Jamajka vyhrála štafetu ve světovém rekordu, Bolt má třetí zlato

Londýn - Jamajská štafeta na 4x100 metrů s finišmanem Usainem Boltem vyhrála v Londýně olympijské finále ve světovém rekordu 36,84 sekundy. Svůj předchozí rekord z loňského mistrovství světa v Tegu překonali Jamajčané o dvě desetiny. Bolt získal stejně jako v Pekingu tři zlaté medaile.

Nesta Carter, Michael Frater a Yohan Blake běželi na prvních třech úsecích vyrovnaně s Američany, Ryan Bailey však v závěrečné rovince na Bolta nestačil. Americká čtveřice si pro stříbro doběhla přesně v čase bývalého světového rekordu 37,04.

"Vždycky je to skvělý pocit zakončit to tímhle způsobem. Takhle se nám to povedlo i loni na mistrovství světa. Dali jsme do toho všechno, protože jsme věděli, že na rekord máme," řekl Bolt. "Běželi jsme výborně a za rok budeme ještě lepší," prohlásil za stříbrné Američany Justin Gatlin.

Na třetím místě doběhli zástupci Kanady, ti však byli po závodě diskvalifikováni. Na "jejich" stupínek tím vystoupají běžci Trinidadu a Tobaga.

Vývoj světového rekordu mužské štafety v běhu na 4x100 metrů (od zavedení elektronického měření):