Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
MOL Liga 2024/2025

Další opožděná "dopingová" medaile. Zápasníku Švecovi připadne bronz z Pekingu

Praha/Astana – Není to tak dlouho, co se oštěpař Vítězslav Veselý dozvěděl, že kvůli dopingu jednoho ze soupeřů se v konečném účtování londýnské olympijské soutěže posunul ze čtvrtého na třetí místo, a je tu další česká "dopingová medailová radost". Bronzová medaile z olympijských her v Pekingu nově připadne zápasníku Marku Švecovi.

Před osmi lety prohrál, teď bere bronz
zdroj: ČTK autor: Roman Vondrouš

Švecův tehdejší přemožitel v přímém souboji o třetí místo ve váhové kategorii do 96 kg Asset Mambetov z Kazachstánu byl dodatečně diskvalifikován kvůli pozitivnímu dopingovému testu při opětovné analýze vzorků.

O Mambetovově diskvalifikaci rozhodla disciplinární komise Mezinárodního olympijského výboru, která dnes stejným způsobem potrestala 16 sportovců, z toho deset medailistů.

"Já nevím. Pokud se to potvrdí, je to fajn. Bylo to to, co jsem celý život chtěl a pro co jsem zápasil," řekl trochu rozpačitě Švec a zalitoval i ušlého zážitku z vyhlášení. "To už mi nikdo nedá, ten zážitek, když vyhraju a jdu na ty stupínky...," uvedl třiačtyřicetiletý bývalý reprezentant a trenér. 

"Ale nic to nezmění na tom, že jsem tehdy zápas o bronz prohrál a vlastní blbostí. Měl jsem ho porazit," litoval ještě dnes trojnásobný medailista z mistrovství světa i mistrovství Evropy.

Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Zápasník Švec může dodatečně získat bronz z Pekingu

O medaile z Pekingu nově přijde i dalších devět sportovců

Mezi devíti sportovci jsou i dvě Mambetovovy krajanky, vzpěračky Irina Někrasovová (stříbro/do 63 kg) a Marija Grabovecká (bronz/nad 75 kg). Cenné kovy budou muset vrátit i další vzpěrači, Rusové Chadžimurat Akkajev (bronz/do 94 kg) a Dmitrij Lapikov (bronz/do 105 kg), Ukrajinka Natalja Davydovová (bronz/do 69 kg), zápasníci v řeckořímském stylu Rus Chasan Barojev (stříbro/do 120 kg), Vitalij Rahimov z Ázerbájdžánu (stříbro/do 60 kg), ukrajinský tyčkař Denys Jurčenko (bronz) a řecká trojskokanka Chrysopiyí Devetzíová (bronz).

Diskvalifikovány byly také výškařky Ruska Jelena Slesarenková a Ukrajinka Vita Palamarová, které obsadily čtvrté, respektive páté místo. Už dříve byla za doping vyškrtnuta z výsledků jiná Ruska Anna Čičerovová, která skončila třetí, takže bronz by měl nyní připadnout původně až šesté Američance Chaunté Howardové (nyní Loweové). O tří místa si ve výsledcích finále výškařek polepší Iva Straková (původně dvanáctá) a Romana Dubnová (15.).

V Pekingu tehdy startoval na své třetí olympiádě. v Atlantě 1996 byl osmý, v Sydney 2000 osmnáctý; do Atén nejel kvůli zranění. V Pekingu měl vicemistr světa z let 1998 a 2006 na dosah splnění životního snu. Do souboje o bronz nastoupil po předchozí semifinálové porážce s pozdějším olympijským šampionem Aslanbekem Chuštovem, ale roli favorita proti Mambetovovi nepotvrdil a musel se spokojit s děleným pátým místem.

Zřejmě bude i prémie

Stejně jako pro něj byla informace o Mambetovově dopingu nová i pro Český svaz zápasu i Český olympijský výbor. Podle sportovního ředitele ČOV Martina Doktora teď bude čekat česká strana na případnou oficiální informaci o přidělení bronzové medaile a je pravděpodobné, že by v takovém případě Švec obdržel i finanční prémii pro medailisty; za bronz to před osmi lety bylo 300 000 korun.

Český sport si v důsledku opětovných analýz vzorků z předchozích Her nárokuje v krátké době již druhou olympijskou medaili. Teprve v srpnu vyšlo najevo, že bronz z Londýna 2012 připadne původně čtvrtému oštěpaři Vítězslavu Veselému, poté co byl z druhého místa diskvalifikován Ukrajinec Oleksandr Pjatnycja.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy