Evropská a Konferenční liga UEFA

Farah, Semenyaová a Centrowitz slaví běžecké triumfy, Beitiaová vyhrála výšku

Rio de Janeiro  Atletické soutěže vrcholily běžeckými soutěžemi. Dvojnásobným olympijským vítězem se znovu stal Mo Farah, který získal po zlatu na deseti kilometrech stejnou medaili i na poloviční trati. Na 1500 m zvítězil Matthew Centrowitz, ve finále žen na 800 m neměla soupeřku Caster Semenyaová. Výškařskou soutěž vyhrála po výkonu 197 cm Ruth Beitiaová. Štafetám 4 x 400 m vévodily Spojené státy.

Farah obhájil zlata z Londýna

Obhájit olympijské triumfy na pět i deset kilometrů se před Farahem v minulosti povedlo jen finské legendě Lassemu Virénovi, který vládl na Hrách v Mnichově v roce 1972 a o čtyři roky později v Montrealu.

"Nemohu tomu uvěřit. Po desítce jsem měl unavené nohy a nevím, jak se mi povedlo dát dohromady. Ukázalo se, že to v Londýně nebyla náhoda," uvedl Farah. "Překvapilo mě, jak rychle se běželo. Čekal jsem pomalý závod. Měli plán, chtěli mě utahat, ale když jsem šel dopředu, už jsem před sebe nikoho nepustil," pochvaloval si Farah.

Třiatřicetiletý Farah v cílové rovince odolal finiši Paula Chelima a vyhrál v čase 13:03,30. Chelimo byl později diskvalifikován za předchozí strkanici a na druhé místo se posunul Etiopan Hagos Gebrhiwet. Bronz držel v tu chvíli jednačtyřicetiletý Američan Bernard Lagat, avšak rozhdočí se nakonec rozhodli diskvalifikaci zrušit. Konečné pořadí tak zní Farah, Chelimo, Gebrhiwet.

Centrowitz porazil konkurenci na 1500 m, Semenyaová na 800 m

Centrowitz zvládl poslední čtyřstovku za 50,62 sekundy a cílem proběhl o 11 setin před obhájcem zlata z Londýna Alžířanem Taufikem Machlúfím. Američan vyhrál běh na 1500 m jako první americký běžec od roku 1908. Závod nezvládl favorizovaný Keňan Asbel Kiprop, který doběhl až šestý.

Naopak Caster Semenyaová potvrdila v běhu na 800 metrů roli jasné adeptky na zlato. Mistryně světa z roku 2009 vylepšila stříbrnou příčku z minulé olympiády a časem 1:55,28 překonala vlastní jihoafrický rekord. Od světového rekordu Jarmily Kratochvílové z roku 1983 dělí pětadvacetiletou půlkařku rovné dvě sekundy. S více než sekundovou ztrátou na Semenyaovou si doběhla pro stříbro Francine Niyonsabaová z Burundi, třetí skončila dvacetiletá Keňanka Margaret Wambuiová.

Semenyaová do závodu nastupovala jako jasná favoritka a roli potvrdila. "Bylo to pěkně rychlé. První kolo jsme se pořádně ždímaly, byla to paráda. Šlo jen o to mít trpělivost," řekla. "Aby byla upřímná, na rekord jsem vůbec nemyslela. Snažím se hlavně být co nejlepší," uvedla pětadvacetiletá Jihoafričanka, která vylepšila čtyři roky staré stříbro z Londýna.

Ruth Beitiaová
zdroj: Reuters autor: Dominic Ebenbichler

Výškařská soutěž měla vyrovnané finále

Zlata ve skoku vysokém se při své čtvrté účasti na hrách dočkala Ruth Beitiaová a stala se první španělskou olympijskou vítězkou v atletice. Sedmatřicetiletá trojnásobná mistryně Evropy došla bez zaváhání na 197 cm a pak stejně jako tři další soupeřky neuspěla na rovných dvou metrech.

Stříbro získala s jedním neplatným pokusem Mirela Demirevová, bronz brala Blanka Vlašičová. Vedoucí žena letošních tabulek (201 cm) Chaunte Loweová překonala 197 cm až na třetí pokus a zbylo na ni čtvrté místo.

Allyson Felixová
zdroj: Reuters autor: Lucy Nicholson

Americké štafety neměly konkurenci

Již pošesté za sebou vyhrály ženskou štafetu na 4 x 400 metrů Američanky. Jejich finišmanka Allyson Felixová získala druhé zlato v Riu a šesté celkově. Svou roli potvrdili i jejich mužští kolegové. Arman Hall, Tony McQuay a Gil Roberts připravili pro finišmana LaShawna Merritta dvoumetrový náskok, který olympijský vítěz z Pekingu ještě zvýšil a doběhl jako první v čase 2:57,30.

Američané si ve štafetě na 4 x 400 m připsali už sedmnáctý triumf v historii a Merritt po šestém místě na dvoustovce a zisku bronzu na čtvrtce přece jen opouští Rio se zlatem. Druhé skončilo kvarteto Jamajky, třetí doběhli obhájci vítězství z Baham.

Finále – muži:

5000 m: 1. Farah (Brit.) 13:03,30, 2. Chelimo (USA) 13:03,90, 3. Gebrhiwet (Et.) 13:04,35, 4. Ahmed (Kan.) 13:05,94, 5. Lagat (USA) 13:06,78, 6. Butchart (Brit.) 13:08,61, 7. Rop (Bahr.) 13:08,79, 8. Cheptegei (Uganda) 13:09,17.

1500 m: 1. Centrowitz (USA) 3:50,00, 2. Machlúfí (Alž.) 3:50,11, 3. Willis (N. Zél.) 3:50,24, 4. Souleiman (Džib.) 3:50,29, 5. Iguider (Mar.) 3:50,58, 6. Kiprop (Keňa) 3:50,87, 7. Bustos (Šp.) 3:51,06, 8. Blankenship (USA) 3:51,09.

4 x 400 m: 1. USA (Hall, McQuay, Roberts, L. Merritt) 2:57,30, 2. Jamajka (Matthews, Allen, Dunkley, Francis) 2:58,16, 3. Bahamy (Russell, Mathieu, Gardiner, Brown) 2:58,49, 4. Belgie 2:58,52, 5. Botswana 2:59,06, 6. Kuba 2:59,53, 7. Polsko 3:00,50, 8. Brazílie 3:03,28.

Finále – ženy:

800 m: 1. Semenyaová (JAR) 1:55,28, 2. Niyonsabaová (Burun.) 1:56,49, 3. Wambuiová (Keňa) 1:56,89, 4. Bishopová (Kan.) 1:57,02, 5. Jozwiková (Pol.) 1:57,37, 6. Sharpová (Brit.) 1:57,69, 7. Arzamasovová (Běl.) 1:59,10, 8. Graceová (USA) 1:59,57.

Výška: 1. Beitiaová (Šp.) 197, 2. Demirevová (Bul.) 197, 3. Vlašičová (Chor.) 197, 4. Loweová (USA) 197, 5. Trostová (It.) 193, 6. Spencerová (Sv. Lucie) 193, 7. Jungfleischová (Něm.) a Skoogová (Švéd.) obě 193.

4 x 400 m: 1. USA (Okolová, Hastingsová, Francisová, Felixová) 3:19,06, 2. Jamajka (McPhersonová, McLaughlinová-Whilbyová, Jacksonová, Williamsová-Millsová) 3:20,34, 3. Británie (Doyleová, Onuoraová, Diamondová, Ohuruoguová) 3:25,88, 4. Kanada 3:26,43, 5. Ukrajina 3:26,64, 6. Itálie 3:27,05, 7. Polsko 3:27,28, 8. Austrálie 3:27,45.