Pražský šachový festival je za polovinou, v Masters vedou indičtí hráči
Už pět kol za sebou mají šachisté a šachistky v hlavních kategoriích Prague International Chess Festival. V nejprestižnějším turnaji Masters vedou Chithambaram Aravindh a Rameshbabu Praggnanandhaa, kteří získali 3,5 bodu. Lepší pomocné hodnocení má starší z indických reprezentantů. V kategorii Challengers je na prvním místě favorit z Uzbekistánu Nodirbek Yakubboev, ve Futures dominuje Italka Greta Vitiová. Každý den sledujte přímé přenosy na ČT sport Plus.

Indičtí reprezentanti Aravindh a Praggnanandhaa ještě v turnaji Masters neprohráli a jejich vzájemná partie, která byla tahákem pátého kola před dnem pauzy, skončila nerozhodně. Na první pozici je díky pomocnému hodnocení starší Aravindh.
Nejvýše nasazený hráč Wej I s výkonem ze začátku spokojený nebyl, po dvou porážkách a jedné remíze v úvodních kolech však zabral a ve čtvrté partii porazil českého velmistra Davida Navaru. Druhý bod zapsal o den později, kdy černými figurami přehrál Američana Sama Shanklanda.
"Myslím, že potřebuji více odpočinku po všem tom počítání," uvedl pro pořadatele čínský hráč, který s 2,5 body ztrácí na indické duo stejně jako Vincent Keymer, Anish Giri a Liem Quang Le.
Navara i Thai Dai Van Nguen mají dva body za čtyři remízy. Jejich partie je na programu v rámci šestého kola.

V kategorii Challengers je po pěti kolech ve vedení favorit turnaje Yakubboev. Uzbecký hráč ani jednou neprohrál, zapsal tři výhry a dvě remízy. Tabulku vede o půl bodu před Jonasem Buhlem Bjerrem z Dánska.
Bez celého bodu je zatím nejmladší účastník vyzyvatelů Václav Finěk, který má na kontě tři remízy. Jáchymu Němcovi se dařilo z počátku turnaje, kdy získal ze tří partií dva body. Následně ale prohrál v českém duelu s Richardem Stalmachem a s nasazenou jedničkou. Stalmach je se dvěma body šestý.
Ve Futures vede se čtyřmi výhrami Vitiová, které první porážku v turnaji uštědřila až v pátém kole Kaja Rzadkowská. Z Češek se daří zatím nejlépe Zuzaně Staré, která získala 2,5 bodu a je na čtvrtém místě.
V Openu zaznamenal první oficiální partii herec Marek Adamczyk, který ve třetím kole nestačil na Kestutise Kadonase z Litvy a prohrál na čas. "Bylo to super, sál byl úplně plný diváků, atmosféra mě pohltila," popsal.