Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 1988: Hry v Soulu 2

Zanardi si dojel pro paralympijské zlato v časovce

Londýn - Bývalý pilot formule 1 Alessandro Zanardi se stal paralympijským vítězem. Při své premiéře na hrách handicapovaných sportovců pětačtyřicetiletý Ital vyhrál na handbiku časovku. Účastník 41 Velkých cen formule 1, který před jedenácti lety přišel při nehodě v seriálu CART na německém Lausitzringu o obě nohy, zvítězil na šestnáctikilometrové trati s náskokem více než 27 sekund. Druhé místo v kategorii H4 obsadil Němec Norbert Mosandl.

Alessandro Zanardi
zdroj: AP

Zanardi, jenž vyhrál na handbiku už několik maratonů včetně loňského závodu v New Yorku, si dojel pro paralympijské zlato v dobře známém prostředí. Závody v silniční cyklistice totiž hostí motoristický okruh v Brands Hatch. "Je to něco kouzelného, nádherný pocit. Jsem přešťastný, ale současně taky trochu smutný, protože tohle velké dobrodružství už je za mnou. Od pondělí si musím najít něco nového," uvedl Zanardi.

Ani po své tragické nehodě na automobilové závody nezanevřel a v letech 2005 až 2009 se věnoval závodům cestovních vozů na okruzích se speciálně upraveným automobilem. Mezitím už se pustil i do závodění na handbiku a loni získal stříbro na mistrovství světa v časovce. Na paralympiádě si hned na první pokus zajistil kov nejcennější.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy