Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

První dopingový nález na olympiádě. Sprinterka Okagbareová semifinále stovky nepoběží

Nigerijská sprinterka Blessing Okagbareová byla kvůli porušení pravidel o dopingu předběžně suspendována a nepoběží semifinále na 100 metrů. Dvaatřicetileté závodnici zastavila činnost s okamžitou platností Jednotka pro bezúhonnost atletiky (AIU) kvůli nálezu růstového hormonu při mimosoutěžní dopingové kontrole z 19. července. Kvůli pozitivnímu testu nesmí v Tokiu startovat ani keňský sprinter Mark Odhiambo.

Blessing Okagbareová
zdroj: Reuters autor: Phil Noble

AIU oznámila, že příslušná laboratoř Mezinárodní antidopingové federace WADA ji informovala o výsledcích analýzy v pátek. Ve stejný den byly v Tokiu na programu rozběhy, do kterých ještě Okagbareová nastoupila a celkově devátým časem 11,05 postoupila do semifinálové fáze.

"Sportovkyně byla o výsledku analýzy a své dočasné suspendaci informována dnes ráno v Tokiu," uvedla AIU.

Okagbareová startuje na čtvrtých olympijských hrách, v Pekingu 2008 vybojovala stříbrnou medaili ve skoku dalekém. Z dálky má také stříbro z moskevského mistrovství světa v roce 2013, kde tehdy byla třetí na dvoustovce. V letošních světových tabulkách běhu na 100 metrů jí patří výkonem 10,89 sedmé místo. V Tokiu měla startovat ještě na dvojnásobné trati a ve sprinterské štafetě.

Keňan Odhiambo byl z Her stažen několik hodin před plánovaným startem v rozbězích na 100 metrů. Osmadvacetiletý sprinter s osobním rekordem 10,05 měl podle prohlášení AIU pozitivní test na anabolický steroid metasteron.

Nigérie a Keňa patří podle hodnocení AIU mezi sedmičku aktuálně nejrizikovějších zemí, co se dopingu týká. Před několika dny organizace oznámila, že z původní třiadvacetičlenné nominace této africké země nebude moci v Tokiu startovat deset atletů kvůli tomu, že nesplnili základní požadavky antidopingového programu a byli nedostatečně testováni.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články