Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Cyklotoulky

Návštěvníky na Hrách čekají bezpečnostní omezení, českých fanoušků přijedou do Paříže desítky tisíc

Ve Francii je kvůli vrcholné akci vyhlášen už měsíce nejvyšší bezpečnostní stupeň, návštěvníci metropole i dalších měst musejí počítat s přísnějšími bezpečnostními opatřeními. Volný pohyb nebude například na březích Seiny, kde je více olympijských stanovišť. Vrchní ředitel sekce právní a konzulární Ministerstva zahraničních věcí České republiky Martin Smolek apeloval na tiskové konferenci Českého olympijského výboru, aby si návštěvníci především hlídali cennosti a nezapomínali zavazadla. 

Návštěvníci ve francouzské metropoli
zdroj: ČTK/AP autor: Thomas Padilla

Světová multisportovní akce by měla podle odhadů do francouzské metropole přilákat až šestnáct milionů návštěvníků. Několik desítek tisíc by jich mělo být z Česka. "Předpoklad je mezi třiceti a padesáti tisíci. Ale vůbec nejsme schopni odhadnout kolik, pouze menší část bude mít vstupenky na sportoviště," uvedl na půdě Českého olympijského výboru (ČOV) Smolek.

Nejvyšší bezpečnostní stupeň ve Francii platí kvůli riziku teroristických útoků vzhledem k řadě konfliktů ve světě. "Je to do značné míry preventivní opatření. Není potřeba se bát jet do Paříže, ale je potřeba počítat s řadou omezení. Není potřeba mít strach, ale zároveň je potřeba tu situaci nepodceňovat," poznamenal Smolek.

Je nám líto, video expirovalo.
Tisková konference ČOV k bezpečnosti, do Paříže se chystají desítky tisíc fanoušků

Problém znamenají například zavazadla ponechaná bez dozoru, pokud je bezpečnostní složky objeví, znamená to minimálně hodinové zastavení hromadné dopravy, která už tak bude zejména v centru přetížená. Některé zastávky metra jsou uzavřené, jinde se může v davu čekat na nástup do vagonu až 15 minut.

"Nejlepší je pohybovat se po Paříži pěšky nebo na kole. Jádro opatření začne platit už od 18. července, kdy bude pohyb olympijského ohně v centru Paříže. Zejména se bude jednat o oblast kolem řeky Seiny, tam bude omezený pohyb," přiblížil Smolek.

Návštěvníci a fanoušci podle něj musí splnit dva základní úkony. "Zaprvé sledovat naše pokyny a doporučení, které máme přehledně na našich webových stránkách ministerstva zahraničních věcí. A za druhé velmi důsledně respektovat všechny instrukce a pokyny francouzských bezpečnostních složek," dodal.

S větší kumulací lidí souvisí také zvýšený počet krádeží, které česká ambasáda v Paříži zaznamenává už nyní. Konzulát proto doporučuje pořídit si kopie cestovních dokladů, nenosit veškerou hotovost u sebe, mít platební karty a další cennosti rozdělené na více místech.

V případě nouze je na konzulátu k dispozici nepřetržitá pohotovostní linka na telefonu +420 222 420 222. Na dobu olympiády bude konzulární služba posílena o dva pracovníky. Budova ambasády, kde mohou návštěvníci vyřešit náhradní doklady a další nepříjemnosti, je nedaleko Louvru v červené zóně, kam se ale bez zvláštního povolení nedostanou automobilem.

Stejně jako pro jakékoliv jiné cesty do zahraničí ministerstvo doporučuje registraci v systému Drozd, jehož prostřednictvím mohou Češi dostávat informace v případě krizové situace v dané oblasti.

Bezpečné zázemí pro české fanoušky může nabídnout Český dům, který připravil ČOV. Kromě vysílání olympijských soutěží a doprovodného kulturního programu bude místem pro setkání a oslavy s případnými českými medailisty.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články