Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
Běžkotoulky

Díra v systému zůstala. Před OH v Paříži nebylo testováno na doping 67 pozdějších medailistů

V posledním půlroce před olympijskými hrami v Paříži se nepodrobilo antidopingové kontrole deset procent účastníků. Mezinárodní testovací agentura (ITA) uvedla, že mezi touto více než tisícovkou netestovaných sportovců bylo 67 pozdějších medailistů.

Ilustrační foto
zdroj: Reuters autor: Christinne Muschi

"Testovací program má stále mezery," shrnula svou zprávu ITA. Oproti předchozím Hrám v Tokiu v roce 2021 nicméně nastalo zlepšení, tehdy nebylo otestováno 15 procent účastníků.

Letos počet kontrolovaných sportovců šest měsíců před OH stoupl oproti předchozím šesti měsícům o 45 procent, neboť experti považují testování v této závěrečné fázi za obzvlášť užitečné.

Před začátkem Her jsou za kontroly odpovědné národní antidopingové agentury, mezi jejichž fungováním panují velké rozdíly.

Olympijské výpravy velmocí Číny, USA či Německa měly před Paříží netestovaného jen jednoho sportovce a například Česko tři, v případě Nového Zélandu to bylo 40 lidí, tedy 21 procent. V Paříži zažil Nový Zéland díky zisku deseti zlatých medailí nejúspěšnější olympijské hry v historii.

Netestovaní medailisté až na jednu výjimku soutěžili v Paříži v týmových sportech a disciplínách nebo ve sportech, jež ITA klasifikuje jako odvětví s nízkým rizikem dopingu.

Z netestovaných účastníků mezi zástupci sportů považovaných z hlediska dopingu za rizikové mělo největší zastoupení plavání, z nich nebylo půl roku před Hrami kontrolováno 18 procent. Nikdo z nich nezískal medaili.

Pařížské hry dosud přinesly pět dopingových případů. Všechny vzorky byly zmraženy pro případné další rozbory.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články