Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Reprezentovat je pro nás nejvíc

S nemocným Havlem, nebo udělat změnu? O složení čtyřkajaku rozhodne první trénink

Rio de Janeiro – Budou obhajovat bronz z Londýna a i v Riu by měli patřit k aspirantům na medaile. Český čtyřkajak však musí řešit před blížícím se závodem velkou komplikaci. Háček Daniel Havel má zdravotní potíže a v pohotovosti je tak náhradník Jakub Špicar. Po Josefu Dostálovi druhý nejrychlejší český kajakář, kterého se kouč reprezentace neúspěšně pokoušel do posádky během sezony zapracovat, může nyní dostat příležitost.

Český čtyřkajak
zdroj: ČTK autor: David Taneček

Havel má střevní potíže, dva dny pořádně nejedl a má za sebou dvě jízdy na deblkajaku, byť vypuštěné. Jeho síla zmizela. Přitom je klíčovým mužem posádky, jako háček udává tempo a frekvenci záběrů. Za ním sedí Lukáš Trefil, který ještě v Riu nezávodil, v třetí díře je stříbrný olympijský medailista ze singlu Josef Dostál a zadákem, jenž loď řídí, je Jan Štěrba. Ten s Havlem jel finále B deblkajaků tak, aby se neunavil.

O složení týmu se musí rozhodnout večer. Podle pravidel neexistuje možnost, že by rozjížďku jel Špicar a do finále by nastoupil případně uzdravený Havel. V nezáviděníhodné situaci tak je reprezentační kouč Pavel Hottmar. Riskne to a nechá v lodi nemocného a zesláblého háčka? Nebo to riskne a do lodě posadí muže, s nímž se v letošní sezoně čtyřkajaku ve dvou startech nedařilo?

"Zatím držíme osvědčenou sestavu. Jsme připraveni na všechno, ale nechtěl bych předbíhat. Věříme, že Dan (Havel) bude v pořádku, že to byla jen nějaká dvoudenní viróza," doufal Hottmar. Klíčový bude odpolední první trénink sestavy v Riu na vodě. Případnou změnu sestavy by večer musela schválit komise kanoistické federace ICF a zástupci MOV. "Věřím, že k této možnosti nedojde," uvedl kouč.

Poslední slovo bude mít Havel a jeho pocity. Jeho objektivní stav posoudí lékaři. "Trochu se to zlepšuje, ale za dva dny jsem snědl suchou rýži a banány," podotkl Havel. I on sám věří, že se dá dohromady. "Prášky zabírají, nechci vrchol čtyřletého snažení prosedět na záchodě," utrousil.

Špicar tak byl v Riu uveden do pohotovostního režimu, jezdí každý den na vodě v kajaku. "Proto tady je. Trénuje, připravuje se," řekl Hottmar. Do čtyřkajaku ho ale neposadí. "Zatím všichni doufáme, že Dan bude v pořádku a do finále bude fit. Jedeme v osvědčeném sehraném složení. Věřím, že je to nerozloží, a doufám, že je to semkne," doplnil kouč.

Po nepovedeném experimentu se Špicarem v týmu totiž čtyřkajak splnil plánovanou dvouměsíční přípravu a najezdil dostatek tréninkových kilometrů, aby v Riu uspěl. "Ve starém složení to klukům jezdilo tak, jak jsme si představovali," pravil Hottmar.

Havel má ještě jednu motivaci navíc, proč v Riu uspět. Domů by rád přivezl medaili jako dárek pro dceru, jejíž narození očekávají s manželkou Andreou krátce po skončení olympiády. "Je to motivace. Udělat výsledek, aby na mě dcera pak byla pyšná. Hodně mě to žene dopředu," řekl Havel již před odletem do dějiště olympijských her. Podobně na tom byl i judista Lukáš Krpálek, jemuž se ale syn Antonín narodil na začátku července.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy