Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Skvělý rok českého badmintonu. Prožíváme jednu z nejlepších sezon v historii, ví Mendrek

Badminton je od roku 1992 součástí programu olympijských her a letos v Paříži na přelomu července a srpna bude mít Česká republika na Hrách pod pěti kruhy vůbec poprvé čtyři zástupce: Jana Loudu, Terezu Švábíkovou a deblisty Adama Mendreka s Ondřejem Králem. Ti všichni se totiž oficiálně kvalifikovali.

Český badminton zažívá úspěšné období. Před víkendem bylo oficiálně potvrzeno, že se olympijských her zúčastní čtyři hráči, což se ještě nikdy v historii nepovedlo. Naposledy startovali pod pěti kruhy Petr Koukal a Kristína Gavnholt před osmi lety v Riu de Janeiro.

Mendrek s Králem hráli až do roku 2021 singla. Právě tehdy začala jejich spolupráce, která aktuálně vyvrcholila postupem na olympijské hry. Potřebný počet bodů získala česká dvojice díky výkonům v posledních měsících.

"Badminton aktuálně prožívá velmi povedenou sezonu, jednu z nejlepších v české historii. Úspěchů bylo celý rok mnoho a olympiáda to jen podtrhává," říká Adam Mendrek v rozhovoru pro ČT sport.

"My s Ondrou jsme si to vybojovali po půlročním maratonu turnajů a jsme za to moc rádi," dodává Mendrek. "Na severu Moravy vzniklo mnoho badmintonových klubů," těší ho.

Jan Louda
zdroj: Facebook.com / Jan Louda

Mendrek tak naváže na svého otce. Thomasz Mendrek totiž startoval před 32 lety na olympiádě v Barceloně.

"Vždy to byl sen, stejně jako pro každého, kdo má olympiádu jako svůj vrchol. Taťka tam byl, mně se to nepovedlo do Tokia, smířil jsem se s tím a o to víc je to teď pro mě šťastnější období, že se to povedlo v deblu," říká Adam Mendrek.

Švábíková nabyla více méně jistotu kvalifikace díky postupu do osmifinále na dubnovém mistrovství Evropy v Saarbrückenu. Třiadvacetiletá česká reprezentantka se dlouhodobě připravuje v Dánsku.

"Odstěhovala jsem se v sedmnácti letech. Neměli jsme tehdy žádné zázemí, teď je situace jiná, takže jsem navázala spolupráci s národním centrem v Plzni," vysvětluje Švábíková. Působí ale i v české extralize. Ostravu dotáhla až do finále letošního ročníku. "Příprava začíná tento týden," doplňuje.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články