SLUNETA Ústí nad Labem - BK KVIS Pardubice

Dostál zase neodjede z Her s prázdnou. Se Šloufem vypádlovali bronz

Josef Dostál ani z Tokia nebude odjíždět bez cenného kovu. Spravil si chuť po pátém místě v singlu a s Radkem Šloufem vybojoval na kilometrové trati bronz. Z vítězství se radovali Australané Jean van der Westhuyzen a Thomas Green, stříbro získali Max Hoff a Jacob Schopf z Německa.

Osmadvacetiletý Dostál má již čtvrtou olympijskou medaili. V Londýně 2012 získal bronz na čtyřkajaku, který obhájil o čtyři roky později v Riu de Janeiro. V Brazílii si dojel také pro stříbro na singlkajaku. "Chtěl jsem odsud odjíždět a mít jich pět, bohužel to nevyšlo v singlu, ale k tomu už se nebudeme vracet. O to víc mě těší, že to dopadlo s Radkem. Že jsme si sedli v lodi, dneska to bylo asi nejlíp, co se nám kdy jelo," radoval se Dostál.

"Mám obrovskou radost. Nejen za sebe, ale za to, že se nám na deblu povedlo udělat takový výsledek, protože v partě dvou kamarádů je to ještě mnohem víc," prohlásil Dostál. "Medaile skončí jednou v šuplíku, ale ten závod si budu pamatovat. Vnímal jsem, jak nám to jede, jak se povedl start," dodal Dostálův parťák Šlouf.

O dva roky mladší Šlouf se prosadil na stupně vítězů při své olympijské premiéře. "Hrozně jsem si ten závod užil, snažil jsem se nekoukat doleva na to startovní pole, i když jednou dvakrát jsem tam hodil oko, jak se závod vyvíjí. Ale průběh závodu ve mně zůstane navždy," pochvaloval si.

Čeští reprezentanti postoupili do finále ze čtvrtého místa v semifinále a v úvodu jízdy o medaile se drželi na šestém místě. V polovině trati se posunuli na čtvrtou pozici a s dalšími dvěma posádkami bojovali o stříbro a bronz. Vítězní Australané měli sekundový náskok. Dostál se Šloufem sice v závěru nestačili na Hoffa se Schopfem, ale dokázali porazit maďarskou dvojici Bence Nádas, Bálint Kopasz.

Carringtonová potřetí zlatá

Již třetí zlatou medaili získala v Tokiu novozélandská kajakářka Lisa Carringtonová, která dnes ovládla závod na 500 metrů a navázala na triumfy na trati 200 metrů a na deblkajaku na 500 metrů. Dvaatřicetiletá hvězda rychlostní kanoistiky ukončila vítěznou olympijskou sérii Danuty Kozákové z Maďarska, která usilovala o třetí výhru na pětistovce v řadě. V Japonsku ale skončila až čtvrtá.

"Je to úžasné. Tento týden jsem si před sebe stanovila velký úkol, ale dokázat to je druhá věc. Jsem hrdá na to, co se zatím stalo," řekla Carringtonová, která získala šestou olympijskou a pátou zlatou medaili v kariéře. "Poslední metry byly šílené. Věděla jsem, že vyhraju, ale stejně to hrozně bolelo," doplnila vítězka, jež druhou Maďarku Tamaru Csipesovou porazila o 0,639 sekundy. V Tokiu bude Carringtonová startovat ještě na čtyřkajaku.

Historicky první rychlostní kanoistkou, která získala na olympijských hrách zlatou medaili, se stala devatenáctiletá Američanka Nevin Harrisonová. Ve finále závodu na 200 metrů porazila šestinásobnou světovou šampionku na této trati Laurence Vincentovou-Lapointeovou z Kanady, bronz získala Ukrajinka Ljudmila Luzanová.

"Připadám si stále jako ve snu. Je to šílené, nemám slov," radovala se Harrisonová. "Jsem nadšená. Je to perfektní, nemohla jsme si přát nic lepšího," usmívala se americká kanoistka a stejně jako další medailistky si užívala premiérové zařazení disciplíny do programu OH. "Jsme úžasná skupina žen a mám štěstí, že tu byly se mnou. Na cestě na stupně vítězů jsme se objaly a řekly si: 'Tvoříme historii, protože jsme'. Je skvělé, že já budu první zlatou medailistkou," dodala Harrisonová.

Závod kajakářů na 200 metrů ovládl Maďar Sándor Tótka a získal první olympijskou medaili v kariéře. Před pěti lety v Riu byl čtvrtý. "Po projetí cíle jsem musel počkat na výsledky, protože jsem si nebyl jistý. Když jsem pak viděl HUN (Maďarsko) na prvním místě, nemohl jsem tomu uvěřit," řekl Tótka, který na nejkratší trati porazil druhého Itala Manfrediho Rizza jen o 0,045 sekundy.

Sedmadvacetiletý kajakář je posledním olympijským vítězem v této kategorii, na příštích hrách v Paříži 2024 totiž již nebude v programu. Obhájce prvenství Liam Heath z Velké Británie byl třetí. V 36 letech vybojoval čtvrtou medaili na hrách.

Výsledky rychlostní kanoistiky

Muži:

200 m:

K1: 1. Tótka (Maď.) 35,035, 2. Rizza (It.) -0,045, 3. Heath (Brit.) -0,167, 4. Csizmadia (Maď.) -0,282, 5. Arévalo (Šp.) -0,356, 6. Menning (Švéd.) -0,527, 7. Craviotto (Šp.) -0,533, 8. Akmens (Lot.) -0,979.

1000 m:

K2: 1. Van der Westhuyzen, Green (Austr.) 3:15,280, 2. Hoff, Schopf (Něm.) -0,304, 3. Dostál, Šlouf (ČR) -0,826, 4. Nádas, Kopasz (Maď.) -1,255, 5. Brown, Imrie (N. Zél.) -1,987, 6. Cubelos, Peňa (Šp.) -2,047, 7. Borykaj, Jurenja (Běl.) -2,489, 8. Wang Cchung-kchang, Pu Tching-kchaj (Čína) -4,332.

Ženy:

200 m:

C1: 1. Harrisonová (USA) 45,932, 2. Vincentová-Lapointeová (Kan.) -0,854, 3. Luzanová (Ukr.) -1,102, 4. Borowská (Pol.) -1,184, 5. Jácomeová (Šp.) -1,294, 6. Lin Wen-ťün (Čína) -1,676, 7. Romašenková (Rus.) -1,845, 8. Vincentová (Kan.) -1,902.

500 m:

K1: 1. Carringtonová (N. Zél.) 1:51,216, 2. Csipesová (Maď.) -0,639, 3. Jörgensenová (Dán.) -1,557, 4. Kozáková (Maď,) -2,198, 5. Stensilsová (Švéd.) -2,384, 6. Petersová (Belg.) -2,500, 7. Portelaová (Portug.) -4,598, 8. Woodová (Austr.) -6,035.