Předsedou MOV se dle očekávání stal Němec Bach
Buenos Aires - Německý favorit Thomas Bach je novým předsedou Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Dosavadní viceprezident MOV, právník, bývalý šermíř a olympijský vítěz z her v Montrealu v roce 1976 byl zvolen na zasedání v Buenos Aires ve druhém kole. Ve funkci vystřídal po 12 letech Belgičana Jacquese Roggea.
Devětapadesátiletý Bach povede nejvyšší sportovní orgán nejméně osm a maximálně dvanáct let, tedy možná až do roku 2025. Ve druhém kole tajné volby obdržel nadpoloviční většinu 49 hlasů, volby se zúčastnilo 93 členů Mezinárodního olympijského výboru.
"Uf! Z hloubi svého srdce bych chtěl poděkovat všem přátelům. Je to jasný důkaz vaší důvěry. Udělám to nejlepší, co budu moci. Chci být prezidentem vás všech," prohlásil Bach, který symbolicky právě v Buenos Aires před 36 lety obhájil s fleretem v ruce titul mistra světa. "Musíte všichni vědět, že dveře ke mně, mé uši i srdce jsou vždy otevřené," vzkázal ostatním členům MOV.
Do diplomatické bitvy vstupovalo šest kandidátů. V prvním kole vypadl Ching-Kuo Wu z Tchaj-wanu, následně neuspěli největší Bachův soupeř a šéf ekonomické komise Richard Carrion z Portorika (29 hlasů), další místopředseda Ng Ser Miang ze Singapuru (6), bývalý člen výkonného výboru MOV Švýcar Denis Oswald (5) ani člen exekutivy MOV a světový rekordman ve skoku o tyči Ukrajinec Sergej Bubka (4).
Bach je v pořadí devátým předsedou MOV a zároveň již osmým Evropanem. Z jeho předchůdců od roku 1894 nebyl ze starého kontinentu pouze Američan Avery Brundage, který olympijský výbor vedl v letech 1952 až 1972. O novém předsedovi dnes rozhodovalo 93 členů MOV. Výbor jich má ještě o deset více, ale tři v Buenos Aires chyběli, Rogge se rozhodl nehlasovat a do volby nemohli zasáhnout ani krajané šesti kandidátů.
"Myslím si, že je to důstojný nástupce, který povede Mezinárodní olympijský výbor směrem k závodníkům, sám začínal v komisi sportovců," komentoval volbu bývalý oštěpař Jan Železný, který rovněž nedávno pracoval v MOV jako člen stejné komise. "Bude se snažit prosazovat fair play a zároveň bude umět vybalancovat komerci při zachování základních sportovních hodnot. Jeho právní vzdělání se znalostmi problematiky MOV je pro něho velká výhoda," dodal Železný.
Podobný názor má i předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. "Vnímáme to jako dobrou volbu. Thomas Bach je předseda Německého olympijského výboru, se kterým nás pojí celá řada aktivit. Je to dobrá zpráva nejenom pro světový olympismus, ale i Českou republiku," řekl Kejval. Volba předsedy byla třetím a posledním klíčovým hlasováním na zasedání MOV v argentinské metropoli. O víkendu již bylo zvoleno Tokio za dějiště olympiády pro rok 2020 a následně byl od těchto her opětovně zařazen do programu největší sportovní události zápas.