Nad Soči hoří olympijský oheň. Hry začaly
Soči – XXII. zimní olympijské hry v Soči byly oficiálně zahájeny. Olympijský oheň po ceremoniálu, na kterém nechyběla symbolika ruských dějin, vzplál z pochodně, již naposled společně drželi krasobruslařka Irina Rodninová a hokejový brankář Vladislav Treťjak. První zimní Hry na území Ruska mají být nejdražší a nejstřeženější v historii. Pro účastníky i diváky nejen u televizních obrazovek tak začala největší sportovní událost letošního roku. Zahajovací formuli pronesl na vyprodaném stadionu Fišt pro 40 tisíc diváků ruský prezident Vladimir Putin. Českou výpravu v chlupatých beranicích na stadion přivedla vlajkonoška Šárka Strachová, která roli vlajkonošky považuje za jeden z nejkrásnějších zážitků své sportovní kariéry.
On-line textový přenos
Olympijský oheň hoří.
A pokračují krasobruslařka Irina Rodninová a hokejista Vladislav Treťjak.
Oheň nese i Alina Maratovna Kabajevová. V kuloárech se hovoří o tom, že Kabajevová je přítelkyně prezidenta Putina.
Převzala ji atletka Jelena Isinbajevová a oheň nese dál zápasník Alexandr Karelin.
Olympijský oheň přináší na plochu stadionu tenistka Maria Šarapovová.
Další část zahajovacího ceremoniálu.
Putina doprovází během slavnostního zahájení Her bývalá bobistka Irina Skvorcovová. Pětadvacetiletá žena, jež po úrazu v ledovém korytě prodělala více než 50 operací, sedí vedle hlavy státu pořadatelské země na čestné tribuně.
Operní pěvkyně Anna Netrebko, národní umělkyně Ruska, zpívá olympijskou hymnu.
Dalším bodem ceremoniálu je příchod olympijské vlajky. Nesou ji mimo jiné kosmonautka Těreškovová, hokejista Fetisov, režisér Michalkov či rychlobruslařka Skoblikovová.
Ukrajinský občan se údajně pokusil unést turecké letadlo do ruského Soči. Letoun společnosti Pegasus ale nakonec podle plánu přistál v Istanbulu, kam jej navíc doprovodily turecké stíhačky. Turecká zásahová jednotka pak muže zadržela. (více čtěte zde)
"22. zimní olympijské hy v Soči považuji za zahájené," pronesl ruský prezident Vladimir Putin.
Thomas Bach, předseda MOV: "Rusové připravili olympiádu pro nejlepší sportovce této planety. Od této chvíle jste olympionici. Budete nás všechny inspirovat svými jedinečnými výkony. Přicházíte se svým olympijským snem. MOV chce, aby se tyto sny naplnily, a proto až do roku 2016 věnuje na podporu sportu pět miliard dolarů."
Na programu bude ještě očekávané zapálení olympijského ohně. Oficiální program ale zatím pokračuje další částí: představují se členové Mezinárodního a Ruského olympijského výboru.
Fištem zní remix písně "Trololo" od Eduarda Chila. Z nahrávky se stal před pěti lety populární internetový mem.
Výjevy z ruské historie: Století páry, industrializace, změna pracovní doby...
Další aspekt z historie představuje na ploše ruský balet.
Tvůrci ceremoniálu představují další spojovací článek - video, které opět připomíná ruskou historii.
Následuje představení oficiálních maskotů Her. Hlasováním diváků v přímém televizním přenosu byly před časem vybrány tři fugurky: medvěd, zajíc a levhart.
Obrovské defilé výprav uzavírá pompézním nástupem za doprovodu zremixované skladby "Nas Ne Dogonyat" od skupiny TATU ruská reprezentace.
Oblíbenci fanoušků - jamajští reprezentanti.
Českou reprezentaci pozdravil z hlediště i prezident Miloš Zeman s chotí.
Vlajkonoškou české reprezentace byla lyžařka Šárka Záhrobská - Strachová.
Česká výprava vstupuje na plochu stadionu Fišt.
Velký ohlas na stadionu vzbudil příchod ukrajinské výpravy vedené Valentinou Ševčenkovou.
Houslová virtuózka Vanessa Mae bude překvapivě startovat na ZOH 2014.
Vlajkonoš slovenské výpravy, hokejista Zdeno Chára.
Fištem už prošly namátkou výpravy Kanady, Kajmanských ostrovů, Moldávie, Nepálu, Nového Zélandu nebo Lichtenštejnska. Velký ohlas u diváků vzbudil osamocený Venezuelan Antonio Pardo, který na ploše skákal s vlajkou a ceremoniál si očividně velice užíval.
Česká výprava přijde na plochu až jako jedna z posledních.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko je mužem mnoha funkcí, např. zároveň předsedou Běloruského olympijského výboru.
Osamocený Bermuďan na zahájení ZOH 2014. V Soči bude soutěžit v běhu na lyžích.
Na ledovou plochu přichází první výprava - řecká reprezentace. Následují ji výběry Austrálie a Rakouska.
Začíná představení všech účastníků ZOH 2014. Celkem se jedná o 88 delegací.
Následuje přehled míst, která na své 65 tisíc kilometrů dlouhé cestě urazila olympijská pochodeň - podívala se mimo jiné na úpatí Kavkazu, na dno Bajkalu nebo do otevřeného vesmíru.
O vztyčení ruské vlajky se postarala pětice kosmonautů Ruské federace.
Ceremoniál pokračuje ruskou hymnou.
Uvítání předsedy MOV Thomase Bacha a ruského prezidenta Vladimira Putina na stadionu Fišt.
Na ploše stadionu se soustřeďují první stovky dobrovolníků v tradičních kostýmech nejrůznějších ruských národů. Nad nimi se vznáší a září pět sněhových vloček symbolizujících olympijské kruhy a Měsíc.
V úvodní časti diváci sledují příběh školačky Ljuby, která prolétá nad jednotlivými částmi, o kterých se dočetla. Na začátku to byl Ural, typická ruská krajina, ale i Kamčatka se svými dramatickými poloostrovy a sopkami.
Zahájení slavnostního ceremoniálu ZOH 2014 orámoval ohňostroj nad stadionem Fišt.
Záběr z úvodního videa: Hora Fišt, podle níž se jmenuje olympijský stadion v Soči.
V prvním videu se abecedně představuje ruská historie - od Kateřiny II. a Petra Velikého, přes jezero Bajkal až po ježečka a Lunochod.
ZAČÍNÁ SLAVNOSTNÍ CEREMONIÁL ZOH 2014.
Olympijský stadion Fišt je zaplněn do posledního místa. 40 tisíc diváků čeká na start sportovního svátku roku.
Do slavnostního zahájení ZOH 2014 zbývají čtyři minuty.
Reportér ČT Ondřej Tomek: "V olympijské vesnici vychází pro stovky sportovců a funkcionářů denní tisk ve třech jazykových mutacích."
Martin Doktor: "V Soči existuje Český dům, kde mohou fanoušci vidět české sportovce, odpočinout si. Ale neočekáváme takovou návštěvu jako v Londýně. Aby byli lidé blíž sportu samotnému, je pro ně připraven Olympijský park v Praze na Letné."
Doktor dostal při uvítacím ceremoniálu v olympijské vesnici darem ruskou matrjošku. "Je hezká, dá se rozdělat na deset kusů, což se hodí pro všechny přátele," uvedl s úsměvem. Na oplátku předal organizátorům české broušené sklo.
Vedoucí české výpravy Martin Doktor: "Jsou to určité problémy s logistikou. Funguje tu možná trošku faktor Ruska. Je to šílené množství lidí. Všechno sice máme, ale s problémy."
Michal Dusík: "V programu zahajovacího ceremoniálu je jeden velký bílý list, kde bude teprve doplněno, kdo zapálí olympijský oheň."
Vlajkonoška české výpravy Šárka Strachová: "Olympijská atmsoféra vás od prvního okamžiku pohltí. Mám za sebou první dva tréninky, ale nemám z nich úplně nejlepší pocit. V pondělí se budu snažit, jak jen to půjde."
Jedná se o nejnákladnější olympiádu v historii. Rozpočet přesáhl 50 miliard dolarů.
Jiří Kejval: "Snažíme se, aby se závodníci především soustředili na výkon. Pevně doufám, že organizátoři zvládnou všechna bezpečnostní opatření."
Kdo zapálí olympijský oheň, je zahaleno tajemstvím. Mezi favority jsou legendární hokejista Treťjak nebo bývalá krasobruslařka Rodninová.
Komentátor ČT Michal Dusík: "Ve chvíli, kdy jsme dostali scénář ceremoniálu, museli jsme podepsat, že neprozradíme, co všechno se v něm odehrává. Můžu jen naznačit, že tam budou obrázky z ruské historie, ruský balet, Tolstoj... Některé momenty by skutečně měly být velice působivé."
Předseda ČOV Jiří Kejval: "Je to tady zatím hodně nezvyklé. Palmy jsem na zimní olympiádě ještě neviděl."
Na otevíracím ceremoniálu měl spolupracovat i slavný choreograf z Broadway Daniel Ezralow. Ten připravoval asi 80 profesionálních tanečníků a stovky dobrovolníků.
The Times připomínají, že během ceremoniálu vystoupí i - v Rusku stále populární - dívčí skupina TATU, která dříve ráda prezentovala svou pseudolesbickou image.
Do slavnostního zahájení ZOH 2014 zbývá hodina a 14 minut. ČT začala vysílat olympijské studio ze Soči.
Pompéznímu programu, jenž prý vyšel na miliardu korun a připravil ho režisér Konstantin Ernst, předcházelo na stadionu mimo jiné vystoupení zpěvaček Tatu. Dvojice sice v minulosti předstírala lesbický vztah, tentokrát se však zdržela kontroverzních gest, které by mohly být v rozporu se silně kritizovaným ruským zákonem proti propagaci homosexuality.
V úvodní části diváci sledovali příběh školačky Ljuby, která prolétla nad jednotlivými částmi země, o kterých se dočetla. Na začátku to byl Ural, typická ruská krajina, ale i Kamčatka se svými dramatickými poloostrovy a sopkami.
Na ploše stadionu se pak soustředily první stovky dobrovolníků v tradičních kostýmech nejrůznějších ruských národů. Nad nimi se vznášelo a zářilo pět sněhových vloček symbolizujících olympijské kruhy.
Pátý kruh symbolizující Ameriku nevybuchl
Cestu pomyslnou zimní nocí však narušil menší technický problém, když se z pěti vloček stoupajících ke střeše stadionu proměnily v olympijské kruhy jen čtyři. Zdaleka však nešlo o první zádrhel v historii her - ve Vancouveru, Sydney nebo Soulu měli potíže se zapalováním ohně.
Všech pět olympijských kruhů, které následně vybuchly v ohňostroj, mohli nicméně sledovat diváci státní televize Rossija 1. Ta totiž poté, co se proměna poslední vločky v přímém přenosu zadrhla, zařadila do vysílání povedené záběry z generálky. Televize střih přiznala s tím, že chtěla uchránit symboliku her.
Z tribuny čestných hostů například mával běloruské výpravě prezident země Alexandr Lukašenko. Ten je mužem mnoha funkcí, mimo jiné zároveň předsedou Běloruského olympijského výboru. Na zahájení se vypravil i osamocený Bermuďan v typickém oděvu - červených trenýrkách. V Soči bude soutěžit v běhu na lyžích.
Češi kvůli azbuce až na konec
Tradiční nástup jednotlivých výprav byl prvním rekordem Her. Vůbec poprvé dorazí na zimní Hry například sportovci z Toga, Zimbabwe nebo Východního Timoru. Českou vlajku nesla Šárka Strachová. Jednotlivé výpravy nastupovaly podle ruské abecedy. Češi kvůli tomu přišli na řadu až jako 81. z 88 týmů. Velký ohlas u diváků vzbudil osamocený Venezuelan Antonio Pardo, který na ploše skákal s vlajkou a ceremoniál si očividně velice užíval.
"Má očekávání se naplnila a nést českou vlajku na zahájení olympiády byl opravdu nádherný a emotivní zážitek," řekla Strachová, která přiznala, že si před začátkem ceremoniálu ani nevyzkoušela, jaké to je vlajku nést a jak s ní chodit a mávat. "Nebyl na to téměř žádný čas, protože nám vlajky byly předávány až těsně před samotným nástupem na stadion. I tak doufám, že naše vlajka krásně vlála," smála se Strachová, která v Soči obhajuje bronz ve slalomu z Vancouveru. "Role vlajkonošky se určitě zařadila mezi nejkrásnější zážitky mé sportovní kariéry," uvedla.
Českou výpravu z tribuny pozdravil i prezident Miloš Zeman, jenž byl jednou z 44 hlav států, které zahájení na stadionu sledovaly. Řada státníků však účast odmítla, často kvůli kritice kontroverzního zákona proti propagaci homosexuality. Chyběli například americký prezident Barack Obama, prezident Francie François Hollande, britský premiér David Cameron nebo německá kancléřka Angela Merkelová.
Ruského prezidenta Vladimira Putina doprovázela během zahájení bývalá bobistka Irina Skvorcovová. Pětadvacetiletá žena, jež po úrazu v ledovém korytě prodělala více než 50 operací, seděla vedle hlavy státu pořadatelské země na čestné tribuně. Skvorcovová se vážně zranila v roce 2009 při tréninku na závod Evropského poháru na dráze v německém Königssee. Po kolizi dvou bobů utrpěla poranění v oblasti ledvin a břicha, otevřenou zlomeninu stehenní kosti a další fraktury a akutně jí hrozila amputace. Sedm týdnů strávila v kómatu.
Tvůrci ceremoniálu představili i video, které rovněž připomnělo ruskou historii, nechybělo ani představení oficiálních maskotů Her: hlasováním diváků v přímém televizním přenosu byly před časem vybrány tři fugurky - medvěd, zajíc a levhart.
Balet nemohl chybět
Další aspekt z historie představoval ruský balet jak klasický, tak i moderní. Divákům se představila petrohradská primabalerina Uljana Lopatkinová nebo světová baletní superstar Diana Višněvová. Fištem zazněl remix písně "Trololo" od Eduarda Chila. Z nahrávky se stal před pěti lety populární internetový mem.
Další epizodou bylo budování Sovětského svazu po druhé světové válce, kterou pomohl vyprávět strýček Štěpán v podání bývalého profesionálního mistra světa v boxu Nikolaje Valujeva, jenž ztvárnil postavu z dětských básniček Sergeje Michalkova, mimo jiné autora slov ruské hymny. Komunistickou éru posléze vystřídal předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach s Putinem, který hry oficiálně zahájil.
"Rusové připravili olympiádu pro nejlepší sportovce této planety. Od této chvíle jste olympionici. Budete nás všechny inspirovat svými jedinečnými výkony," pronesl Bach.
Olympijský oheň přinesla na plochu stadionu tenistka Maria Šarapovová. Převzala ho atletka Jelena Isinbajevová a oheň nesl dál zápasník Alexandr Karelin. Pochodeň v ruce držela i Alina Maratovna Kabajevová - v kuloárech se hovoří o tom, že bývalá moderní gymnastka je přítelkyně prezidenta Putina. A olympijský oheň společně pak zažehli slavná krasobruslařka Rodninová s legendarním hokejistou Treťjakem. Slavnostní zahajovací ceremoniál zakončil velkolepý ohňostroj.
Přehled sportovců, kteří zapálili oheň na zimních olympijských hrách:
1952 (Oslo): Eigil Nansen (vnuk polárníka)
1956 (Cortina d'Ampezzo): Guido Caroli (rychlobruslař)
1960 (Squaw Valley): Kenneth Henry (rychlobruslař)
1964 (Innsbruck): Josef Rieder (lyžař)
1968 (Grenoble): Alain Calmat (krasobruslař)
1972 (Sapporo): Hideki Takada (rychlobruslař)
1976 (Innsbruck): Christl Haasová (lyžařka) a Josef Feistmantl (sáňkař)
1980 (Lake Placid): Charles Morgan Kerr (psychiatr)
1984 (Sarajevo): Sandra Dubravčičová (krasobruslařka)
1988 (Calgary): Robyn Perryová (školačka)
1992 (Albertville): Michel Platini (fotbalista) a Francois-Cyrille Grange (školák)
1994 (Lillehammer): Haakon (korunní princ)
1998 (Nagano): Midori Itoová (krasobruslařka)
2002 (Salt Lake City): hokejové mužstvo ze ZOH 1980
2006 (Turín): Stefania Belmondová (lyžařka)
2010 (Vancouver): Wayne Gretzky (hokejista), Steve Nash (basketbalista), Nancy Greenová (lyžařka) a Catriona Le Mayová-Doanová (rychlobruslařka)
2014 (Soči): Vladislav Treťjak (hokejista) a Irina Rodninová (krasobruslařka)
Kompletní program Her najdete zde.