Následuje
Studio fotbal - Extra

Strach jsem měl každý den, přiznal Tůma z party horolezců oceněných za Výstup roku

Za prvovýstup na pískovcové stěně v Jordánsku dostali od Českého horolezeckého svazu ve své kategorii pod šest tisíc metrů ocenění Výstup roku. Ze čtveřice Ondřej Beneš, Christian Fascendini, Matěj Svojtka a Ondřej Tůma se o své dojmy z týdne, který strávili v tamní poušti na 550 metrů vysoké pískovcové stěně na cestě zvané Morning Sun Street s obtížností 7C+, přišli podělit do Sportovních zpráv na ČT sport poslední dva z nich.

Adam Ondra
zdroj: ČT

Odpověď na otázku, proč si vybrali právě tohle místo, nemuseli hledat dlouho. "Je to uprostřed pouště mezi skalním městem Petra a Akabským zálivem. Pískovec jako u nás, takže i když jsme úplně v jiné zemi, tak to pro nás bylo takové domácí prostředí," vysvětlil Tůma s tím, že je to ideální pro lezení, protože tam nejsou téměř žádné srážky a příjemná teplota. "Je to známé místo a je v něm velký potenciál pro prvovýstupy," dodal.

Celá lezecká parta se poznala ve skalách. "Známe se už dlouho z lezení na českých pískovcích," vysvětlil Svojtka, jak se dali dohromady. Švýcar Fascendini se přidal také naprosto přirozenou cestou. "Objevil se v Praze na tréninkové stěně, rychle se naučil česky a skvěle zapadl do naší party," objasnil Tůma, jak se z nich stala mezinárodní skupina. "Je to švýcarský reprezentant a pohyb v horském terénu má zmáklý. Sedli jsme si s ním a ukázalo se, že to byla správná volba," dodal Svojtka.

Ten přiznal, že bez strachu to nezvládli. "Měl jsem ho každý den a je to o tom ho překonat," vysvětloval, že zažili i horké chvilky. "Jednou mě neudržel jistící háček a to pak prolétnete až k tomu poslednímu," vzpomínal na krušnou chvilku na jistícím laně. "Nakonec to odnesl jen zvrtnutý kotník, ale strach jsem měl," vzpomínal Tůma.

Cena Výstup roku za prvovýstup v Jordánsku

Prvovýstup jim trval sedm dnů. "Teď už je cesta vytvořená a čeká na někoho, kdo se do ní pustí, aby jí zdolal za 24 hodin," řekl Svojtka, jak to funguje mezi horolezci a dodal, že video z jejich prvovýstupu najdou zájemci na youtube.com.

Čtveřice lezců už hledá další cíl. "Chceme vylézt už existující cestu ve francouzském Chamonix. Má obtížnost 8B a je dlouhá zhruba 450 metrů – tak to je náš cíl pro tuhle sezonu," popisoval plány Tůma s tím, že už dvakrát na téhle stěně byli a věří, že potřetí už to vyjde.

Jinak žádné další konkrétní cíle nemají. "Chceme zkrátka dál lézt a zažívat taková dobrodružství, jako jsme zažili třeba tady," vysvětloval druhý člen úspěšné čtveřice, která se často doma pohybuje v labském údolí, které je takovým centrem lezení v republice a kde se potkávají i s dalšími horolezci.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy