Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
FIS M ČR

V Londýně si připomněli mnichovskou tragédii v roce 1972

Londýn - Britský premiér David Cameron a vedení Mezinárodního olympijského výboru (MOV) dnes v Londýně uctili památku izraelských obětí teroristického útoku při olympijských hrách v Mnichově před 40 lety. Ministerský předseda vyzval přítomné, aby vzpomínali na 11 mrtvých jako na otce, manžele a sportovce, kteří nedělali nic jiného, než reprezentovali svou zemi ve sportu.

Olympijské hry
zdroj: ČT24

Rodiny obětí již 40 let vedou kampaň za to, aby jejich památka byla uctěna při zahajovacím ceremoniálu her. Vedení MOV to odmítá a připomíná tragédii během her při oddělené ceremonii. I letos, 40 let od útoku, vdovy po dvou zavražděných izraelských sportovcích Ankie Spitzerová a Ilana Romanová vyzvaly šéfa MOV Jacquesa Roggea, aby zařadil chvíli ticha do zahajovacího ceremoniálu. Rogge to odmítl, přestože na něj naléhali i politici z USA, Izraele a Německa. Podle něj je dnešní ceremoniál ve středověké síni Guildhall v centru Londýna vhodným způsobem, jak mrtvé připomenout. Kromě toho držel Rogge minutu ticha v olympijské vesnici. Obě vdovy se zúčastnily dnešní vzpomínky v Guildhallu, kterou organizoval také izraelský olympijský výbor. Vzpomínky se zúčastnili Jacques Rogge, šéf organizačního výboru londýnské olympiády Sebastian Coe a londýnský starosta Boris Johnson.

David Cameron:

"Když se svět schází v Londýně, aby slavil hry a hodnoty, které představují, je správné, abychom se zastavili a vzpomenuli 11 izraelských sportovců, kteří tak tragicky přišli o život, když byly tyto hodnoty napadeny v Mnichově před 40 lety. Byl to opravdu šokující projev zla. Zločin proti židovskému lidu. Zločin proti lidskosti. Zločin, který svět nesmí nikdy zapomenout."

Během letních olympijských her v Mnichově v roce 1972 unesla a zavraždila palestinská organizace Černé září jedenáct izraelských olympioniků. Na jejich památku se vzpomíná již tradičně. Podle publicisty Jaroslava Šonky se tehdy Německo chtělo v poválečné době emancipovat. "O těch olympijských hrách vypovídají nejen určité rekordy a výkony, ale také tragédie, která se v Mnichově tehdy stala," vysvětlil Šonka.

Podle něj došlo k několika dalším útokům Palestinců. "Tohle byl vlastně první z nich, na který nebyla policie připravená. Němečtí policisté dostali impuls k intenzivnější přípravě právě až tímto atentátem. Německo potom vyvinulo značnou aktivitu, založilo dokonce zvláštní jednotku na potírání terorismu, takzvanou GSG 9," dodal publicista.

Tehdejší Československo podle Šonky podporovalo některá palestinská hnutí velmi nediferencovaně. "To znamená, že část kapacity, proč ti lidé se mohli takhle chovat, jistě mělo zdroj v tom, že je východní blok podporoval." Olympijský areál se nachází čtyři kilometry na sever od centra Mnichova.

Zdroj
ČT24, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články