MS hráčů do 18 let 2024 Finsko

Stoch na velkém můstku uletěl všem a doskočil si pro třetí olympijské zlato

Zklamání z prvního závodu přebil Kamil Stoch s lehkostí sobě vlastní. Ve skokanském středisku Alpensia zvítězil na velkém můstku s náskokem 3,4 bodu před šampionem ze středního můstku Andreasem Wellingerem z Německa. Bronz z minulého víkendu zopakoval Nor Robert Johansson. Polský fenomén obhájil zlatou medaili ze Soči a sbírku nejcennějších kovů z Her rozšířil na tři. Z českého tria byl nejlepší Roman Koudelka, který skončil pětadvacátý. Čestmír Kožíšek obsadil 29. a Viktor Kožíšek 44. místo.

Kamil Stoch z Polska v závodě na velkém můstku
zdroj: REUTERS autor: Dominic Ebenbichler

Rodák ze Zakopaného nevstupoval do sobotního závodu v ideálním rozpoložení. Na středním můstku nesplnil roli největšího favorita, musel se spokojit s "bramborovou" medailí a v páteční kvalifikaci druhého měření sil byl až sedmý.

Po prvním kole však vedl s náskokem 3,4 bodu před Michalem Hayböckem. Rakušan sice přeskočil Stocha o pět metrů, ale lídr Světového poháru měl vyšší bodové ohodnocení.

Třicetiletý Polák, který v Soči vyhrál oba závody a v letošní sezoně triumfoval v pěti z posledních devíti klání SP, útočil na medaili v Pchjongčchangu i na středním můstku. Po prvním kole byl druhý, ale nakonec tíhu okamžiku nezvládl.

Tentokrát už stejnou chybu nezopakoval, přestože Wellinger předvedl nejdelší skok dne 142 metrů. Stoch odpověděl 136,5 metru, což stačilo na udržení vedoucí pozice. Obhájit zlato dokázal před ním jen legendární Fin Matti Nykänen v osmdesátých letech.

"Celý týden jsem dřel, protože jsem na středním můstku neukázal, co ve mně je. Chtěl jsem předvést moje nejlepší skoky a myslím, že se to povedlo. Je to jako krásný sen a já se nechci probudit," řekl šťastný vítěz.

Jeho největší soupeř ve SP Němec Richard Freitag pokazil hned první kolo a skončil až devátý. Z ještě horší pozice vstupoval do druhého kola další z favoritů Nor Daniel Andre Tande, ale připsal si 138,5 metru a vystoupal na čtvrté místo. Rakušan Hayböck naopak neustál tlak a klesl na šestou pozici.

Koudelka byl už po úvodním dějství pětadvacátý za 125,5 metru a druhá část závodu, ve které skočil 122 metrů, na tom nic nezměnila. Kožíšek těsně pronikl do finálové třicítky, Polášek si zapsal jen 116,5 metru, a to na postup nestačilo.

Skoky na lyžích:

Muži - velký můstek: 1. Stoch (Pol.) 285,7 b. (135 a 136,5 m), 2. Wellinger (Něm.) 282,3 (135,5+142), 3. Johansson 275,3 (137,5+134,5), 4. Tande 273,1 (131+138,5), 5. Forfang (všichni Nor.) 271,6 (133+134,5), 6. Hayböck (Rak.) 267,7 (140+131), 7. Geiger (Něm.) 267,6 (132+137,5), 8. Stjernen (Nor.) 267,3 (134,5+131,5), 9. Freitag (Něm.) 260,0 (130+127,5), 10. Kubacki (Pol.) 258,0 (134,5+126), P. Prevc (Slovin.) 258,0 (134+127,5) a R. Kobajaši (Jap.) 258,0 (135,5+128), ...25. Koudelka 223,0 (125,5+122), 29. Kožíšek 205,1 (124,5+113), 44. Polášek (všichni ČR) 94,4 (116,5).