Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Cyklotoulky

Na olympijských hrách v Paříži mohou startovat i tenisté Medvěděv či Azarenková

Mezinárodní olympijský výbor schválil další skupinu ruských a běloruských sportovců, kteří se jako neutrální smějí zúčastnit Her v Paříži. Mezi čtrnácti ve čtvrtek zveřejněnými jmény ze tří sportů jsou například ruští tenisté Daniil Medvěděv a Andrej Rubljov nebo někdejší jednička světového žebříčku Viktoria Azarenková z Běloruska.

Daniil Medvěděv
zdroj: Reuters

V seznamu je i její krajanka Aryna Sabalenková. Dvojnásobná grandslamová šampionka se však již dříve rozhodla turnaj pod pěti kruhy vynechat, aby byla zdravotně v pořádku a mohla se zaměřit na přípravu na závěr sezony na tvrdých površích. 

Celkově zatím MOV povolil startovat na pařížských Hrách 22 ruským a 17 běloruským sportovcům. O jménech ze zápasu, vzpírání, cyklistiky a skoků na trampolíně informovali funkcionáři 15. června, dnes přidali zástupce tenisu, střelby a veslování.

Pět Bělorusů a dva Rusové již nabídnutou účast na olympijských hrách oficiálně odmítli. Jedním z nich byl ruský cyklista Alexandr Vlasov, člen elitního týmu Bora-hansgrohe.

Kvůli ruské invazi s podporou Běloruska na Ukrajinu se nesmí Her účastnit oficiální výpravy těchto zemí ani týmy v kolektivních sportech. Individuální sportovci z Ruska a Běloruska mohou závodit jako neutrální za splnění podmínek MOV: nesmí být spojeni s armádními a bezpečnostními složkami, nesmí podporovat ruskou agresi a musí splňovat podmínky Světové antidopingové agentury (WADA).

MOV už dříve zakázal sportovcům obou zemí účast na nástupu výprav při slavnostním zahájení Her, jež se odehraje na lodích na řece Seině. Sportovci budou ve výsledcích uvedeni se zkratkou AIN označující individuální neutrální sportovce a jejich případné medaile se nebudou započítávat do hodnocení zemí. Na oblečení nebudou moci mít státní symboly ani barvy, při vítězství se jim nebude hrát státní hymna.

Mezinárodní olympijský výbor v minulosti uvedl, že v Paříži očekává start zhruba 36 ruských a 22 běloruských sportovců. Olympijské hry začnou ve francouzské metropoli 26. července.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články