Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Rodina na žíněnce

Profil sportu: Taekwondo

Původně bylo vytvořeno pro vojenské účely a až následně uzpůsobeno civilním potřebám. Korejské bojové umění taekwondo bylo olympijské veřejnosti poprvé představeno na domácí půdě - v Soulu 1988. Od roku 2000, kdy souboje reprezentantů pod pěti kruhy hostilo australské Sydney, se taekwondisté utkávají o medaile.

Finále taekwonda mužů nad 80 kg
zdroj: EPA

Historie bojového sportu je poměrně krátká. Na konci korejské války se jej vláda pokusila vytvořit s cílem propojit historická bojová umění do moderního systému použitelného ve výcviku armády, ale i ve sportu. Především však mělo sloužit jako projekce a reprodukce korejské národní identity.

Jeho kořeny sahají až do období tří korejských království, nejstaršího a nejslavnějšího období v historii východoasijského poloostrova. Tradice bojových umění počínající na začátku křesťanského letopočtu přerušila japonská okupace, která po více než tři desetiletí systematicky smazávala korejskou unikátnost.

Olympijské turnaje v taekwondu probíhají:

Od středy 17. srpna do soboty 20. srpna

Stadion:

Carioca Arena 3

Soutěže:

8 – 4 mužské (do 58 kg, do 68 kg, do 80 kg, nad 80 kg) a 4 ženské (do 49 kg, do 57 kg, do 67 kg, nad 67 kg)

Počet účastníků:

128: 64 mužů a 64 žen rovnoměrně rozdělených do osmi váhových kategorií, každé kategorie se zúčastní šestnáct sportovců 

Bez české účasti

Moderní forma sportu tak obsahuje jak korejské prvky, tak prvky převzaté z japonských bojových technik, například z karate. Na rozdíl například od čínského kung-fu je však každá technika taekwonda velmi přesně popsána a výuka je standardizována.

Technika sportu, který v překladu znamená "cesta nohou a pěstí," je založena především na přesnosti a rychlosti. Nikoli na síle a hrubosti. Cílem je kopy a údery atakovat soupeřovu výstroj. Zápas je složen ze tří kol po dvou minutách.

Za kop nebo úder na tělo soupeře získá útočník jeden bod. Za platný kop s otočky na tělo soupeře získá útočník tři body. Kopy do hlavy jsou ohodnoceny stejně - čtyři v případě otočky.

Body zaznamenává především elektronický systém PSS (Protector and Scoring System). Body za úder nebo dodatečné body za otočkové kopy přidělují rozhodčí pomocí manuálního zařízení, které je součástí PSS.

Jihokorejská dominance není zdaleka absolutní. Během čtyř předchozích měření sil pod pěti kruhy získalo medaile celkem 33 zemí. Českou republiku však ve výčtu úspěšných států nenalezneme a změnu nepřinesou ani olympijské hry v Riu de Janeiro. Žádný český zástupce se totiž do Brazílie nekvalifikoval.

Pozornost diváků bude upřena především na mužskou kategorii do 68 kg, kde se představí hned dva olympijští vítězové z předcházejících Her. Obhájce titulu Servet Tazegül z Turecka a španělský bojovník Joel González, který opanoval londýnský turnaj pod pěti kruhy v nižší váhové kategorii do 58 kg.

Největší hvězdou však nebude ani jeden z výše zmíněné dvojice, nýbrž zástupkyně něžného pohlaví. Čínská taekwondistka Wu Ťing-jü se pokusí přepsat historické statistiky. Od roku 2000, kdy mělo korejské bojové umění na olympijských hrách premiéru, ještě nikdo nedokázal získat tři zlaté medaile v řadě. Devětadvacetiletá rodačka z města Ťing-te-čen tak může vstoupit mezi legendy.

Zdroj
ČT sport, Wikipedia, rio2016.com

Hlavní zprávy