Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Tour de Ski Švýcarsko

Soud s bývalým prvním mužem atletiky Diackem se odkládá na červen

Lamine Diack býval nejmocnějším mužem světové atletiky. Po obviněních z korupce a praní špinavých peněz v souvislosti s ruským dopingem ale nyní bývalý prezident IAAF čelí soudu. Ten začal v Paříži, ihned po zahájení byl však odložen na červen.

Bývalý šéf IAAF Lamine Diack
zdroj: ČTK/AP/ autor: Matt Dunham

Pařížský soud vyhověl žádosti žalobců, kteří teprve nyní dostali z Diackova rodiště Senegalu materiály důležité pro vyšetřování, o které žádali už v roce 2016.

Vyšetřovatelé donesli tři tlusté svazky materiálu do budovy soudu jen několik hodin před začátkem stání. Listiny mimo jiné obsahují výpovědi syna bývalého šéfa světové atletiky Papy Massaty Diacka, jenž pracoval jako marketingový poradce IAAF a je obviněn z rozsáhlé korupce spolu se svým otcem.

Šestaosmdesátiletý Diack se na rozdíl od svého syna, jenž je v Senegalu a bude souzen v nepřítomnosti, k soudu dostavil. Bývalý atletický šéf byl v domácím vězení v Paříži od doby, co ho před pěti lety začaly francouzské úřady vyšetřovat. Žalobci v této souvislosti vykreslili obraz korupční sítě ve světové atletice, v níž nechyběly ani úplatky a vydírání, aby nevyšly najevo pozitivní dopingové testy.

Diack pochybení odmítá. Přiznal, že s ruskou stranou o dopingových testech atletů diskutoval, ale popřel, že si nechal platit za jejich ututlání. Jeho právníci ho označili za zásadového muže ctícího hodnoty.

Na rodinnou oslavu si Diack nezajede

U soudu Diack požádal, zda by mohl vzhledem k odložení procesu odcestovat do Senegalu a navštívit staršího bratra, jenž nedávno oslavil 100. narozeniny. Slíbil, že se do Francie vrátí. "Chci všechno vysvětlit a očistit své jméno," uvedl Diack. Soud jeho žádost zamítl. "Mám toho hodně co říct, ale ne teď," řekl po odchodu z budovy soudu.

Soud by měl trvat dva týdny, po odkladu by měl nově začít 3. června. Ještě předtím je však na duben naplánováno slyšení, na němž se má zjistit, zda je červnový termín reálný. Za praní špinavých peněz je ve Francii trestní sazba až deset let vězení.

Diack vedl IAAF v letech 1999–2015 a jeho zatčení uvrhlo světovou atletiku do dosud nepoznané krize. Francouzi začali případ vyšetřovat v roce 2015, když etická komise IAAF a Světová antidopingová agentura (WADA) získaly důkazy o tom, že ruská maratonkyně Lilija Šobuchovová zaplatila 600 tisíc eur (15 milionů korun) za ututlání pozitivního testu, aby mohla startovat na olympijských hrách v Londýně. Vyšetřovatelé označili v této souvislosti přístup IAAF k Ruské atletické federaci za "mimořádně blahosklonný".

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy