Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Magazín světového badmintonu

Zátopek, Čáslavská, Navrátilová nebo hokejové a fotbalové úspěchy. Seznamte se s vítězi ankety

Hned jedenáct vítězů ankety o nejvýznamnější momenty jednotlivých dekád historie československého a českého sportu nabídl galavečer u příležitosti oslav sta let sportu u nás. Mezi oceněnými byl jak první československý olympijský vítěz Bedřich Šupčík, tak také dvojnásobná šampionka z Pchjongčchangu Ester Ledecká. Další triumfy mezi jednotlivci si připsali Emil Zátopek, Věra Čáslavská, Martina Navrátilová, Kateřina Neumannová a Roman Šebrle, z kolektivních sportů byly oceněny medailové týmy fotbalistů a hokejistů.

Jaromír Jágr (vlevo) s Kateřinou Neumannovou a Pavlem Kolářem
zdroj: ČTK autor: Deml Ondřej

V anketě, jejíž výsledky byly vyhlášeny na galavečeru ve Foru Karlín, rozhodovali diváci České televize i odborná akademie složená z předsedů sportovních svazů a spolků, sportovních legend, sportovních novinářů a organizátorů velkých sportovních projektů.

Sportovní historie od vzniku samostatného Československa byla rozdělena do deseti dekád, aby bylo možné si připomenout sportovní příběhy z různých epoch. Z těch nejstarších byl oceněn Šupčík, který na OH 1924 triumfoval ve šplhu a získal pro Československo premiérové olympijské zlato.

Následující desetiletka znamenala první ocenění pro kolektivní sport, nejvíce hlasů získala fotbalová reprezentace, která byla stříbrná na mistrovství světa v Itálii 1934. Předčila mimo jiné památné vystoupení gymnasty Aloise Hudce na OH 1936, kde získal zlato na kruzích.

Kolektivní sport vyhrál i v období 1939-1948 poznamenaném druhou světovou válkou. Hrdiny se stali hokejisté, kteří v roce 1947 vyhráli doma v Praze mistrovství světa a získali stříbro na ZOH 1948.

Padesátá léta patřila legendárnímu vytrvalci Zátopkovi a jeho třem zlatým medailím z olympijských her 1952 v Helsinkách. Vítězkou páté dekády, tedy období let 1959 až 1968, se stala sedminásobná olympijská šampionka ve sportovní gymnastice Čáslavská.

Po těchto individualitách znovu usedli na trůn fotbalisté, tentokrát mistři Evropy z Bělehradu 1976. Předčili další úspěšnou hokejovou generaci, která vládla světovým šampionátům v 70. letech, i olympijské šampiony  krasobruslaře Ondreje Nepelu, diskaře Ludvíka Daňka, zápasníka Vítězslava Máchu a dráhového cyklistu Antona Tkáče.

V sedmé dekádě spadající zejména do 80. let 20. století získaly nejvíce hlasů tenisové úspěchy osmnáctinásobné grandslamové šampionky Navrátilové. Předčily mimo jiné výkony jiné tenisové legendy Ivana Lendla nebo světovou rekordmanku na 800 metrů Jarmilu Kratochvílovou, která na MS 1983 v Helsinkách získala dvě individuální zlata a štafetové stříbro.

Osmou dekádu začínající revolučním rokem 1989 opanoval příběh zlatých hokejistů z olympijských her v Naganu. Nedokázal jim konkurovat ani světový rekordman a trojnásobný olympijský vítěz v hodu oštěpem Jan Železný.

V následujícím období nasbírali shodný počet bodů desetibojařský olympijský vítěz z roku 2004 Šebrle a běžkyně na lyžích Neumannová, která v Turíně 2006 získala vytoužené olympijské zlato v posledním závodě pod pěti kruhy, na jehož start se postavila.

V aktuální dekádě byl nejvýše oceněn sedm měsíců starý úspěch "obojživelnice" Ledecké, která na ZOH v Koreji překvapivě vyhrála superobří slalom na lyžích a pak potvrdila roli favoritky v paralelním obřím slalomu na snowboardu. Předčila šestinásobnou olympijskou medailistku Martinu Sáblíkovou, dvojnásobnou olympijskou vítězku a světovou rekordmanku Barboru Špotákovou nebo dvojnásobnou wimbledonskou šampionku Petru Kvitovou.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články