Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
SP ve skocích na lyžích 2024/2025

Olympiáda nenese tolik, jak by si v Londýně přáli

Londýn - Do konce londýnské olympiády zbývá ještě šest dní, Britové ale už teď počítají, jestli se jim vyplatila, nebo ne. Počty turistů a výdělky, které si měli připsat obchodníci, zatím zůstávají za očekáváním. Samotný Londýn zůstává rozpolcený. Jedna čtvrť si výrazně polepšila, v jiných si ale lidé naopak stěžují, že jejich problémy ve stínu her zapadly a investice do nich netečou.

Na olympiádu bude rozhodně v dobrém vzpomínat londýnský Stratford - na místě špinavé dělnické čtvrti totiž vyrostl hlavní olympijský park. Skoro 1,5 čtverečního kilometru půdy bylo dekontaminováno, aby tu vyrostla sportoviště, parky a obchody - včetně největšího nákupního centra v Evropě. Přibylo také tři a půl tisíce bytů a rychlovlak, který do centra jede sotva 6 minut.

"Přibyly parky, cesty i dopravní obslužnost je lepší. Je tu teď hodně hotelů a s nimi turisti a jejich peníze. Taky už se sem začínají stěhovat lidi, najednou je to dobrá adresa," říká obyvatel Stratfordu.

Stratford kvete, v ostatních čtvrtích tolik optimismu není

Londýňané se do Stratfordu stěhují i za prací - kvůli změnám tu našlo zaměstnání 16 000 lidí. Na podobnou injekci ale čekaly i další čtvrtě, v těch teď naopak panuje zklamání. Tottenham je vzdušnou čarou jen 10 kilometů od Stratfordu - efekt olympiády ho ale podle místních úplně minul. "Naše problémy nám zůstaly a nikdo je neřeší, máme tu obrovskou nezaměstnanost, hlavně u mladých," tvrdí místní.

Hotely snižovaly ceny pokojů až o třetinu

Na nezájem turistů si stěžují i na dalších místech - britská vláda si slibovala, že olympiáda přitáhne dva miliony návštěvníků - teď už je jasné, že čísla budou nižší. Některé hotely ani nezaplnily všechny pokoje, přestože ceny od začátku her snížily až o třetinu. 

"Máme 150 pokojů a v průměru jsme měli obsazených asi 120. Chceme přilákat co nejvíc lidí. Je dobře, že přibylo volných lístků a taky že okolní hotely zlevnily, takže my jsme mohli také a trochu to pomohlo," doplňuje manažer hotelu Travelodge.

Lidé nerozhazují a nosí si svačiny

Lidé, kteří se na olympiádu přece jen vydali, totiž chtějí ušetřit, kde se dá. "Vezli jsme si jídlo s sebou, do restaurací chodíme minimálně. Spíme v kempu ve stanu a po městě jezdíme hlavně veřejnou dopravou - snažíme se prostě šetřit a dělá to tak hodně lidí," tvrdí britská turistka.

Z olympiády se proto netěší ani londýnští taxikáři - tvrdí, že počet zákazníků jim klesl i o 40 procent.

Zdroj
ČT24

Hlavní zprávy

Nejčtenější články