Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno

Vyrovnaný zápas Carlsena s Caruanou stále čeká na "první gól"

V londýnském zápase o šachový trůn mezi mistrem světa Magnusem Carlsenem a jeho vyzyvatelem Fabianem Caruanou byly sehrány čtyři partie z celkových dvanácti. Všechny duely skončily remízou. V prvním klání měl navrch favorizovaný Carlsen, ale svoji příležitost nevyužil a hra se poté vyrovnala.

Magnus Carlsen a Fabiano Caruana
zdroj: worldchess.com

Řečeno fotbalovou terminologií – zápasu by prospěl první gól. Je to jako když sledujete skvělý fotbal v podání Realu a Barcelony, ale je to 0:0 a "něco tomu chybí". Zpětně můžeme litovat, že mistr světa nevyužil svoji šanci v první partii. Fabiano Caruana byl nervózní a hra se mu nedařila, zatímco Magnus Carlsen skvěle černými figurami převzal iniciativu:

Mistr světa zahrál 14…g5!, čímž zahajuje útok na královském křídle. V dalším průběhu si připravil velkou rošádu, což v této variantě sicilské obrany není obvyklé. Bílému nastaly krušné chvilky, Carlsen vedl útok velmi energicky a silně.

Pozice z první partie zápasu po tahu 14. Dd2
zdroj: ČT

Můžeme si vzpomenout na rok 2013, kdy byl norský génius v opačné roli. Jako vyzyvatel tehdejšího mistra světa Višvanáthana Ánanda také na začátku zápasu tahal za kratší konec. Poté popsal, že hrát o šachový trůn je něco úplně jiného než účast v běžných turnajích a že se na to nedá připravit. Ve hře o nejvyšší šachový titul je přítomný zvláštní psychický tlak. Zažil jej ostatně i Garri Kasparov, když ve svém prvním zápase proti Anatoliji Karpovovi v roce 1984 prohrával brzy po začátku 4:0.

Caruana se sice pokoušel bránit, ale těsně před 40. tahem byla jeho situace beznadějná. Carlsenovi stačilo najít pár celkem normálních tahů a slavil by vítězství, ale příležitost promáchl, ve 40. tahu chyboval, a byť se pak dlouho snažil situaci ještě zvrátit, po 115 tazích musel uznat marnost svého počínání a dát partii za remízu. Byla to nejdelší zahajovací partie zápasů o titul mistra světa v šachové historii.

Další tři partie se nesly ve vyrovnaném duchu a žádný ze soupeřů v nich nezískal reálné šance na vítězství. Komentátoři si všimli, že Carlsen sice stále mistrně ovládá koncovky, ale zjevně není v nejlepší pohodě. Například ve třetím duelu by normálně po zisku výhody svého soupeře dlouho trápil, ale v Londýně zatím nenašel správný zabijácký instinkt. Nedaří se mu také příprava zahájení bílými, což sám přiznal po čtvrté partii: "Vypadá to, že zatím má soupeř lepší přípravu černými figurami, takže se budu muset víc snažit."

Ale co Caruana? Drží se statečně, ale dokáže v sobě najít dost schopností a odvahy k tomu, aby nějakou partii proti mistrovi světa vyhrál? Všichni bychom rádi viděli "krev" a vítězství jedné ze stran, které by celému klání dodalo nový impuls. Odvážnou prognózu udělal nejlepší český šachista David Navara v magazínu V šachu: Kdo vyhraje první partii, ten vyhraje i zápas.

Je nám líto, video expirovalo.
V šachu

Na jeho pokračování se můžeme těšit ve čtvrtek od 16:00 SEČ, kdy je na programu pátá partie. Její průběh můžete sledovat například na mezinárodním šachovém serveru chess24.com, oficiální stránky zápasu jsou zde.

Zápas pokračuje až do 26. listopadu, v případě vyrovnaného stavu by se 28. listopadu hrál tiebreak. Cenový fond je milion eur, tedy přibližně 26 milionů Kč, ze kterých vítěz dostane 60 procent.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy