Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 1988: Hry v Soulu 2

Seemanová mezi elitou? Říkaly jsme si, že sezona bude volnější, dopadlo to ale úplně famózně

Byla nemocná, pochybovala, že vůbec bude moci vyjet na olympiádu, nakonec se letos dostala mezi špičku. Anketu o nejlepšího juniorského sportovce vyhrála poprvé zástupkyně bazénového odvětví. Plavkyně Barbora Seemanová excelovala na letní olympiádě mládeže, kde dvakrát vyhrála a jednou získala bronz. Na podzim se její forma dál posouvala, a tak překonala několik českých kraulařských rekordů a na mistrovství světa mezi elitou dohmátla na výtečném šestém místě. Přesto měla na začátku roku nevalné vyhlídky, onemocněla totiž mononukleózou, z níž se tři měsíce léčila. Nad starty na vrcholné juniorské akci tehdy s trenérkou pochybovala. Příští rok ji krom soubojů v bazénu čeká i výzva ve škole. Bude maturovat.

Barbora Seemanová na vyhlášení Sportovce roku 2018
zdroj: ČT4 autor: Deml Ondřej

"Je to pro mě obrovská čest, že tu mohu být po boku tak významných českých sportovců. A je to také obrovská motivace dál se zlepšovat a makat na sobě," řekla Seemanová na vyhlášení Sportovce roku, kde v kategorii junior předčila další hvězdu z olympiády mládeže atletku Barboru Malíkovou a cyklistu Jakuba Šťastného.

 "Je to zvláštní. Vždy jsem se na to koukala v televizi a teď tu stojím. Je to důkaz, že práce má smysl a že se někam posouvám," uvedla osmnáctiletá plavkyně, která při závěrečné tiskové konferenci seděla hned po boku Sportovkyně roku Ester Ledecké. Ta v minulosti také získala cenu pro juniora roku, podobně jako Martina Sáblíková či Lukáš Krpálek, kteří to později rovněž dotáhli na hlavní české ocenění. Také Seemanová by ráda podle jejich vzoru v budoucnu prorazila i mezi seniory do nejlepší desítky.

 "Je to motivace dostat plavání do desítky. Už jen to, že tu jsem nyní, je důkaz, že se o plavání mluví a že ho lidé vnímají. To nás hodně těší, protože ne vždy tomu tak bylo," dodala. V úvodu roku to přitom nevypadalo, že bude mít až tak vydařenou sezonu, protože onemocněla a nemohla trénovat. Dokonce zvažovala, že olympiádu mládeže v Argentině vynechá. Nakonec tam ale vybojovala tři cenné kovy, z toho dvě zlata, a začala s vylepšováním českých rekordů. Od října pokořila čtyři.

Je nám líto, video expirovalo.
Ledecká zvítězila s rekordním náskokem v anketě Sportovec roku 2018


 "Jsem se sezonou strašně spokojená, zvláště po tom, co jsem začala lehce plavat až v dubnu. Říkaly jsme si s trenérkou, že do Argentiny možná ani nepojedeme a že sezona bude spíše nemocná a volnější. Tak to nakonec dopadlo úplně famózně," těší Seemanovou.

Přes svátky si dopřeje odpočinek, ale pak se zase vrhne do tréninku, jelikož ji na jaře čekají dvě další velké výzvy. Nejprve splnění limitu pro účast na mistrovství světa, a pak především maturita na ekonomickém lyceu. "Teď si odpočinu, ale od nového roku budu trénovat. Přes maturitu to budu muset trochu omezit, ale určitě nepřestanu trénovat úplně. Musím trénovat a trénovat, jinak se na olympiádu nedostanu. Teď od září se mi zlepšily podmínky, plavu sama na dráze, nebo mám alespoň půl dráhy, tak mě to zas posune. Na Česko jsou to velice dobré podmínky," plánuje a zároveň si pochvaluje.

 S tím souhlasí i trenérka Petra Škábová. "My jsme zvyklé, že Bára plavala na dráze v šesti lidech, kde se motali a předjížděli se, pak se muselo zbytečně zastavovat a bylo to komplikované. Teď máme méně plavců ve skupině a mohu se více soustředit na Báru," popsala. "Náš cíl je teď mistrovství světa v Koreji. Limit by měla splnit dřív, než trochu povolíme kvůli maturitě. Pak se vrátí už jako profesionální plavec a pojede směr Korea, kde se budeme snažit zaplavat limit na olympiádu, aby měla rok na přípravu. Co bude pak, to uvidíme. Jsou tam možnosti i přesunu do nějakého evropského týmu nebo studia a plavání v Americe," naznačila Škábová bližší i dlouhodobou budoucnost nejlepší juniorky roku 2018.


Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy