ACF Fiorentina - FC Viktoria Plzeň

Fuksa už počtvrté v řadě slaví evropský titul na pětistovce

Moskva – Český kanoista Martin Fuksa nadále vládne na trati 500 metrů na evropských šampionátech. Na mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v Moskvě znovu zvítězil na neolympijské půlkilometrové trati a svou neporazitelnost natáhl na čtyři roky v řadě. Na olympijské dvoustovce pak obsadil páté místo.

Martin Fuksa
zdroj: ČTK/ABACA autor: ABACA

"Jsem spokojený. Chtěl jsem hlavně získat zlato na pětistovce, to se mi povedlo. Za kilák jsem taky rád. A páté místo na dvoustovce? Samozřejmě mám vždycky v koutku mysli, že bych na ní chtěl mít medaile, bohužel to nikdy mezi dospělými nevyšlo," uvedl Fuksa, který v sobotu na kilometrové trati vybojoval bronz. "Díky získaným medailím se cítím silný, ale doufám, že na olympiádě budu ještě silnější," dodal.

Druhý byl o více než dvě sekundy zpět Rus Michail Pavlov, třetí místo obsadil Oleg Tarnovschi z Moldávie. Závod nejel vítěz dvojnásobné trati a úřadující mistr světa a olympijský šampion Sebastian Brendel z Německa ani druhý Fuksův sobotní přemožitel Serghei Tarnovschi.

Fuksa: Doufám, že to v Riu bude ještě lepší

Fuksovi pětistovka prostě jde

"Říkal jsem si, že si pošetřím síly na finiš, protože na Světovém poháru v Račicích jsem to přepálil a pak už jsem do finiše vůbec nemohl. Byl jsem sám překvapený, jak to bylo jednoduché," prohlásil Fuksa. "Sám netuším, čím to je, že mi pětistovka tak jde. Odjakživa se mi jezdila ze všech tratí nejlépe," řekl.

Na dvoustovce Fuksa obhajoval čtvrtou příčku ze šampionátu v Račicích, ale nakonec skončil o místo hůř. K medaili měl daleko, na třetího v cíli Arcema Kozyra z Běloruska, úřadujícího mistra světa, mu chybělo více než půl sekundy.

"Vím, že nejsem extra dvoustovkař, takže je super být pátý mezi těmi, kdo se celý víkend šetří právě jen na tenhle závod. Ale já jdu do každého závodu s tím, že tam chci podat to nejvíc, co ve mně je. Takže bych chtěl být s dvoustovkou jednou spokojený. Ale i tak jsou dvě medaile super, povzbudilo mě to," dodal Fuksa.

Kajakář Jakub Špicar ve finále pětistovky obsadil páté místo a od medaile ho dělily necelé dvě sekundy, na dvoustovce byla po diskvalifikaci jedné ze soupeřek šestá kanoistka Jana Ježová. Třetí místa ve finále B vybojovali kajakáři Filip Šváb na dvoustovce a Lucie Matoušková na pětistovce.

Olympijské posádky čtyřkajaku Havel, Trefil, Dostál, Štěrba a deblkanoe Radoň, Dvořák šampionát vynechaly a soustředí se na přípravu na olympijské hry.

Mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v Moskvě:

1000 m:

K4: 1. Slovensko (Myšák, Vlček, Tarr, Linka) 2:51,640, 2. Rusko -0,516, 3. Polsko -1,800.

500 m:

Muži: K1: 1. Liebscher (Něm.) 1:37,684, 2. Poulsen (Dán.) -1,500, 3. Nádas (Maď.) -1,508, ...5. Špicar (ČR) -3,364.

K2: 1. Jankovec, Jakubík (SR) 1:29,712, 2. Campo, Millan (Šp.) -0,272, 3. Bělko, Petrušenko (Běl.) -1,104.

C1: 1. Fuksa (ČR) 1:48,520, 2. Pavlov (Rus.) -2,028, 3. O. Tarnovschi (Mold.) -2,312.

C2: 1. Melantěv, Štyl (Rus.) 1:41,216, 2. Iosif, Mihalachi (Rum.) -1,580, 3. Verheles, Kamerylov (Ukr.) -2,304.

Ženy: K1: 1. Kozaková (Maď.) 1:48,600, 2. Weberová (Něm.) -0,724, 3. Jörgensenová (Dán.) -0,976, ...finále B: 3. Matoušková (ČR).

K2: 1. Szabóová, Kozaková (Maď.) 1:41,316, 2. Heringová, Kriegersteinová (Něm.) -1,240, 3. Lepešková, Litvinčuková (Běl.) -2,248.