Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Atletika

Na olympiádu pojede hned pět českých tenistek. Mužský zástupce chybí poprvé od Soulu

Od opětovného zařazení tenistů do olympijského turnaje v Soulu 1988 se nestalo, aby pod pěti kruhy chyběl český zástupce. V Tokiu se ale v mužském pavouku žádný reprezentant neobjeví, Jiří Veselý se účasti i přes právo na nominaci vzdal. Mezi ženami je situaci výrazně lepší. Na základě pořadí v redukovaném žebříčku a pravidel Mezinárodní tenisové federace (ITF) mohou hrát ve dvouhře Karolína Plíšková, Petra Kvitová, Barbora Krejčíková a Markéta Vondroušová. Do čtyřhry jsou nahlášeny páry Krejčíková s Kateřinou Siniakovou a Plíšková s Vondroušovou.

Jiří Veselý
zdroj: imago sportfotodienst autor: Juergen Hasenkopf

Vedení Českého tenisového svazu dnes odeslalo pětici jmen Českému olympijskému výboru. "Fakticky jsme pouze předali dále nominaci tak, jak ji sestavila a určila Mezinárodní tenisová federace. Není v kompetenci národních svazů jakkoli jména měnit," uvedl šéftrenér svazu Jan Stočes v tiskové zprávě.

Olympijská tenisová kvalifikace byla ukončena minulý týden po antukovém Roland Garros. Na Hrách pod pěti kruhy mohou startovat ve dvouhře maximálně čtyři ženy a čtyři muži z jedné země. Ve čtyřhře maximálně dva páry.

Účast měly jistou světová desítka Plíšková, jedenáctka Kvitová a díky senzačnímu titulu na French Open se do nominace dvouhry dostala k 14. červnu patnáctka Krejčíková.

V pořadí dvouhry WTA v době uzávěrky sice Vondroušová klesla na 41. místo a byla až pátou nejlepší Češkou za Karolínou Muchovou, ale podle ITF mohla i kvůli koronaviru a o rok odložené olympiádě využít tzv. zmraženého žebříčku. Ten měla kvůli poraněnému zápěstí v druhé polovině roku 2019, v němž hrála finále French Open, a proto je pro Tokio výše než Muchová.

"Podle pravidel ITF má v nominaci přednost tzv. zmražený žebříček před aktuálním. Proto je v nominaci Markéta Vondroušová, přestože Karolína Muchová je před ní a převládá expertní názor, že v nominaci by s ohledem na výsledky a aktuální formu měla být spíše ona. Jak jsme však ověřili na úrovni vedení ITF, jakákoli změna nominace není možná," uvedl Stočes.

"Samozřejmě mě mrzí, že jsem se nedostala do nominace na olympiádu. Byla jsem připravená reprezentovat jak ve dvouhře, tak i ve čtyřhře, a opravdu jsem se těšila. Ale nezbývá než respektovat pravidla Mezinárodní tenisové federace a českému týmu budu aspoň na dálku fandit," uvedla letošní semifinalistka Australian Open Muchová.

Jediným českým tenistou v Tokiu mohl být Jiří Veselý. České jedničce se v současnosti příliš nedaří a vedení svazu se z olympiády omluvil. "Po jarním souboji s covidem se necítím v takovém herním a fyzickém stavu, abych absolvoval náročný olympijský turnaj," řekl.

Před pěti lety vybojovali tenisté v Riu de Janeiro tři bronzy - Kvitová ve dvouhře, Lucie Šafářová s Barborou Strýcovou ve čtyřhře a Lucie Hradecká s Radkem Štěpánkem ve smíšené čtyřhře.

Jednatřicetiletá Kvitová pojede po Pekingu 2008, Londýnu 2012 a Riu 2016 už na svoji čtvrtou olympiádu. "Těším se moc, i když to bude jiné, než jsme byli zvyklí," připomněla omezení kvůli koronaviru a dodala: "Trošku se toho i bojím, že to nebude úplně ono, ale na druhu stranu je to olympiáda, tak se těším."

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy