Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
MS v ledním hokeji U20 2025 Kanada

Krystalický alpinismus na Sura Peak. Ještě to není upocený, usmívá se Holeček po prvovýstupu

Marek Holeček má za sebou další významný prvovýstup. Český horolezec spolu s Matějem Bernátem zdolal himálajský vrchol Sura Peak (6764 m n. m.). Na vrchol vylezli severozápadní stěnou, což před nimi nikdo nedokázal. Společnou cestu nazvali "Simply Beautiful" (Přirozeně krásná).

Matěj Bernát a Marek Holeček na Sura Peak v nadmořské výšce 6764 m n. m.
zdroj: Facebook.com/Marek Holeček

Marek Holeček má za sebou už mnoho a mnoho. Zdolal vrcholy v Himálaji, Andách, Patagonii nebo Antarktidě. Za své výstupy byl už dvakrát oceněn nejvýznamnějším oceněním, tedy Zlatým cepínem (Gašerbrum 2018, Čamlang 2020). A ani v osmačtyřiceti letech českému horolezci nedochází dech.

Nejnovější Holečkovou expedicí byl v druhé polovině května himálajský Sura Peak (6764 m n. m.), kterému familiérně přezdívá "Čurda". Spolu s Holečkem se nahoru vydal i o generaci mladší Matěj Bernát. České duo uspělo: Holeček s Bernátem vylezli na vrchol severozápadní stěnou, což před nimi nikdo jiný nedokázal. Společná cesta dostala jméno "Simply Beautiful".

Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Marek Holeček vypráví o svém výstupu na Sura Peak

"Když to shrnu, tak výstup, který jsme nazvali 'Simply Beautiful', byl krystalický alpinismus. Nádherná nedotčená stěna. Žádný rozmazlený Base Camp a poskakující obsluha kolem. Jen pár jídel do foroty při čekání, než vyrazíme na zteč. Jeden útočný stan, batoh s lezeckým cajkem, lano jako pupeční šňůra, náš plán a odhodlání. Nic zbytečného. Pak nastala bitva o každý krok v SZ stěně až k vrcholu a úprk dolů zpět do života. To je konec," napsal Holeček po návratu na svém blogu.

Jak se ale vlastně celá expedice rodila? "Mně se kopec musí líbit. Lezl jsem po okolních kopcích a tenhle, přestože se kolem něho motali skvělí lezci, byl z této strany stále nezdolaný. Tak jsem si řekl, že to zkusím," usmívá se Holeček. "Je v tom určitá zábavnost, jestli se mi povede moji představu zrealizovat," dodává.

"Když se to pak podaří, tak je to pohlazení a posunutí kupředu. A je to i navázání na historický odkaz, protože naši předchůdci nevylezli pouze Everest, ale i spoustu jiných kopců. Sport se nezastavil dosažením nejvyššího vrcholu, ale naopak, ta hra pořád pokračuje. Zlepšuje se lidská dovednost a představivost. Ta je nekonečná," míní český horolezec.

Ledové pole a výstup na Sura Peak
zdroj: Facebook.com/Marek Holeček

Visíte tam jako pytel na odpadky

Holečkova poslední velká expedice byla před dvěma lety na Baruntse (7162 m n. m.), kdy jej spolu s Radkem Grohem po úspěšném provovýstupu musel evakuovat vrtulník. Čeští horolezci byli pod vrcholem ve velmi špatném počasí uvězněni čtyři dny. Letošní expedice dopadla lépe, potíže se ale i tak naskytly.

"Problémy jsou ale vždycky. Drama přišlo ve skalní pasáži, která byla mírně převislá po špatné rozbité skále. Byl tam i velmi špatný bivak. Ledová stráň v 70 stupních (srázu). Kopete do ledové hroudy a snažíte se vysekat místo. Zavěsíte se a visíte tam jako pytel na odpadky, ve kterém musíte přečkat noc v minus 20 stupních," popisuje Holeček.

A jak se vůbec rodil název cesty, tedy "Simply Beautiful"? "Úplně jednoduše. Když jsem se podíval na tu horu a i náš výstup, který protínal tu vrcholovou pyramidu, tak byl prostě přirozeně krásný. Nebylo tam žádné kličkování, nic. Jednoduché krásy se těžko dosahuje obecně v lidském životě. Tady se to prostě povedlo," usmívá se.

O další Holečkově expedici zatím rozhodnuto není. Chuť ale české horolezecké legendě neschází, naopak. "Vyhlídnutých cest mám na další životy. Otázka je jen, kolik toho stihnu. Přibývají léta a musím přemýšlet, jestli na to fyzicky mám, aby to zkrátka nebylo upocený," vysvětluje Holeček. "A jestli ještě mám chuť pozitivně trpět," uzavírá.

Zdroj
ČT sport, ČT24

Hlavní zprávy

Nejčtenější články