Vidím obrovské zlepšení, páté místo je super úspěch, říká Choupenitch
Své nejlepší postavení v žebříčku na konci sezony vyrovnal šermíř Alexander Choupenitch. Mezi fleretisty je pátý v žebříčku světové organizace FIE stejně jako před jedenácti lety. Rok zakončil jedenáctým místem na stále probíhajícím mistrovství světa v Tbilisi, v sezoně byl také ve finále Grand Prix a získal i stříbro a dva bronzy na turnajích Světového poháru. Pochvaloval si vyrovnanost výkonů, byť se mu přece jen výsledkově lépe povedla první polovina sezony.

Jednatřicetiletý Choupenitch, který v letech 2012 a 2013 ovládl juniorský žebříček, je v první desítce konečného rankingu podruhé. Předtím to dokázal už v roce 2014, kdy byl rovněž pátý. Mezitím bylo jeho maximem několikrát jedenácté místo.
"Páté místo v celkovém hodnocení vnímám jako super úspěch. Když se podívám na sezonu jako celek, vidím obrovské zlepšení. Vděčím za to i trenérovi Giovannimu Bortolasovi, se kterým se připravuji v Praze. Práce s ním je zajímavá a je to pro mě motivace do dalších let," uvedl Choupenitch.
Skvělá první polovina sezony
Přesto přiznal, že doufal v ještě lepší umístění ve světovém pořadí poté, co zářil především na turnajích v první fázi sezony. Už na listopadovém SP v Tunisu skončil třetí, v lednu přidal další bronz v Paříži. Na únorovém GP v Turíně ho až ve finále porazil domácí Tommaso Marini a v březnu podlehl v boji o zlato na SP v Káhiře další hvězdě italské školy Guillaumovi Bianchimu. Oba Italové figurují v žebříčku před ním, pořadí vede čerstvý světový šampion Choi Chun Yin Ryan z Hongkongu před Američanem Alexanderem Massialasem.
"Tohle období bylo pro mě hodně silné. Byly to tři nebo čtyři turnaje za sebou, kdy jsem stál na stupních vítězů a cítil jsem se skvěle. V hlavě mi nejvíc utkvěl ten Turín, kde jsem šermoval ve skvělé atmosféře," líčil bronzový olympijský medailista z Her v Tokiu 2021. "Tím, jak je sezona dlouhá, se výsledky přelévají ve vlnách. Nikomu se nepodařilo být na pódiu celý rok, ale jsem rád, že jsem byl konzistentní. Čtyřikrát se mi podařilo být na bedně a čtyřikrát ještě v top 16, což je pozitivní bilance," vypočítal.
Mezi nejlepších 16 se probojoval i na obou vrcholných akcích sezony, pokaždé tam ale pro něj znamenalo osmifinále konečnou. Na mistrovství Evropy skončil šestnáctý, na MS o pět pozic lépe.
"Mrzí mě jen mistrovství světa, kde jsem po dvou skvělých zápasech prohrál s Maďarem Gergem Szemesem, i když jsem byl dobře připravený. Co se dá dělat, každá prohra samozřejmě bolí, ale i tuhle můžu brát jako poučení do dalších zápasů," konstatoval Choupenitch. "Teď si hlavně chci pořádně odpočinout. I další rok chci pomýšlet na nejvyšší příčky. Poučím se z letoška a budu se snažit udržet formu taky na závěr sezony," dodal.
V nejlepší desítce je i Jurka
V první desítce zakončil šermířský rok i kordista Jakub Jurka. Šestadvacetiletý olomoucký šermíř, který na MS obsadil stejně jako Choupenitch 11. místo, se po šampionátu posunul na devátou pozici v pořadí FIE. Hrdina českého týmu při loňském tažení za olympijským bronzem v Paříži si v sezoně připsal životní výsledek finálovou účastí na březnovém SP v Marrákeši, jediná výhra ho dělila od medaile na Grand Prix v Bogotě a Dauhá, kde o bronz přišel dokonce až v prodloužení.
Jurka se do první desítky žebříčku na závěr sezony prosadil premiérově v seniorské kariéře poté, co v ročníku 2017/18 ovládl juniorské pořadí. Naposledy byl z kordistů tak vysoko Pavel Pitra v sezoně 2014/15.