Následuje
Panorama

Sportovní kluby dostanou první část dotací, které znovu prošly kontrolou

Praha - Sportovní kluby začnou v těchto dnech dostávat první část dotací, které se ministerstvo školství rozhodlo nově posoudit po obvinění náměstkyně pro sport Simony Kratochvílové. Nově vytvořená komise zkontrolovala zhruba třetinu žádostí klubů.

Sportování dětí
zdroj: ČTK/AP

První část posouzených žadatelů nyní obdrží na účty přibližně 239 milionů korun na sportování dětí. Komise také doporučila zachovat stávající rozdělení peněz pro reprezentaci handicapovaných sportovců a na jejich významné akce.

V první fázi posuzování programu na podporu sportování dětí a mládeže prošlo formální kontrolou a posouzením 1172 z 4330 žádostí sportovních klubů. Ty by měly dostat peníze na sportování celkem 154 166 dětí.

Na dítě, které sportuje jedenkrát týdně, půjde 1000 korun. Pokud dítě v klubu sportuje dvakrát týdně a účastní se čtyřikrát ročně soutěží, poskytne na něj ministerstvo příspěvek 2000 korun. V této fázi se jedná o 98 794 dětí, sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství.

V programu na podporu zdravotně postižených sportovců navrhla komise zachovat stávající rozdělení peněz pro sportovní reprezentaci a na významné sportovní akce. "Celkové částky na tyto účely zůstaly zachovány, a sice 26 milionů na reprezentaci a 7,5 milionu na významné sportovní akce," napsalo tiskové oddělení.

Ministryně nařídila pozastavení a přezkoumání dotačních programů pro sport v souvislosti s podezřením z jejich zneužití. O sportovních dotacích se podle policie náměstkyně Kratochvílová domlouvala s předsedou Fotbalové asociace ČR Miroslavem Peltou. Oba skončili ve vazbě.

Sportovní svazy by měly na svou činnost v červnu dostat vyplacenu zálohu ve výši minimálně poloviny loňské dotace. Zbytek peněz obdrží po novém posouzení žádostí. Valachová slíbila, že by rychle mělo být zajištěno i financování významných akcí, aby neutrpěla mezinárodní prestiž České republiky a závody se mohly bez problémů konat.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy