MS hráčů do 18 let 2024 Finsko

Jamajčanky ovládly stovku. Naopak Asher-Smithová je ze soutěží venku

Atletický stadion viděl druhou nejrychlejší stovku ženské historie. Postarala se o ni Elaine Thompsonová-Herahová, za níž se seřadily dvě její jamajské krajanky. Velké zklamání naopak musí skousnout Dina Asher-Smithová. Britka nepostoupila do finále, když ve svém semifinálovém běhu skončila až třetí. O několik minut později Asher-Smithová uvedla, že kvůli poranění zadního stehenního svalu nezasáhne ani do soutěží na dvojnásobné trati. V disku zvítězil Daniel Stahl ze Švédska.

Hrstka diváků na stadionu v Tokiu viděla nejrychlejší olympijskou stovku v historii. Rychleji než dnešní vítězka běžela dosud jen Američanka Florence Griffithová-Joynerová při světovém rekordu 10,49 v roce 1988. Druhá doběhla Shelly-Ann Fraserová-Pryceová za 10,74 a získala už sedmou olympijskou medaili. Jamajský triumf dovršila třetím místem Shericka Jacksonová v osobním rekordu 10,76.

"Byla jsem hodně zraněná. Jsem ráda, že jsem zpátky," radovala se po vítězném finále. Vzpomněla si na nevydařené světové šampionáty. V roce 2017 byla jako velká favoritka v Londýně až pátá, o dva roky později v Dauhá čtvrtá na 100 metrů, ale na dvoustovce se v rozběhu zranila.

Kompletní stupně vítězů pro jednu zemi jsou v novodobé historii atletiky vzácností. Naposledy to dokázali jamajští sprinteři v běhu na 200 metrů v čele s Usainem Boltem v Londýně a Američanky na trati 100 metrů překážek v Riu de Janeiro.

Jamajčanky svou sílu ukázaly už v semifinále, kde se mezi jejich trio dokázala vklínit jen Marie Josée Ta Louová z Pobřeží slonoviny. Ve finále ji ale odsunuly na čtvrté místo. Už před branami finále skončila britská mistryně Evropy a stříbrná z posledního mistrovství světa Dina Asherová-Smithová.

Dina Asher-Smithová nepoběží olympijské finále

Diskař Daniel Stahl splnil ve finále dokonale roli favorita, vyhrál výkonem 68,90 metru a získal pro Švédsko první medaili v Tokiu. Švédskou radost znásobil druhým místem Simon Pettersson. Třetí skončil stejně jako na mistrovství světa před dvěma lety v Dauhá Rakušan Lukas Weisshaidinger.

Osmadvacetiletý Stahl se na minulých hrách ani nedostal z kvalifikace, ale od té doby získal stříbro a zlato na mistrovství světa. Každý rok končí na prvním místě světových tabulek a letos prohrál jen jednou z třinácti startů, doma ve Växjö právě s Petterssonem.

Druhým pokusem ve finále poslal dvoukilový disk do vzdálenosti 68,90 a to vyneslo jeho zemi první atletické zlato na Hrách od roku 2004. Pettersson se na stříbrnou příčku posunul v předposlední sérii hodem dlouhým 67,39. Na oslavu dvojnásobného triumfu zněl poloprázdným stadionem hit skupiny ABBA.

Švédští diskaři mají zlato i stříbro, vyhrál favorit Stahl

V odpoledním programu začal zostra kvalifikaci kubánský dálkař Juan Miguel Echevarría, který hned prvním pokusem poslal soupeřům vizitku v podobě 850 centimetrů, což by na třech předchozích Hrách stačilo na zlatou medaili. Kubánce to zařadilo na druhé místo letošních tabulek, lepší je jen řecký mistr Evropy Miltiadis Tentoglu, v kvalifikaci druhý s 822 cm.

Ve finále je i Američan JuVaughn Harrison, který má v plánu zlato ve výšce i v dálce. Jamajský mistr světa Tajay Gayle měl dva hodně nepovedené pokusy, při druhém se zranil. S ortézou na noze pak dokázal skočit 814 centimetrů, což mu zajistilo finále, ale ze sektoru odkulhal a není jisté, zda v pondělí nastoupí.

V rozbězích mužů na 100 metrů byl na pokraji vyřazení největší favorit Američan Trayvon Brommel. Lídr letošních tabulek s časem 9,77 se letos dostal šestkrát pod hranici deseti sekund, ale dnes zůstal pět setin pod ní. V rozběhu skončil až čtvrtý, nevešel se tedy mezi tři přímo postupující do semifinále a hodně si oddechl, když se po konci rozběhů ukázalo, že bude mezi třemi postupujícími časem. Nejrychlejší byl za 9,91 Kanaďan Andre de Grasse, bronzový z mistrovství světa v Dauhá, který má větší šance na dvojnásobné trati.

Ve finále smíšených štafet na 4x400 m Poláci znovu vylepšili evropský rekord na 3:09,87. Další medaile získaly Dominikánská republika a USA, tedy dvě štafety, které byly původně po rozbězích diskvalifikovány kvůli chybným předávkám a vrátily se do hry až po uznaných protestech. Ve štafetě, v níž se střídají dva muži a dvě ženy, rozhodl o zlatu skvělým finišem Kajetan Duszyński. Polské kvarteto se přiblížilo na 53 setin světovému rekordu Američanů z mistrovství světa v Dauhá.

Atletika:

Finále:

Muži:

Disk: 1. Stahl 68,90, 2. Pettersson (oba Švéd.) 67,39, 3. Weisshaidinger (Rak.) 67,07, 4. Denny (Austr.) 67,02, 5. Čeh (Slovin.) 66,37, 6. Gudžius (Lit.) 64,11, 7. Ortega (Kol.) 64,08, 8. Mattis (USA) 63,88.

Ženy:

100 m (vítr -0,6 m/s): 1. Thompsonová-Herahová 10,61, 2. Fraserová-Pryceová 10,74, 3. Jacksonová (všechny Jam.) 10,76, 4. Ta Louová (Pobř. slon.) 10,91, 5. Del Ponteová 10,99, 6. Kambundjiová (obě Švýc.) 10,99, 7. Danielsová (USA) 11,02, 8. Neitaová (Brit.) 11,12.

Smíšená štafeta 4x400 m: 1. Polsko (Zalewski, Kaczmareková, Świetá-Erseticová, Duszyński) 3:09,87 , 2. Dom. republika (Feliz, Paulinová, Medinaová Venturaová, Ogando) 3:10,21, 3. USA (Stewart, Ellisová, Whitneyová, Norwood) 3:10,22, 4. Nizozemsko 3:10,36, 5. Belgie 3:11,51, 6. Británie 3:12,07, 7. Jamajka 3:14,95, 8. Irsko 3:15,04.