Praha hostí velký turnaj v League of Legends. Show bude fenomenální, slibuje manažer Dyntar
Praha vítá největší esportový turnaj u nás. V O2 universu hrají české i zahraniční týmy League of Legends. Pro fanoušky je v aréně připravena i velká pohyblivá LED obrazovka pro sledování jednotlivých klání. Vítěz Prague Champs během nedělního večera vyzve na souboj celek z prestižní francouzské ligy. Týmy hrají dohromady o odměnu ve výši 200 000 korun.
"Show bude fenomenální," prohlásil manažer soutěže Ladislav Dyntar ve Strudiu 6. "Přivezli jsme do Prahy show, která tady dosud nebyla. Dosud jsme se potkávali na festivalech v malých sálech. Tohle je mezikrokem mezi tím, co jsme zažívali, a O2 arénou," zdůraznil Dyntar.
Zápolí se v jedné z nejpopulárnějších a nejsledovanějších her na světě. V League of Legends se soutěží už od roku 2009. Soupeří v ní vždy dva pětičlenné týmy a cílem hry je zničit základní tábor druhého týmu.
Příprava osm až dvanáct hodin denně
Pražský turnaj odráží obrovský vzestup esportu. Tohle odvětví už se dávno pohybuje na profesionální bázi a točí se v něm velké peníze. "Příprava pro hráče je extrémně náročná, troufám si říct, že někdy i náročnější než pro sportovce. Ne vy smyslu fyzickém, ale v tom, co musejí během dne podstoupit," popsal Dyntar.
Každý profesionál absolvuje téměř celodenní tréninkovou dávku. "Ráno vstanou, jdou si zaběhat – fyzická příprava je extrémně důležitá, protože hráč musí být neustále fit. Na turnaji, kde hrají osm hodin v kuse, je nesmějí bolet záda, ruce, hlava. Následuje individuální trénink, potkají se s týmem, vymýšlejí strategie, pak následují přáteláky, večer zase individuální trénink a spát. Hrou tráví osm až dvanáct hodin denně," nastínil běžný den esportového profesionála Dyntar.
Jednou z klíčových schopností je při hře rychlá komunikace. "Hráči jsou často oblíbenými zaměstnanci, protože vypilovávají komunikační dovednosti, strategické dovednosti, rychlé rozhodování. Musíte rozhodovat v milisekundách. Hráč dokáže za jednu minutu udělat průměrně na dvě stě příkazů," uvedl Dyntar.
Za poslední roky se příprava esportovců hodně proměnila. Už žádná pizza a kola. "Máme mentální kouče, kouče na nutriční výživu. Mají jídelníčky, patří k tomu sportování," doplnil manažer akce.
Na vývoj esportu reagují nejen technologické doplňky. "Banky vydávají karty s tématikou League of Legends, inzerují ve hrách jako výrobci drinků nebo výrobci matrací," vysvětlil Dyntar.
Odměny za západním světem zatím zaostávají
Pražský turnaj byl otevřený všem, šanci dostali i amatérští hráči. Nechybějí ale ani české esportové hvězdy Dynamo Eclot, eSubu, Entopiq a Sinners.
Vítěz českého turnaje si zahraje s týmem z prestižní francouzské ligy o dalších sto tisíc korun. "Bonus pro nejlepšího Čecha, který bude bránit Prahu před francouzským dobyvatelem," uvedl Dyntar.
V porovnání se světem českém odměny zaostávají. A to nemálo. "Největší turnaj na světě se hraje o 40 milionů dolarů, kde vítěz bere dvě pětiny," přiblížil Dyntar, který očekává, že do ochozů si najde cestu bezmála tři tisíce fanoušků.