Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
MS v ledním hokeji U18 2025 USA

Sport je pro zdraví společnosti zásadní a stát by jej měl víc podporovat, shodli se kandidáti na předsedu ČOV

Jiří Kejval doufá v pokračování svého působení v čele Českého olympijského výboru. Jeho vyzývatelem je předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník. Jaké jsou představy dlouholetých sportovních funkcionářů o budoucnosti ČOV? Oba kandidáti před středeční volbou diskutovali v debatě ČT sport.

Jiří Kejval a Libor Varhaník
zdroj: ČTK / Profimedia

Jiří Kejval je ve funkci posledních třináct let, od roku 2012. Kam chce ČOV v případě dalšího mandátu posunout? "Rád bych pokračoval v tom, co jsme začali, ve velkých projektech Českého domu, olympijských festivalů, Olympiády dětí a mládeže a dalších," říká Kejval s tím, že se hodlá věnovat jak sportu vrcholovému, tak sportu amatérskému. Zmínil také projekt Národního sportovního centra.

Svou představu o případné nové roli má také Varhaník. "Cítím, že jsem připraven pomoci. Sport je potřeba sjednotit, je potřeba si lépe naslouchat, aby to lépe ve svazech i oddílech fungovalo. Rád bych vytvořil prostředí spolupráce," představil svou vizi. "Chci vytvořit tlak na politickou reprezentaci, aby byl sport vnímán jako důležitý, protože přináší benefity," dodává Varhaník, který od roku 2009 vede Český atletický svaz.

Oba se shodují na tom, že role ČOV by měla být sjednocující. "Zvlášť v době rozmíšek. Měli bychom táhnout za jeden provaz, vysvětlovat politikům úlohu sportu ve společnosti i toho, proč by měly děti sportovat, protože je to důležité pro jejich zdraví," míní Kejval. "Dokud k tomu (sjednocení) nedojde, nebudeme mít silnou pozici vůči politikům tak, aby se sport v Česku mohl rozvíjet," souhlasí Varhaník, který je dlouhodobým místopředsedou ČOV.

Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Jiří Kejval a Libor Varhaník před volbou předsedy ČOV

Klíčová je otázka financování

Shodují se i na otázce financování sportu. Podle Kejvala není situace dobrá a řešení se neblíží. "Situace se bohužel moc nezlepšuje, a to z jednoho důvodu. Sportovci zpátky od státu dostanou prostřednictvím dotací pouhou čtvrtinu toho, co odvedou na daních. Sport pomáhá zdraví jak fyzickému, tak psychickému. Stát nepodporuje sport, ale vydělává na něm. Navíc platí za nadváhu a další zdravotní problémy v populaci, se kterými sport může zásadním způsobem pomoci," míní.

"Je to palčivé téma, kterého je třeba se dotknout. Situace se výrazně zhoršuje, což je potřeba vnímat. Pro zdravý životní styl a zdravou českou společnost sport přináší benefity. Je potřeba na něj alokovat daleko větší množství peněz," říká Varhaník a dodává, že velkým úkolem příštího předsedy bude přesvědčit o tom politickou reprezentaci. Byl by i pro to, aby zájmy sportu ve vládě reprezentoval ministr sportu.

Olympiáda dětí a mládeže
zdroj: ČTK / Profimedia

Oba kandidáti mluvili o sportu dětí. "Je to neutuchající každodenní práce a přesvědčování. Sport má nejen zdravotní efekt, je i o dobrém pocitu, kolektivu, klubismu, zabránění pocitu odcizení a podobně. Na atletickém svazu jsme už v roce 2009 začali s projektem atletiky pro děti. Dnes jsme oběti vlastního úspěchu. Děti musíme odmítat," říká Varhaník.

"Je tam i demografický úhel pohledu, kde je velký propad, navíc nemáme dostatek trenérů, kteří sportu zasvětili svůj život a starali se o generace dětí. Dnes zaplatit trenéra není levné. Další části jsou sportoviště – kolik je třeba v Praze hokejových hal? Neexistuje horší infrastruktura, než je tady," posteskl si Kejval. "Na každého Pražana to denně vychází na sedmnáct vteřin v hale," trápí předsedu ČOV.

Jak shrnují své hlavní volební sdělení? "Jsem připraven ke korekcím, ale chtěl bych pokračovat v tom, co děláme. Chci začít komunikovat body, které nás trápí, do společnosti. Chci spolupracovat, a pokud dostanu důvěru, chci okamžitě začít s politickými stranami, aby ve svých programech měly zakotvené principy, které český sport potřebuje. Máloco podporuje zdravý vývoj společnosti jako sport," shrnuje Kejval.

Varhaník se slovy svého volebního soupeře souhlasí. "Je potřeba být konkurenceschopný na světové úrovni – světový sport jde dramaticky kupředu, my na tom také musíme pracovat. Druhou věcí je najít si priority, o kterých je třeba jednat. Volby se blíží. Musíme se zmobilizovat a vybřednout z té stagnace, aby podmínky byly lepší," uzavírá Kejvalův vyzývatel.

Volba nového předsedy Českého olympijského výboru proběhne ve středu 30. dubna.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články