Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Dohráno

Nový "kokos na sněhu"? Jamajka má šanci na prvního sjezdaře na OH, vše odstartovala dovolená

Když se řekne Jamajka a zimní olympijské hry, většině fanoušků se vybaví legendární bobisté, podle nichž byl natočen i film Kokosy na sněhu. Karibská země by ale v únoru v Pekingu mohla poprvé v historii mít zástupce i v alpském lyžování. O start usiluje osmatřicetiletý Benjamin Alexander, který začal s lyžováním teprve před šesti lety.

Olympijský oheň směřující do Pekingu
zdroj: ČTK/Xinhua/ autor: Zhang Chenlin

Rodák z Anglie, který se živil jako model, diskžokej a později jako finančník v Londýně, usiluje o to, aby se kvalifikoval na únorovou olympiádu v obřím slalomu. V těchto dnech se snažil získat potřebné body na závodech v Černé Hoře i v konkurenci podobně "exotických" lyžařů z Maroka, Ghany či Východního Timoru.

Lyžařskou vášeň zažehla v Alexanderovi dovolená v Kanadě. "Šel jsem lyžovat sám, bez instruktora. Vybral si zelenou sjezdovku (nejsnazší) a během jízdy jsem skončil asi sedmadvacetkrát na zemi. Jezdil jsem pak pořád dokola a na konci toho prvního dne jsem to zvládl asi se sedmi pády. Bral jsem to jako pokrok. Stala se z toho pro mě posedlost," řekl jamajský závodník agentuře AFP. Za poslední dva roky prý strávil na lyžích dohromady přes 450 dní.

Jako fanoušek vyrazil na minulou olympiádu do Pchjongčchangu, tehdy ještě ambice na vlastní účast pod pěti kruhy nepociťoval. K závodění ho postrčily rady bývalého amerického lyžaře Gordona Graye.

"Vzal mě stranou a říkal: 'Benji, řeknu ti, co vidím. Tvoje technika je naprosto otřesná, nikdy jsem nic horšího neviděl. Ale říkals, že jsi lyžoval jen 25 dní a měl jsi jen dvě lekce. Samozřejmě, že se to nenaučíš jen osmózou, ale nikdy nedokážu pochopit to, jak se mnou držíš krok. Jsi naprostý šílenec, nemáš strach.' Když se nebojíte, máte napůl vyhráno. Pomohl mi pochopit, že když se tomu budu skutečně věnoval, můžu se tomu přiblížit. Od té doby je to pro mě mise téměř na plný úvazek," líčil v rozhovoru s BBC.

Ví, že nebude schopen nikdy čelit elitním závodníkům, ale chce inspirovat k lyžování další zástupce podobně malých zemí z teplých krajin. "Jde o to se zúčastnit a motivovat příští generace," prohlásil Alexander.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články