Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Olympiádu v roce 2020 přivítá Tokio, Madrid nebo Istanbul

Quebec - Ve hře o pořádání letních olympijských her v roce 2020 zůstala už jen tři města - Tokio, Madrid a Istanbul. Zbývající dva kandidáty Baku a Dauhá Mezinárodní olympijský výbor na zasedání své exekutivy v Quebeku vyřadil. Volba dějiště se uskuteční příští rok 7. září v Buenos Aires. Původně se o největší sportovní událost za osm let ucházel také Řím, ten se však kandidatury vzdal již dříve z rozhodnutí vlády kvůli finanční krizi.

Olympijské hry
zdroj: ČT24

Výkonný výbor MOV při rozhodování vycházel z návrhů jednotlivých kandidátů a z expertních zpráv. Madrid a Tokio se ucházely také o olympiádu v roce 2016, Istanbul patřil mezi zájemce již pětkrát. Všichni tři finalisté mají nyní 15 měsíců času na to, aby členy MOV před rozhodující volbou přesvědčili. Letošní hry se budou konat za dva měsíce v Londýně, za čtyři roky se sportovci pod pěti kruhy sejdou v Riu de Janeiru.

Ze tří finalistů pro OH 2020 má zkušenosti s pořádáním her pouze Tokio z roku 1964. Kandidaturu podalo podruhé za sebou, Madrid už potřetí v řadě a Istanbul celkově popáté. "První překážku jsme přeskočili. A přesně to jsme potřebovali, abychom zvedli náladu v celé zemi," prohlásil předseda Japonského olympijského výboru Cunekazu Takeda. Po loňském zemětřesení a havárii jaderné elektrárny Fukušima je prý postup devítimilionové metropole mezi tři finalisty novou nadějí pro celé Japonsko.

Ve Španělsku se v historii olympiáda konala jen v Barceloně 1992, a byť se tamní ekonomika dlouhodobě potýká se slabým růstem a vysokou mírou nezaměstnanosti, Madrid si dělá velké naděje. Podobný krok, jaký učinil Řím, podle šéfa madridské kandidatury městu nehrozí. "Španělská vláda bude tento projekt podporovat až do konce," slíbil Alejandro Blanco. Největší slabinou Istanbulu je, že se pro stejný rok uchází také o pořádání fotbalového mistrovství Evropy. MOV už Turky vyzval, aby se rozhodli jen pro jeden projekt.

Neúspěšní kandidáti ázerbájdžánské Baku a katarské Dauhá byli vyřazeni stejně jako při volbě dějiště her 2016 v prvním kole. Baku má podle MOV slabou infrastrukturu a málo zkušeností a pro jeho postup mezi tři finalisty nehlasoval nikdo. Dauhá mělo poměr hlasů 3:9. Proti němu však hovořilo podle agentur hodně aspektů, nejvíce až říjnový plánovaný termín olympiády kvůli extrémnímu letnímu vedru. V té době už totiž znovu běží řada profesionálních soutěží po celém světě.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy