Svět motorů

Francouzské basketbalistky udolaly Belgii v prodloužení, o zlato se utkají s USA

Do finále olympijského turnaje basketbalistek postoupily týmy USA a domácí Francie. Zatímco Američanky si účast zajistily snadnou výhrou nad Austrálií 85:64, Francouzky vybojovaly vítězství v semifinále proti Belgii až v prodloužení 81:75. Mistryně Evropy, které v zápase také několikrát vedly, tak sehrají utkání o bronz.

Jedenáctinásobné mistryně světa Američanky vyhrály v Paříži i páté utkání. Pod pěti kruhy prodloužily neporazitelnost na 60 zápasů. Poslední porážku zažily v semifinále 1992 v Barceloně.

V utkání proti sobě nastoupily i hvězdné veteránky Diana Taurasiová a Lauren Jacksonová. Dvaačtyřicetiletá Taurasiová, která usiluje o rekordní šesté olympijské zlato v kariéře, odehrála šest minut a zaznamenala jeden doskok, stejnou bilanci měla po pěti odehraných minutách i o rok starší Jacksonová. Pivotka českých šampionek z USK Praha Ezi Magbegorová si připsala dva body.

Američanky vyhrály první poločas o osmnáct bodů 45:27. V závěrečné čtvrtině byl rozdíl i třicetibodový (73:43), než Australanky manko mírně zkorigovaly.

Domácí Francouzky hrály čtvrté semifinále za sebou, do boje o zlato ale postoupily po dvanácti letech. Obhájkyně bronzových medailí vedla Gabby Williamsová, která díky povedenému prodloužení nasbírala 18 bodů. Dalších 17 bodů přidala hráčka USK Praha Valériane Ayayiová. Belgičankám, které usilovaly na OH o první finále v historii, nestačil ani double double Emmy Meessemanové za 19 bodů a 14 doskoků.

Francouzky prohrávaly ve třetí čtvrtině o patnáct bodů (31:46), v bouřlivé atmosféře domácí haly Bercy ale vývoj otočily. Po dvou trestných hodech Marine Fauthouxové vedly 56 sekund před koncem o šest bodů. Belgičanky se ale v koncovce dotáhly a po trojce Meessemanové 8,2 vteřiny před koncem srovnaly na 66:66. Prodloužení neodvrátil ani závěrečný neúspěšný pokus Ayayiové.

V nastaveném čase přišly chvíle Williamsové, která nejprve pěti body v řadě zajistila "Les Bleus" vedení 71:66 a v závěru přidala další čtyři, které Francii zajistily klíčový náskok 80:75. Francouzky tak oplatily Belgii loňskou semifinálovou porážku na ME.