Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
EURO 2024 Německo

Drahotová o olympiádu v Tokiu nepřijde, na dopingovém nálezu nenesla vinu

Start na olympijských hrách chodkyni Anežku Drahotovou nakonec nemine. Disciplinární komise Českého atletického svazu totiž oznámila, že její tři roky starý dopingový nález nezpůsobilo užití zakázané látky. Tuzemská výprava do Tokia tak bude mít 116 členů.

Anežka Drahotová
zdroj: AP autor: Hiroto Sekiguči

Drahotová prohlásila, že pro ni osvobozující verdikt znamená velkou úlevu. "Děkuji všem fanouškům, rodině a vůbec všem, kteří ve mně věřili a věří. Pro mě je nejdůležitější pravda a ta je pořád stejná. Svědomí mám čisté, nedopovala jsem a nic jsem neporušila," řekla atletka, která ve čtvrtek oslaví 26. narozeniny.

Pozitivní vzorek pocházel podle Antidopingového výboru ČR z 31. července 2018. Krátce poté Drahotová získala stříbro na evropském šampionátu v Berlíně. Podle jejího právního zástupce Jana Šťovíčka šlo o zvýšenou hladinu testosteronu.

Podezřelé hodnoty vznikly přirozenou cestou

Podle komise Drahotová prokázala, že podezřelé hodnoty vznikly přirozenou cestou. Chodkyni proto označila za nevinnou. 

Je nám líto, video expirovalo.
Drahotová: Je to pro mě velká úleva, svědomí mám čisté

"Ve vzorcích A a B byly zjištěny změny v poměrech izotopů C12 a C13, což by mohlo být dle článku 2.1 směrnice o boji proti dopingu porušením těchto pravidel. Disciplinární komise ČAS dále konstatovala, že Anežka Drahotová prokázala, že tyto změny nejsou způsobeny vnikem zakázané látky do jejího těla, když vznikly přirozenou cestou na základě změny stravovacích návyků a změny zdravotního stavu," uvedl předseda komise Miroslav Ševčík.

"Sportovec, ale i posudky endokrinologů a odborníků z VŠCHT prokázaly neexistenci zavinění nebo nedbalosti, a z toho důvodu není uložen žádný zákaz činnosti, který by jinak připadal v úvahu," doplnil Ševčík.

Ilustrační foto
zdroj: ČT sport

Podle dřívějších informací serveru iDNES.cz šlo u Drahotové o nesrovnalosti v biologickém pasu. Vzorky se skladují několik let a zkoumají neustále novými způsoby - proto trvalo roky, než se atletka o pozitivním nálezu dozvěděla.

Drahotová v posledních měsících přišla o pozici české chodecké jedničky. Loni v říjnu ji na republikovém šampionátu těsně porazila Tereza Ďurdiaková, která letos v dubnu titul obhájila. Drahotová mistrovský závod v Olomouci nedokončila, do její další přípravy pak zasáhla informace o dopingovém podezření.

Kromě stříbra z Berlína má Drahotová ve sbírce také bronz v závodu na 20 km z ME 2014 v Curychu. Před sedmi lety ovládla juniorské mistrovství světa v Eugene na trati 10 km ve světovém rekordu. O rok dříve se stala juniorskou evropskou šampionkou. V roce 2015 byla osmá na MS v Pekingu, na olympijských hrách v Riu de Janeiro skončila desátá.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články