Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
ČEZ Extraliga 2023/2024

Kvitová dostala Cenu Věry Čáslavské. Je to odměna za dřinu a všechno, prohlásila tenisová bojovnice

Petra Kvitová dostala jako šestá Cenu Věry Čáslavské za mimořádné zásluhy žen ve sportu a olympijském hnutí. Dvojnásobná wimbledonská vítězka, která se úspěšně vrátila na kurty po vážném zranění ruky z přepadení z prosince 2016, získala trofej ve tvaru skleněného "V" za rok 2019.

Petra Kvitová s Cenou Věry Čáslavské
zdroj: ČTK autor: Michaela Říhová

"Sport mi přinesl spoustu dobrého i zlého, hlavně dobrého, a nečekala jsem, že bych tady mohla stát a dostat cenu Věry Čáslavské. Je to odměna za dřinu a všechno. Jsem ráda, že ta cena vznikla," řekla Kvitová, letošní čtvrtfinalistka grandslamového Australian Open.

Ocenění je pojmenováno po sedminásobné olympijské vítězce Čáslavské, která byla výjimečnou sportovkyní i silnou osobností společenského života. "Pro mě byla inspirativní tím, jak bojovala ve sportu i v životě. Vždycky z ní sršela spousta energie a to, myslím, máme trošku společného," řekla devětadvacetiletá Kvitová.

Poslechněte si Tenis fokus podcast mimo jiné o výkonech Kvitové na Australian Open:

Jako první si nejmladší cenu Českého olympijského výboru převzala před šesti lety kajakářka Štěpánka Hilgertová, loni byla laureátkou slalomářka Šárka Strachová.

"Petro, blahopřeji k ceně, která je nejen za sportovní výkony, ale především za to, co jsi dokázala v životě a jaká jsi bojovnice," řekla ve video pozdravu Strachová.

"Chtěla bych inspirovat postojem fair play a být vnímána jako bojovnice, která si myslím, že jsem, a zjistila jsem to i mimo kurt. Byla bych ráda, kdyby si lidi jednou pamatovali, že jsem nikdy nic nevzdávala," řekla Kvitová.

Je nám líto, video expirovalo.
Kvitová dostala Cenu Věry Čáslavské

Už nyní je ale jasné, že její přání bude naplněno. Důkazem budiž, že už osmkrát dostala na okruhu WTA od hráček cenu Karen Krantzckeové za fair play a příkladné vystupování na kurtu i mimo něj. A za bojovnost se jí přezdívá Lvice.

V osobním životě v sobě objevila bojovnici až časem. Především po vážném zranění prstů levé ruky, v které drží raketu, z přepadení v prosinci 2016. Ač měla podle lékařů jen malou naději na návrat, už za půl roku znovu hrála. "Jsem ráda, že mi to pan doktor řekl až potom," usmívala se někdejší světová dvojka.

Na půdě Českého olympijského výboru se vzpomínalo i na její bronzový úspěch na Hrách v Riu de Janeiro. Před čtyřmi lety ukázala velkou bojovnost, jelikož předtím nehrála moc dobře. "Prala jsem se sama se sebou, ale vždycky to je o boji. Vždycky to někdy přijde a bez boje se daleko v turnaji nedá dostat," řekla.

Naďa Knorre, předsedkyně Komise rovných příležitostí ve sportu:

"Věra Čáslavská často používala slovo kuráž. Vždycky říkala, že když člověk chce něčeho dosáhnout, musí mít hodně kuráže. A Petra tu kuráž opravdu má a kromě toho také noblesu, kterou proplouvá českým sportem."

Přidat případně další cenný kov z turnaje pod pěti kruhy by mohla v létě v Tokiu. "Musím se tam nejdřív kvalifikovat," usmála se jedenáctá hráčka světa. Pokud se ale nezraní, mezi čtveřici Češek by se měla vejít. "Medailové sny jsou naplněny, tak uvidíme, jak to případně dopadne, ale hodně se těším," řekla Kvitová.

V letošní sezoně má nového kondičního kouče Slováka Ivana Trebatického. Její realizační tým doplnil i Němec Florian Zitzelsberger a poprvé tak má osobního fyzioterapeuta. "Zabírá to trošku víc času a nejsem na to úplně zvyklá, ale sedne si to a bude to fajn. Zatím jsem zdravá a to je nejdůležitější," zaklepala tenistka.

Po čtvrtfinále na grandslamovém Australian Open stráví týden doma a vyrazí na další štaci, příští týden do Petrohradu. Pak má v plánu Dauhá, v březnu americké akce v Indian Wells a Miami a duben začne finálovým turnajem Fed Cupu.

"Do Budapešti je to kousek a věřím, že přijdou čeští fanoušci, protože s nimi je to vždycky snazší. Doma už se moc v novém formátu neukážeme," doufá Kvitová, že od 14. do 19. dubna dorazí do maďarské metropole co nejvíc příznivců.

Přehled laureátek Ceny Věry Čáslavské:

2014 - Štěpánka Hilgertová (vodní slalom)

2015 - Naďa Knorre (předsedkyně Komise rovných příležitostí ve sportu)

2016 - Věra Růžičková (sportovní gymnastika)

2017 - Barbora Špotáková (atletika)

2018 - Šárka Strachová (sjezdové lyžování)

2019 - Petra Kvitová (tenis).

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články