Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
J&T Banka Ostrava Open 2021

ČOV a sázkovky se domluvily na plánu financování českého sportu

Praha - Český sport se spojil se sázkovými kancelářemi a společně chtějí změnit loterijní zákon. Pokud bude dvacetiprocentní odvod z kurzových sázek a číselných a okamžitých loterií snížen na 15 procent, pošle pětice sázkových kanceláří "ušetřených" pět procent Českému olympijskému výboru. Zástupci těchto organizací se na tom dohodli společně s ČSTV - memorandum o spolupráci má Radiožurnál exkluzivně k dispozici.

Jiří Kejval
zdroj: ČT24 autor: ČT24

"Český sport je zásadním způsobem podfinancován, a proto hledáme možnosti, jak jej financovat lépe. Sázky a výnosy z loterií, to je něco, co se sportu bezprostředně týká, protože na něm v podstatě vydělává. Tento krok je podle nás naprosto logický," říká místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. 

Kejval připouští, že by tím státní kasa přišla o jistou část financí, argument, že sázkové kanceláře přímo vydělávají na sportu, však považuje za zásadní a poukazuje také na praxi v ostatních zemích Evropské unie. "Neměli bychom dělat výjimku," dodává místopředseda ČOV, který přitom počítá s tím, že by na peníze dosáhly i neolympijské sporty. ČOV však prý chce pouze plnit roli zprostředkovatele tak, aby stát nemusel rozdělovat peníze mezi celou řadu organizací.

Ty jsou pak podle Kejvala se zamýšlenou rolí ČOV jako přerozdělovatele peněz spokojeny. "Ve sportovním prostředí v tuto chvíli panuje shoda a pokud tyto prostředky získáme, dohodneme se na způsobu, jakým prostředky rozdělit. Výši těchto prostředků zatím jen odhadujeme, vycházíme z informací ministerstva financí a z toho, jakým způsobem se prostředky v letošním roce získávají. Těch pět procent, o kterých mluvíme, by bylo zhruba čtyři sta milionů korun," uvádí konkrétnější částku místopředseda výboru.

Sport by ale ani tak nebyl soběstačný a potřeboval by podporu státu, a to značnou. Náklady na sport se v České republice pohybují v řádu mnoha desítek miliard korun a většinu těchto nákladů si hradí sami sportovci. Podle Kejvala se tak dostává do situace, kdy je výsadou bohatých. "Příklad bychom si měli vzít třeba z Velké Británie nebo Německa, ale dobře funguje financování sportu i třeba v Polsku. Taky jsou ale státy jako my, kde z loterií nejdou žádné peníze – a to jsou Lotyšsko a Malta," říká Kejval, který by byl rád, aby byl zákon o sportu přijat během příštího roku. 

Český olympijský výbor se s ČSTV "na oplátku" zavázal k podpoře boje proti nelegálním internetovým sázkovým kancelářím. "Stát má v tomto ohledu podle nás velký dluh, protože nelegální sázkové kanceláře neodvádí daně a fungují po internetu – odhady mluví o tom, že tyhle nevybrané daně se pohybují v řádu stovek milionů korun. K těmto penězům bychom se chtěli hlásit, pokud na ně budeme mít nárok, a minimalizovat tak nelegální trh, což se už děje třeba v Itálii, Německu nebo Holandsku," uzavírá Kejval.

Zdroj
ČT sport, ČRo

Hlavní zprávy