Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno Plus

Růžičková, Adamec i další sportovní legendy odešli v roce 2018

Nic není věčné, ani slavná kariéra a životy jejích nositelů. V končícím roce se uzavřelo mnoho životních příběhů známých sportovců a lidí, kteří ve světě měřeném výsledky hodně znamenali. Česko se v závěru roku rozloučilo s jednou z nejstarších úspěšných olympioniček planety - Věrou Růžičkovou. Olympijská vítězka v gymnastice z Londýna 1948 zemřela v devadesáti letech. O čtrnáct let mladší byl bývalý československý fotbalový reprezentant a trenér Jozef Adamec. Smrt přicházela přirozenou cestou i hodně nečekaně kvůli nemocem a tragickým událostem.

Pohřeb Věry Růžičkové
zdroj: ČTK autor: Václav Šálek

Tenhle boj s časem se nedal vyhrát 

S olympijskou vítězkou Věrou Růžičkovou se do Brna přijeli rozloučit sportovci rozdílných generací, trojskokanka Šárka Kašpárková, cyklista a olympijský vítěz Jiří Daler nebo krasobruslař Karol Divín. Na olympiádě v Londýně v roce 1948 byla v 19 letech nejmladší členkou týmu. Cestovala jako náhradnice, ale naskočila za Elišku Misákovou, u které cestou na Hry propukla obrna. Růžičková byla všestranná - kromě gymnastiky plavala, skákala do vody a po druhé světové válce hrála i první basketbalovou ligu v SK Židenice. Později působila v gymnastice jako trenérka, byla také mezinárodní rozhodčí. 

Do historie československého fotbalu se zapsal jako nejmladší člen stříbrného týmu z mistrovství světa 1962 Jozef Adamec (76). Jako hráč získal sedm ligových titulů, v lize nastřílel 170 gólů. Ve čtyřiačtyřiceti zápasech za reprezentaci se trefil čtrnáctkrát – v roce 1968 dal v přátelském zápase hattrick Brazilcům. Kariéru končil v Rakousku. Těžko ovladatelný bouřlivák po konci kariéry trénoval i Zlín a Bohemians, asistoval u československé reprezentace a jako hlavní kouč vedl slovenský tým. V anketě o nejlepšího slovenského fotbalistu minulého století skončil druhý za Jánem Popluhárem.  

Stvořit legendu pomohl bývalý atletický trenér Miroslav Kváč, který dovedl Jarmilu Kratochvílovou mimo jiné ke stále platnému světovému rekordu v běhu na 800 metrů. Dožil se 86 let. Za sportovní činnost i postoje, které projevil jako voják v roce 1968 při okupaci ČSSR vojsky Varšavské smlouvy, byl oceněn medailí Senátu. V roce 2016 byl také slavnostně uveden do Síně slávy Unie profesionálních trenérů. 

Bývalý zápasnický reprezentant, sedminásobný mistr Československa a účastník olympijských her v Mnichově 1972. Karel Engel zemřel 30. prosince ve věku 78 let. "Byl dobrou duší Českého klubu olympioniků, dlouhodobě také osobně pomáhal paní Daně Zátopkové. Bude nám všem chybět," uvedl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Za čtyři roky by se dožil stovky bývalý předseda Slovenského olympijského výboru Vladimír Černušák, první Slovák v Mezinárodním olympijském výboru, jehož byl až do své smrti čestným členem. "Ztratil jsem dobrého přítele a člověka, jenž mi mnohokrát dokázal dobře poradit. Vždy se choval jako gentleman a pomohl mi najít cestu v olympijském hnutí," vzkázal prezident MOV Thomas Bach. 

V padesátých a šedesátých letech se basketbalová reprezentantka Milena Vecková, rozená Blahoutová, podílela na zisku deseti medailí z MS a ME. členka české Síně slávy zemřela ve věku 85 let v Německu, kde nyní žila. Univerzální sportovkyně byla také členkou házenkářské reprezentace, která v roce 1962 získala bronz na mistrovství světa. 

Ve věku 84 let zemřel v pondělí vodní slalomář Vladimír Jirásek, který byl v roce 1959 vyhlášen prvním československým sportovcem roku. Dvojnásobný mistr světa v kategorii C1 měl i tři tituly v hlídkách, medaile sbíral závodník přezdívaný Olaf i ve sjezdu.  

Vladimír Jirásek
zdroj: ČTK autor: Zdeněk Havelka

Bývalý úspěšný koulař Jaroslav Brabec, halový mistr Evropy z roku 1973, zemřel v 68 letech. Po závodní kariéře v Dukle Praha působil jako trenér. Pomáhal s přípravou například oštěpaři Janu Železnému či dalšímu olympijskému vítězi desetibojaři Robertu Změlíkovi.  

V 85 letech zemřel bývalý italský rozhodčí Sergio Gonella, jenž pískal bělehradské finále mistrovství Evropy 1976, v němž fotbalisté tehdejšího Československa v penaltovém rozstřelu porazili německé mistry světa a získali historický titul. O dva roky později na MS v Argentině řídil finále Argentina - Nizozemsko.  

Někdejší mistr fotbalové ligy se Slavií Jiří Žďárský zemřel ve věku 94 let. Podle klubu byl posledním žijícím ligovým šampionem sezony 1946/47. Žďárský poté hrál i za Bohemians a devět zápasů má i za reprezentaci.

Jednasedmdesáti let se dožil bývalý úspěšný stolní tenista Dragutin Šurbek. Někdejší reprezentant Jugoslávie a později Chorvatska získal 14 medailí na mistrovství světa a 22 na ME. Ještě ve 46 letech reprezentoval Chorvatsko na olympiádě v Barceloně. 

Nejproduktivnější hokejista Chicaga Blackhawks v historii, slovenský rodák Stan Mikita, zemřel v 78 letech. Slovenský rodák je členem Síně slávy, dvakrát získal Hart Trophy pro nejlepšího hráče sezony. Je čtrnáctým nejproduktivnějším hokejistou historie NHL. Víc zápasů než on za jeden tým odehráli pouze tři hokejisté. 

Je nám líto, video expirovalo.
Chicago uctilo své legendy

Věku 69 let se dožil bývalý československý fotbalový reprezentant a později trenér Vojtěch Varadín. Někdejší obránce Trnavy, se kterou získal pět mistrovských titulů, a Slovanu Bratislava působil po ukončení hráčské kariéry mimo jiné jako asistent trenéra v Baníku Ostrava a Příbrami.  

Ve věku 77 let zemřel čtyřnásobný olympijský vítěz v šermu Maďar Gyözö Kulcsár, který měl přezdívku Paganini kordu. Individuální zlato získal na Hrách v Mexiku v roce 1968, zbývající tři tituly získal v družstvech. Později byl úspěšným trenérem.  

87 let bylo Zdeňku Kašperovi, který se zasloužil o zavedení malorážné formy biatlonu a stál u zrodu biatlonu žen. Kašper jako člen technické komise Mezinárodní unie moderního pětiboje a biatlonu v roce 1976 prosadil, aby se místo velkorážné zbraně střílelo malorážkou, a začal zavádět kategorie juniorů, dorostenců a později žen. Za práci pro biatlon obdržel v roce 2006 v Oberhofu ocenění Biathlon Award "za celoživotní přínos". 

Ve věku 84 let zemřel bývalý prezident NHL John Ziegler, který vedl National Hockey League v letech 1977 až 1992. Mezi jeho největší zásluhy během patnáctiletého velení patřilo sloučení NHL a čtyř klubů z tehdejší konkurenční ligy World Hockey Association (WHA) v roce 1979. 

Zemřel bývalý fotbalový reprezentant Tadeáš Kraus (86), který odehrál za Československo 23 zápasů a dal šest gólů, hrál na světových šampionátech v letech 1954 a 1958, se Spartou získal v roce 1965 titul.  

Bývalý sovětský vzpěrač Jurik Vardanjan, olympijský vítěz z roku 1980 a sedminásobný mistr světa, zemřel ve Spojených státech, kde žil od 90. let, bylo mu dvaašedesát. V rodné zemi byl i po skončení sportovní kariéry nesmírně populární, v poslední době se věnoval politice. 

Nového roku se nedožila basketbalová legenda, členka basketbalové Síně slávy Helena Malotová-Jošková, zemřela ve věku 79 let. Československá reprezentantka z 50., 60. a 70. let minulého století byla čtyřnásobnou basketbalistkou roku a získala osm medailí z mistrovství světa (3) a Evropy (5). Za národní tým odehrála 270 utkání, což ji řadí na druhé místo za Hanu Zarevúckou.  

Nemoc byla silnější 

V 86 letech zemřel na komplikace po zápalu plic americký automobilový závodník Dan Gurney, vítěz čtyř Velkých cen ve formuli 1. Do historie se ale zapsal hlavně jako „vynálezce“ stříkání šampaňským na stupních vítězů. Tradici nevědomky založil v roce 1967, kdy s A. J. Foytem vyhráli 24 hodin Le Mans a na stupních vítězů začal spontánně kropit okolí šampaňským. "Použil lahev jako hasicí přístroj na všechny kolem. Bylo to úlevou z toho, že se mu konečně po deseti pokusech povedlo vyhrát," vzpomínala Gurneyho manželka. Gurney byl také teprve druhým jezdcem F1, který vyhrál závod s vozem vlastní konstrukce.  

Je nám líto, video expirovalo.
Zemřel někdejší pilot F1 Dan Gurney

Ve věku 82 let zemřel Jimmy Armfield, bývalý kapitán anglické fotbalové reprezentace byl členem kádru mistrů světa z roku 1966, do finálového turnaje tehdy ale kvůli zranění nezasáhl. Někdejší obránce podlehl rakovině. 

Ve věku 88 let zemřel legendární britský mílař Roger Bannister. Mistr Evropy v běhu na 1500 metrů z roku 1954 jako první pokořil na jedné míli hranici čtyř minut. Dokázal to 6. května 1954 v Oxfordu za pomoci vodičů časem 3:59,4 minuty. Rekordmanem byl ale jen 46 dní, než jej překonal Australan John Landy (3:58,0). Od roku 2011 trpěl Parkinsonovou chorobou. 

Argentinský fotbalový mistr světa z roku 1978 René Houseman zemřel ve věku 64 let. Bývalý útočník s přezdívkou El Loco (Šílenec) podlehl rakovině. Zhoubný nádor jazyka u něho lékaři odhalili teprve vloni.

Dlouhý boj s rakovinou prohrál v 71 letech italský fotbalový trenér Emiliano Mondonico. Vedle úspěchů se svými týmy se proslavil tím, že ve finále Poháru UEFA Ajax – FC Turín v roce 1992 na protest proti verdiktu rozhodčího zvedl nad hlavu židli.  

Po delší nemoci zemřel Ivan Mauger (78 let). Novozélandská legenda ploché dráhy získala devět individuálních titulů mistra světa a čtyři Týmové. Mauger byl dlouholetým továrním jezdcem divišovské Jawy. 

Po dlouhé nemoci zemřel ve věku 68 let bývalý závodník na ploché dráze Václav Verner. V roce 1971 se stal mistrem republiky, na travnaté dráze byl v roce 1983 vicemistrem Evropy. Na MS družstev pomohl československému týmu k dvěma bronzovým medailím. 

Je nám líto, video expirovalo.
Zemřela hvězda ploché dráhy Václav Verner

Po krátké nemoci zemřel bývalý úspěšný motocyklový jezdec Saša Klimt, čtyřnásobný vítěz Šestidenní. Startoval v patnácti Šestidenních a v letech 1954, 1956, 1958 a 1959 byl členem vítězného Trophy týmu. Úspěšný byl také v dalších motocyklových disciplínách. Dokázal například zvítězit ve vytrvalostním čtyřiadvacetihodinovém závodě Bol d'Or ve Francii spolu s Oldřichem Hamršmídem. Všechny úspěchy sbíral s motocykly Jawa. 

Bývalý československý fotbalový reprezentant Vladimír Weiss zemřel po dlouhé nemoci. Stříbrnému medailistovi z olympijských her v roce 1964 v Tokiu bylo 78 let. 

Bývalý fotbalový obránce Ray Wilson, člen anglické reprezentace, která v roce 1966 získala titul na mistrovství světa, zemřel v 83 letech. Většinu kariéry strávil v týmu Huddersfieldu, na jeho zápasy chodil i poté, co mu byla v roce 2004 diagnostikovali Alzheimerovu nemoc. 

Po boji s rakovinou úst zemřela bývalá světová tenisová jednička Maria Buenová z Brazílie. Trojnásobné wimbledonské šampionce a čtyřnásobné vítězce US Open bylo 78 let. 

Pětinásobný vítěz golfového turnaje British Open Peter Thomson se dožil 88 let. Legendární Australan podle australské golfové federace trpěl v posledních letech Parkinsonovou chorobou. V roce 1988 byl uveden do golfové Síně slávy. Obdržel také řád britského impéria. 

Goran Bunjevčevič, bývalý jugoslávský fotbalový reprezentant, zemřel ve věku 45 let. Někdejší kapitán Crvené zvezdy Bělehrad a obránce Tottenhamu byl ve vážném stavu od května, kdy mu prasklo aneurysma. Bunjevčevič nyní pracoval jako sportovní ředitel národního týmu. 

Je nám líto, video expirovalo.
Zemřela polská atletická legenda Irena Szewińská

Legendární polská atletka Irena Szewińská zemřela po dlouhé nemoci ve věku 72 let. Ve sprinterských závodech a skoku do dálky získala sedm olympijských medailí včetně tří zlatých. Jako jediná držela současně světové rekordy na tratích 100, 200 a 400 metrů. V roce 1974 byla vyhlášena nejlepší sportovkyní světa, v evropské sportovní anketě zvítězila dvakrát. Po skončení aktivní kariéry pracovala jako funkcionářka. Byla členkou Mezinárodního olympijského výboru a místopředsedkyní Polského olympijského výboru, také vedla národní atletický svaz. 

Bývalý vicemistr světa ve vzpírání Damjan Damjanov z Bulharska, jenž dostal doživotní trest za doping, zemřel ve 39 letech. Podle médií bylo příčinou úmrtí vážné onemocnění jater a slinivky.

Pouze devětačtyřiceti let se dožila dvojnásobná olympijská vítězka ve sportovní gymnastice Jelena Šušunovová. Petrohradská rodačka vyhrála v roce 1988 na Hrách v Soulu víceboj a triumfovala i se sovětským týmem. Podle médií byly příčinou smrti komplikace po zápalu plic. 

Bývalý španělský cyklista Javier Otxoa zemřel po dlouhé nemoci ve 43 letech. Jeho profesionální kariéru předčasně ukončila vážná nehoda, kdy jej při tréninku s bratrem Ricardem nedaleko Málagy srazilo auto, jeho dvojče nehodu nepřežilo. Javier byl měsíc v kómatu. Vítěz jedné horské etapy na Tour de France v roce 2010 se po dlouhé rehabilitaci na kolo vrátil navzdory trvalému postižení a získal dvě zlaté medaile na paralympijských hrách.  

Paul Kipsiele Koech
zdroj: ČTK/AP autor: AP Photo

Krátká nemoc ukončila život bývalého keňského vytrvalce Paula Koeche. Mistrovi světa v půlmaratonu z roku 1998 a držiteli sedmého nejlepšího času na trati 10 000 metrů v historii bylo 49 let.  

Bývalý americký tenista Ken Flach zemřel v 54 letech. Deblový specialista, jenž spolu s Robertem Segusem vyhrál v roce 1988 v Soulu olympijské zlato a získal i čtyři grandslamové tituly, doplatil na komplikace při zápalu plic.  

Bývalý kapitán anglické fotbalové reprezentace Ray Wilkins s přezdívkou Butch zemřel ve věku 61 let. Někdejší záložník a později trenér (Queen's Park Rangers, Fulham a reprezentace Jordánska) podlehl v londýnské nemocnici infarktu.  

První velká hvězda šipkařského sportu Angličan Eric Bristow zemřel v šedesáti letech na infarkt. Pětinásobný mistr světa v roce 1989 obdržel za své zásluhy ve sportu řád britského impéria.  

Je nám líto, video expirovalo.
Pětinásobný mistr světa v šipkách Eric Bristow přijel do Prahy

Infarkt v 56 letech ukončil život dvojnásobného olympijského vítěze ve vzpírání Alexandra Kurloviče. Běloruský šampion triumfoval na OH v letech 1988 a 1992 v supertěžké váze, získal čtyři tituly mistra světa a dvanáctkrát vylepšil světový rekord, také měl ale během kariéry opakovaně problémy s dopingem. Po ukončení kariéry se stal členem běloruského parlamentu. V roce 2006 byl uveden do síně slávy Mezinárodní vzpěračské federace IWF.   

V 51 letech zemřel významný člen Mezinárodního olympijského výboru a generální sekretář Mezinárodní basketbalové federace FIBA Patrick Baumann. Švýcarský funkcionář, o němž se mluvilo jako o možném budoucím předsedovi MOV, podlehl během návštěvy olympijských her mládeže v Buenos Aires infarktu.  

Konec přišel hodně nečekaně 

Cestou na kole domů z tréninku zkolaboval slavný ruský kladivář Sergej Litvinov. Olympijský vítěz (1988) a dvojnásobný mistr světa, který po skončení kariéry dělal trenéra, přes rychlý zásah zdravotníků zemřel. Možnou příčinou byly problémy se srdcem, kterými v poslední době trpěl. 

Jednatřicetiletý kapitán fotbalistů Fiorentiny Davide Astori zemřel ve spánku před zápasem italské ligy v Udine, který byl poté odložen. Fotbalový reprezentant byl nad ránem nalezen mrtev v týmovém hotelu. Později se zjistilo, že zemřel kvůli abnormálně zvýšené tepové frekvenci (tachykardii), kdy jeho srdce bilo stále rychleji, až se zastavilo. 

Fotbalisté Fiorentiny na pohřbu Davida Astoriho
zdroj: Reuters autor: ALESSANDRO BIANCHI

Korejský badmintonista Čung Če-song byl nalezen mrtev ve svém domě. Pětatřicetiletého hráče objevila manželka. Podle korejských médií lékaři před třemi lety odhalili u Čung Če-songa srdeční arytmii a bronzový olympijský medailista a majitel tří cenných kovů z mistrovství světa si občas stěžoval na bolesti na prsou.  

Dvojnásobný vicemistr světa silničních motocyklů Ralf Waldmann zemřel náhle ve věku 51 let. Německý jezdec sbíral největší úspěchy v 90. letech minulého století. Celkem padesátkrát se dostal na stupně vítězů. Od roku 2016 pracoval jako expert pro televizní stanici Eurosport. 

Osmnáctiletý fotbalista francouzského druholigového Le Havru Samba Diop zemřel ve spánku v domě svých rodičů. Všechny ostatní zápasy první a druhé nejvyšší soutěže ve Francii začaly minutou ticha.  

Olympijská vítězka ve veslování Brigitte Ahrenholzová byla nalezena mrtvá. Pětašedesátiletá členka vítězné východoněmecké osmy na Hrách v Montrealu 1976 byla měsíc pohřešovaná, její tělo náhodně objevil muž, který se procházel kolem jezera Zernsee nedaleko města Werder/Havel. Policie úmrtí vyšetřovala, cizí zavinění ale nic neukazovalo.  

V 56 letech ukončila srdeční zástava život americké basketbalistky Anne Donovanové, dvojnásobné olympijské vítězky (1984 a 1988) a členky Síně slávy. Jako trenérka dovedla výběr USA ke zlatu i na olympijském turnaji v roce 2008 v Pekingu. 

Sebevraždy, havárie i smrt při záchraně psa 

Při nehodě v údolí Kerio na západě Keni zahynul paraglidista Tomáš Lednik, který tu působil jako instruktor. Jeden z nejlepších českých závodníků v tomhle sportu podle serveru keňského listu The Star ztratil kontrolu nad paraglidem a zřítil se na skálu. Při neštěstí zemřela také jeho americká kolegyně. Lednik, jehož bratr rovněž zahynul při paraglidingu, patřil k průkopníkům plachtění s padákovým kluzákem. Měl medaile z vrcholných akcí, ještě na loňském mistrovství světa byl členem bronzového týmu. V roce 2013 byl vyhlášen nejlepším českým leteckým sportovcem roku. 

Při paraglidingu zemřel i nadějný švýcarský lyžař Gian Luca Barandun. Bylo mu 24 let. Podle tamního listu Blick se zřítil po chybném manévru. Zraněním na místě podlehl. Nejlepšího výsledku ve Světovém poháru dosáhl v kombinačním závodu loni v prosinci v Bormium, kde skončil devátý.

Třiadvacetiletý belgický cyklista Michael Goolaerts zemřel po pádu a srdeční zástavě při slavném závodě Paříž-Roubaix v nemocnici. Člen týmu Veranda's Willems-Crelan upadl na 109. kilometru z celkových 257, zdravotníci se ho snažili oživit pomocí masáže srdce a defibrilátoru. Po resuscitaci byl Goolaerts dopraven vrtulníkem do nemocnice v Lille, kde zemřel. 

Pavel Pergl ještě v dresu Sparty
zdroj: Isifa/Lidové noviny

Sebevraždou ukončil ve čtyřiceti letech život bývalý fotbalista Sparty Pavel Pergl. Obránce, který hrál i v Německu, Anglii, Izraeli nebo Švýcarsku, byl po návratu ze zahraničí na soupisce divizní Velké Bíteše. Fotbalista tak údajně řešil tímto nešťastným způsobem problémy s přítelkyní, s níž se mu několik měsíců před tím narodilo dítě. 

Pod koly vlaku zahynul údajně z vlastní vůle trenér slovenské fotbalové reprezentace do 18 let Milan Malatinský (48). Slovenský svaz podle tamních médií nechtěl synovci bývalého kouče Trnavy prodloužit smlouvu kvůli porušení povinností. 

Slovenský fotbalista Juraj Halenár byl nalezen mrtev v bratislavském lesoparku. Bývalý útočník Sigmy Olomouc a nejlepší střelec v historii slovenské ligy zemřel dva dny po 35. narozeninách. Spekulovalo se o sebevraždě. 

Sebevraždou ve věku 39 let ukončil svůj život polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české extralize k oporám pardubické Zlaté přilby.  

Smolně skončil život motokrosové legendy Erica Geboerse. Pětapadesátiletý Belgičan, jenž v 80. letech minulého století získal pět titulů mistra světa, se utopil při záchraně svého psa. Toho zachraňoval při vyjížďce na lodi poblíž města Mol, skočil do vody a už se nevynořil. Jeho tělo bylo nalezeno až druhý den. 

Už 148. obětí motocyklových závodů Tourist Trophy na britském ostrově Man se stal Adam Lyon ze Skotska. Šestadvacetiletý závodník startoval v tradičním podniku poprvé. Týden před ním zemřel při nehodě v kvalifikaci superbiků třicetiletý místní rodák Dan Kneen

Už ve čtrnácti letech zemřel španělský motocyklový talent Andreas Pérez. Doplatil na následky nehody při závodě juniorského mistrovství světa Moto3 na okruhu Catalunya v Barceloně, kde do něho po pádu najelo několik soupeřů. Pérez podlehl zraněním mozku.

Po ránu si šel do přístavu v Hamiltonu s přáteli zaplavat a utopil se. Tak skončil v pětatřiceti letech bývalý kanadský hokejový brankář Ray Emery. Vítěz Stanleyova poháru z roku 2013.  

Je nám líto, video expirovalo.
Václav Burda zemřel při automobilové nehodě

Při autonehodě nedaleko Hodonína zahynul bývalý hokejový obránce a naposledy skaut Edmontonu Václav Burda. Bylo mu 45 let. V 90. letech minulého století byl oporou Sparty, s níž se stal v roce 1993 mistrem a dvakrát skončil třetí. S národním týmem získal na MS 1998 ve Švýcarsku bronz. V letech 1999 až 2002 hrál za švédskou Luleu. Mnoho let pracoval jako skaut pro Ottawu a stal se i šéfem evropského skautingu. Loni vyměnil Senators za Oilers.  

O život přišel v pětadvaceti letech Denis Ten, bronzový krasobruslař z olympijských her 2014 a vicemistr světa z roku 2013. Reprezentanta Kazachstánu pobodali na ulici v Almaty dva muži, kteří mu chtěli poničit auto a s nimiž se dostal do konfliktu. Zemřel v nemocnici kvůli velké ztrátě krve. 

Amatérská mistryně Evropy v golfu Celia Barquínová byla nalezena mrtvá na hřišti Coldwater Golf Links v americkém Ames. Podle vyšetřovatelů podlehla dvaadvacetiletá španělská studentka univerzity v Iowě zraněním po napadení. Policie následně zadržela stejně starého bezdomovce s nožem a oblečením od krve, kterého obvinila z vraždy.  

Nehoda na vodním skútru stála život olympijskou vítězku a mistryni světa v běhu na lyžích Vibeke Skofterudovou. Osmatřicetiletou Norku našli na ostrově Svatá Helena na jihu země poblíž vodního skútru nejspíš kvůli špatné viditelnosti.

Při autonehodě v Keni zemřel bývalý mistr světa v běhu na 400 metrů překážek Keňan Nicholas Bett. Překvapivý světový šampion z Pekingu z roku 2015 kvůli nerovnosti na silnici ztratil kontrolu nad řízením své Toyoty Prado a převrátil se do příkopu.

Přehled úmrtí největších sportovních osobností v roce 2018

LEDEN

14. - americký automobilový jezdec Dan Gurney (86)

16. - americký basketbalista Joseph Henry "Jo Jo" White (71)

22. - anglický fotbalista a mistr světa Jimmy Armfield (82)

23. - paraglidista Tomáš Lednik (46)

31. - italský fotbalový trenér Azeglio Vicini (84)

ÚNOR

5. - slovenský fotbalista a trenér Ladislav Kačáni (86)

19. - ruský kladivář a olympijský vítěz Sergej Litvinov (60) - ruský veslař a olympijský vítěz Jurij Ťukalov (87)

27. - španělský fotbalista Quini (68)

BŘEZEN

3. - britský mílař Roger Bannister (88)

4. - italský fotbalista Davide Astori (31)

12. - americký tenista a olympijský vítěz Ken Flach (54)

13. - plochodrážník Václav Verner (68)

14. - argentinský fotbalový mistr světa Rubén Galván (65)

22. - argentinský fotbalový mistr světa René Houseman (64)

DUBEN

4. - anglický fotbalista Ray Wilkins (61)

5. - anglický šipkař Eric Bristow (60)

6. - běloruský vzpěrač a olympijský vítěz Alexandr Kurlovič (56)

8. - lukostřelkyně Barbora Horáčková (49)

9. - belgický cyklista Michael Goolaerts (23)

14. - americký basketbalista Hal Greer (81)

16. - novozélandský plochodrážní jezdec Ivan Mauger (78)

22. - motocyklový jezdec Saša Klimt (90)

23. - fotbalový reprezentant Vladimír Weiss nejstarší (78)

24 - francouzský fotbalista a trenér Henri Michel (70)

KVĚTEN

1. - fotbalista Pavel Pergl (40) - basketbalistka Milena Vecková (85)

6. - belgický motokrosař Eric Geboers (55)

11. - ruský sportovní střelec a olympijský vítěz Viktor Šamburkin (86)

14. - vodní slalomář a mistr svět Vladimír Jirásek (84)

16. - anglický fotbalový mistr světa Ray Wilson (83)

20. - koulař a trenér Jaroslav Brabec (68)

28. - novozélandský běžec Dick Quax (70)

ČERVEN

1. - americký skokan do vody a olympijský vítěz Bob Clotworthy (87)

8. - brazilská tenistka Maria Buenová (78)

9. - kanadský hokejista Johnny McKenzie (80)

13. - americká basketbalistka, trenérka a trojnásobná olympijská vítězka Anne Donovanová (56)

- americký vzpěrač a dvojnásobný olympijský vítěz Charles Vinci (85)

20. - australský golfista Peter Thomson (88)

29. - polská atletka a trojnásobná olympijská vítězka Irena Szewiňská (72)

30. - slovenský fotbalista Juraj Halenár (35)

ČERVENEC

8. - americký basketbalista Frank Ramsey (86)

9. - německý parkurový jezdec a pětinásobný olympijský vítěz Hans Günter Winkler (91)

10. - volejbalista Ladislav Toman (83)

11. - americký atlet a dvojnásobný olympijský vítěz Lindy Remigino (87)

14. - fotbalista Jiří Žďárský (94)

15. - kanadský hokejista Ray Emery (35) - chorvatský stolní tenista Dragutin Šurbek (71)

16. - hokejový reprezentant Václav Burda (45)

19. - kazašský krasobruslař Denis Ten (25)

29. - norská běžkyně na lyžích a olympijská vítězka Vibeke Skofterudová (38)

SRPEN

7. - kanadský hokejista Stan Mikita (78)

8. - keňský atlet Nicholas Bett (28)

16. - ruská sportovní gymnastka a dvojnásobná olympijská vítězka Jelena Šušunovová (49)

20. - novozélandský plochodrážní jezdec Ronnie Moore (85)

25. - fotbalový reprezentant Vojtěch Varadín (69)

ZÁŘÍ

17. - španělská golfistka Celia Barquínová (22)

19. - maďarský šermíř a čtyřnásobný olympijský vítěz Gyözö Kulcsár (77)

ŘÍJEN

10. - americký basketbalový trenér Tex Winter (96)

22. - ruský sportovní střelec a olympijský vítěz Boris Kokorev (59)

31. - fotbalový reprezentant a trenér Tadeáš Kraus (86)

LISTOPAD

1. - sovětský vzpěrač a olympijský vítěz Jurik Vardanjan (62)

21. - atletický trenér Miroslav Kváč (86)

22. - ruský zápasník a dvojnásobný olympijský vítěz Soslan Andijev (66)

24. - sportovní gymnastka a olympijská vítězka Věra Růžičková (90)

PROSINEC

3. - dlouholetý (19782000) a úspěšný prezident fotbalové Barcelony Josep Lluís Núňez (87)

21. - členka basketbalové Síně slávy a osminásobná medailistka z MS a ME Helena Malotová-Jošková (79)

24. – slovenský fotbalista a trenér, stříbrný na MS s týmem ČSSR 1962 Jozef Adamec (76)

27. – novozélandský běžec William Bailey (84), který překonal poslední rekordy Emila Zátopka

27. – nejúspěšnější kouč americké fotbalové ligy MLS Sigi Schmid (65)

30. - bývalý zápasnický reprezentant a účastník olympijských her v Mnichově 1972 Karel Engel (78)

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy