrně dost ztratila, Takagiová totiž vyhrála časem 38,15. Wüstová za ní zaostala o 67 setin. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka ale byla o sedm setin sekundy rychlejší než na lednovém mistrovství Evropy v Heerenveenu.

"Trojka byla v pohodě, ale pětistovka se mi nepovedla. Start byl dobrý, prvních třicet metrů, ale pak mi Petr říkal, že jsem tam předváděla 'slow motion'. Jak jsem viděla, že nad Ruskou vedu, tak jsem přestala běžet a chyběla tam razance. Už po první stovce jsem prakticky vypadla z boje o titul," uvedla Sáblíková.

Na trojce poté Sáblíková potvrdila, že i v závěru sezony je schopna podat výborný výkon. Až do samotného závěru dokázala jezdit jednotlivá kola pod 32 sekund a nakonec zajela čas 4:02,21, který nedokázala žádná z jejich soupeřek překonat.

Druhá Wüstová byla o 1,5 sekundy pomalejší a i nadále je celkově druhá. Snížila však odstup na Takagiovou, která usiluje o premiérovou medaili na vícebojařském MS. Průběžně třetí je další Nizozemka Antoinette de Jongová.

Zdráhalová je zatím sedmnáctá, poté co si na pětistovce vytvořila nové osobní maximum (40,07) a na trojce byla dvacátá.

V neděli mají ženy na programu závody na 1500 a 5000 metrů. Sáblíková bude podle svých slov bojovat už jen o bronz. O výhře Wüstové nepochybuje a hlavní aspirantkou na druhé místo je mladší z japonských sester.

"Ten odstup je velký. Sice se zdá, že to tak není, ale Takagiová umí velmi dobře i patnáctistovku, což potvrdila na nedávném mistrovství světa v Koreji, kde byla třetí. Abych ji předstihla, musela bych na ni na závěrečné pětce najet dvacet vteřin, a to je nereálné," řekla Sáblíková.

Mistrovství světa v rychlobruslařském víceboji v Hamaru (Norsko):

500 m: 1. M. Takagiová (Jap.) 38,15, 2. Wüstová (Niz.) 38,82, 3. Njatunová (Nor.) 39,35, ...12. Zdráhalova 40,07, 13. Sáblíková 40,11.

3000 m: 1. Sáblíková 4:02,21, 2. Wüstová 4:03,71, 3. De Jongová (Niz.) 4:03,77, ...20. Zdráhalová 4:13,27.

Průběžné pořadí (po 2 ze 4 závodů): 1. M. Takagiová 79,236, 2. Wüstová 79,438, 3. De Jongová 80,188, 4. Sáblíková 80,478, ...17. Zdráhalová 82,281.