Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
Sportovní gymnastika 2024

Socha Čáslavské byla ozdobou Českého domu v Paříži, teď je vystavena před Tyršovým domem

Česká obec sokolská odhalila před Tyršovým domem na pražském Újezdě sochu české sportovní ikony a sedminásobné olympijské vítězky Věry Čáslavské, jejímž autorem je umělec David Černý. Socha byla původně ozdobou u Českého domu na olympijských hrách v Paříži. V současném umístění si ji mohou lidé prohlédnout minimálně rok.

Socha Věry Čáslavské od Davida Černého
zdroj: ČTK autor: Kateřina Šulová

David Černý řešil v minulosti s Věrou Čáslavskou, zda sochu neumístit na olympijských hrách v Tokiu v roce 2020.

"Docela dlouho jsme se znali. Skvělá ženská. Nápad posadit do Tokia sochu napořád se jí moc líbil, dokonce kvůli tomu napsala japonskému císaři, který jí odpověděl, že to bude podporovat. Vypadalo to velice nadějně. Jenomže pak Věra dostala rakovinu slinivky a do půl roku neuvěřitelného boje bohužel zemřela. Po jejím úmrtí jsme s Jirkou Kejvalem nevěděli, co dál. Navrhl jsem změnu koncepce na tribute Věře. Jenže pak přišel covid a olympiáda bez lidí. Rozhodli jsme se, že náš nápad realizujeme až v roce 2024 v Paříži," řekl.

Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Lidé si mohou prohlédnout sochu Čáslavské před Tyršovým domem

Socha je téměř deset metrů vysoká, váží 7,5 tuny a je pohyblivá. Umělecké dílo vytvořené z nerezové oceli je symbolem gymnastických pohybů i odkazem na sportovní úspěchy i životní postoje Čáslavské.

Starosta České obce sokolské Martin Chlumský dodal, že je pro něj velkým potěšením vystavit toto výtvarné dílo.

"Moc nás těší, že socha je věnovaná osobě paní Věry, která byla nejen nejlepší československou a českou sportovkyní, ale také obrovskou morální ikonou, což je zvlášť v dnešní době důležité," uvedl.

Věra Čáslavská byla česká sportovní gymnastka, trenérka a sportovní funkcionářka, reprezentantka Československa, sedminásobná olympijská vítězka, čtyřnásobná mistryně světa, jedenáctinásobná mistryně Evropy a čtyřnásobná Sportovkyně roku Československa.

Po sametové revoluci byla šest let předsedkyní Československého olympijského výboru. V letech 1995 až 2001 také členkou Mezinárodního olympijského výboru.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články