Následuje
SP Kanada

Máme pořád radost ze života, říkají sportovní legendy sestry Machatovy

Sportovní legendy – sestry Machatovy – přijaly pozvání do pořadu ČT Téma pro hosty. Dvojčata – moderní, tehdy umělecké, gymnastky – která měla medaile z mistrovství světa. Ale to nebylo všechno, jako baletky účinkovaly v divadle, a také plavaly a skákaly do vody. Dnes už mají rozdílná příjmení – Hana Bubníková a Jiřina Langová.

Sestry Machatovy
zdroj: ČTK autor: Igor Zehl

Ke sportu měly blízko od malička. Otec byl fotbalista a matka je směrovala ke sportu. "Maminka neuměla plavat, a tak nás dala na plavání a taky na tanec, což nás nakonec přivedlo na konzervatoř," vysvětlovala Jiřina, která je o dvě a půl minuty starší.

Hana ale prozradila, že k tomu všemu dělaly i šerm. "Ten byl povinným předmětem na taneční konzervatoři. A z plavání jsme se dostaly ke skokům do vody. Trenér nám řekl: umíte propínat špičky, pojďte skákat do vody," vzpomíná Hana s tím, že Jiřina byla úspěšnější. "Já jsem se bála skákat z desítky – dokonce jsem před všemi těmi plavci sešla z desetimetrové věže dolů," přiznala. A sestra s úsměvem dodala: "Já jsem se tehdy za ni strašně styděla."

Vzpomněly i na to, jak se dostaly ke sportu, v němž se obě prosadily nejvíc. "Paní Slezáková, která nás tehdy vedla, přišla s tím, že je tu nový sport, umělecká gymnastika, která je na rozdíl od fotbalu a hokeje pro ženy. Tenkrát se tenhle sport hodně propagoval," vybavuje si Jiřina.

Sestry Machatovy v Tématu pro hosty

O tom, jak tehdy nový sport vypadal, se rozhovořila mladší ze sester. "Tehdy jsme musely i skákat přes laťku do výšky, udělat přemet dopředu a měly jiné náčiní – například tenisový míček nebo vlajky. Já jsem cvičila i se závojem," popisovala. A Jiřina, která uznala, že moderní gymnastika jim byla ze všech sportů nejbližší, si vybavila: "Já na mistrovství republiky cvičila se dvěma stuhami." Ale některé věci zůstaly v moderní gymnastice dodnes. "Třeba piruety," řekla Hana s tím, že tehdy cvičily bosy a bez koberce.

Žádnou velkou slávu si ale úspěšná dvojice nepřipouští. "Když se ohlédnu, tak to beru jako normální život," konstatovala Hana. Sestra ale připomíná: "Ty jsi měla tu stříbrnou a bronzovou medaili a to byla obrovská věc. A v té době jsme byly na vrcholu, i když jsme měly výhodu, že byl Sovětský svaz a ten mohl poslat reprezentovat jen tři gymnastky."

Kombinovat balet a gymnastiku bylo pro ně snadné. "Protože jsme měly z toho baletu průpravu. Ta propracovanost v sestavách byla pro nás plus. Všechno je na vytočení nohou a to jsme se na konzervatoři učily. Gymnastika vznikla, až když nám bylo patnáct, a to už jsme v podstatě na konzervatoři končily. Moderní gymnastiku jsme tedy dělaly až v době, kdy už jsme byly v angažmá v divadle," řekla Jiřina.

Legendy moderní gymnastiky sestry Machatovy slaví osmdesát

Divadlo také naučilo sestry se soustředit a ovládat. "Řídily jsme se starým řeckým olympijským heslem: Půjde-li vítěz kolem mě, budu mít čest a odvahu ho pozdravit," vysvětlovala Jiřina, kde získávaly pokoru. "Podporovaly jsme se, fandily si, nic jsme si nezáviděly," dodala.

A jejich vztah vypadá téměř ideálně i nyní, kdy už oslavily osmdesátku a vitalita jim stále neschází. "Máme radost ze života. Z toho, že ještě někdo chce využít našich zkušeností," vysvětluje manželka hokejové legendy Vlastimila Bubníka, která měla na JAMU na starost pohyb a nyní se sestrou vede cvičení starších dam. Jiřina dodává, že má také svůj oddíl, Spartak Nová Bíteš. "Mám tam i děvčátka, která závodí. Není to na světové úrovni, ale je třeba stále trénovat."

A mají i další aktivity. Na středu jsou třeba pozvány na zahájení výstavy o historii sportu v Brně s názvem: Branky, body, Brno. A sport dostali do vínku i jejich potomci. Dcera Hany je kondiční trenérkou hokejové reprezentace a Jiřinina profesionální trenérkou. Ani vnučka se neodrodila a závodí v moderní gymnastice.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy