Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Volejbalový magazín

Sport se přece jen dočká finanční injekce. Stát letos přidá NSA půl miliardy korun

Složitá jednání jsou u konce a s příznivým výsledkem pro český sport. Národní sportovní agentura (NSA) se dohodla s ministerstvem financí na navýšení letošního rozpočtu o půl miliardy korun navíc. Z navýšených finančních prostředků se budou rozdělovat dotace klubům a tělovýchovným jednotám na provoz sportovišť, který výrazně podražil kvůli nárůstu cen energií, a také pořadatelům významných sportovních akcí a sportovním organizacím na činnost dětí a mládeže, která je přímo podporovaná z programu Můj klub.

Současná vláda při úpravách rozpočtu výrazně snížila výdaje na sport. V programu na provoz a údržbu zbylo jen necelých sto místo loňských 550 milionů korun, takže ho NSA vůbec nevypsala. Ubyly také peníze na velké sportovní akce, které se v Česku konají.

Červnové jednání předsedy NSA Filipa Neussera s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) nebylo úspěšné a Česká unie sportu varovala, že zejména několikanásobné výdaje na energie mohou v krajním případě vést až k uzavírání a prodeji sportovišť. Problémy mají zejména ta energeticky náročná, jako jsou zimní stadiony a plavecké bazény. Navíc by se mohl ztížit přístup dětí ke sportu, protože rodiče by museli hradit zvýšené členské příspěvky.

Jednání NSA s ministerstvem financí pokračovala a ve čtvrtek ministerstvo souhlasilo s navýšením prostředků o 500 milionů korun. "Chtěla bych poděkovat ministrovi financí i ostatním zaměstnancům ministerstva za schválení našeho návrhu. Sport je v největší existenční krizi za posledních 30 let a navýšení rozpočtu pomůže jak sportovištím, tak organizátorům sportovních akcí a dětským sportovním klubům před jejich zánikem," uvedla první místopředsedkyně NSA Markéta Kabourková.

Předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta navýšení financí ocenil. "Jedná se o zásadní pomoc pro kluby s vlastními sportovišti, které jsou v bezvýchodné situaci kvůli nárůstu cen energií," uvedl. Bez peněz by se mnohé sportovní organizace ocitly v bezvýchodné situaci. "Máme informace z celé České republiky, že řada klubů bez provozní pomoci zruší tréninky dětí a propustí trenéry. Aktuální zpráva o navýšení podpory dává naději, ale klíčové je, aby se prostředky rychle dostaly k provozovatelům. ČUS nabízí součinnost s administrací dotací, servisní centra jsou v každém okrese," doplnil.

Jakmile úředníci NSA prostudují detailní informace, vypíše agentura dotační program na provoz a údržbu a navýší celkovou částku, která je k dispozici na významné sportovní akce. Také bude vypsáno druhé kolo výzvy Můj klub, které je určeno pro desítky žadatelů, kteří v prvním kole udělali v žádosti chyby a přišli o nárok na dotace.

"Je potřeba si uvědomit, že v dotační výzvě Můj klub nejčastěji žádají sportovní kluby z malých obcí, které mají například jen několik desítek dětí a veškerou administrativu a účetnictví jim dělají rodiče nebo dobrovolníci po práci bez nároku na honorář. Kvůli malé chybě, která je ovšem podle zákona neopravitelná, by pak přišly o peníze z výzvy Můj klub, které mnohdy tvoří až 70 procent jejich rozpočtu. Naším cílem je naopak co nejvíce podporovat sport dětí, ať už ve velkých městech, nebo malých obcích, proto těmto žadatelům pomůžeme vypsáním další výzvy, kde mohou žádat," vysvětlila Kabourková.

Můj klub, jehož prostřednictvím putují peníze přímo do klubů a tělovýchovných jednot, rozděluje dotace zhruba 7000 organizacím připravujících sportovce v dětském a mládežnickém věku.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články